A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz, amivel orvos találkozhat. A fejfájás bárkinél előfordulhat, így a kor vagy a nem nem befolyásoló tényező. A WHO jelentései alapján biztosra vehetjük, hogy világszerte a felnőttek felénél előfordul fejfájás az év egyes szakaszain belül.
A fejfájás okai elég kiterjedtek – érzelmi szorongás, egészségügyi rendellenesség (például migrén vagy magas vérnyomás) vagy depresszió is állhat a háttérben. Súlyosabb migrén esetén akár az ember életét kritikusan is befolyásolhatja a jelenség, hiszen iskolába/munkahelyre (majdnem) mindenkinek be kell járnia, ám a fejfájás nagyban megnehezíti magát a koncentrációt is.
Sokan beszámolnak arról is, hogy a fej egy bizonyos pontján vagy mindkét oldalán fáj, így a fejfájás a fej több pontján is előfordulhat. A fejfájás okait meghatározni nem egyszerű feladat, hiszen sok dolog is kiválthatja a kellemetlen érzetet. Elsődleges fejfájásnak nevezzük azt a fejfájást, amit nem másik betegség okoz, illetve másodlagos fejfájásnak nevezzük azt, amennyiben egy másik betegség áll a háttérben.
Elsődleges fejfájás
Ahogy azt említettük, az elsődleges fejfájás esetén a fejfájást, mint önálló betegségnek tekintjük. Kiváltója közvetlenül a fej szerkezeteinek túlzott aktivitása vagy a fájdalomra érzékeny strukturális problémák okozhatják. Ez magába foglalja a fej és a nyaki érrendszerek, izmok és idegek nagy részét. A gyakori elsődleges fejfájások közé tartozik a migrén, a klaszter fejfájás és a feszültség esetén létrejött fejfájás.
Másodlagos fejfájás
Amennyiben egy másik állapot stimulálja a fej fájdalomra érzékeny idegeit, másodlagos fejfájásról beszélhetünk. Másszóval, ebben az esetben a fejfájás okait joggal keressük, hiszen a fejfájás tünetei egy másik oknak tulajdoníthatók.
A másodlagos fejfájás okainak listája rendkívül széleskörű. A fejfájás okai közé tartozhat:
- alkohol okozta másnaposság
- tumor
- vérrög
- agyvérzés
- „agyfagyás”
- szén-monoxid mérgezés
- sokk
- kiszáradás
- glaukóma
- fogcsikorgatás
- influenza
- fájdalomcsillapító gyógyszerek túlzott használata
- pánikrohamok
- stroke
Mivel a fejfájás okai között súlyos állapotra vonatkozó betegség is állhat, mindenképp javasolt orvoshoz fordulni, főleg, ha a tünet súlyos, rendszeres vagy tartós.
Tehát, ha a fejfájás nagyobb fájdalommal jár a megszokottnál, rosszabbodik vagy nem reagál a gyógyszeres kezelésre, esetleg más tünetekkel is párosul, mint például láz vagy nyakmerevség, azonnal forduljon orvoshoz!
A fejfájás típusait tekintve lehet:
Feszültség okozta fejfájás
Ez a leggyakoribb típus, ha a fejfájás okait keressük. Az ilyen fejfájás általában lassan és fokozatosan kezdődik. Az alábbi érzetek gyakoriak lehetnek:
- mintha szorítanák a fejét
- állandó, tompa fájdalom mindkét oldalon
- a fájdalom a nyakra vagy a nyaktól ered
Előfordulhat, hogy krónikusan vagy alkalmanként fordul elő – az alkalmankénti fejfájás általában néhány órán át tart, vagy akár több napon keresztül is. Krónikus fejfájás esetén a tünet havonta jelentkezik legalább 15 napon keresztül.
Migrén
Migrénes fejfájás esetén a lüktető fájdalom a fej egyik oldalán az a tünet, ami alapján be tudjuk azonosítani a fejfájás okait. A migrénes fejfájás a második leggyakoribb az elsődleges fejfájások között.
Az alábbi tünetek is együtt járhatnak ilyen típusú fejfájásnál:
- homályos látás
- kábultság
- hányinger
- érzékszervi zavarok
Visszatérő fejfájás
A másodlagos fejfájás leggyakoribb okai közé tartozik a visszatérő fejfájás, amely a túlzott gyógyszerhasználat miatt alakulhat ki (pont a fejfájás enyhítése végett). Általában a nap elején kezdődik, és a nap végéig kitart. Ugyan a gyógyszerhasználat segíthet rajta rövid távon, de amint megszűnik a hatása, ismét felbukkanhat. A fejfájást magát kísérhetik még az alábbi tünetek ebben az esetben:
- nyaki fájdalom
- nyugtalanság
- orrdugulás érzése
- csökkent alvásminőség
Klaszter fejfájás
A klaszter fejfájás leggyakrabban 15 perc és 3 óra időtartam közé tehető. Hirtelen jelentkezik, és előfordulhat csupán egyszer, vagy akár nyolcszor is egy nap. A klaszter fejfájás okozta fájdalom lehet:
- egyoldalú
- intenzív
- éles vagy égető
- szem környékén elhelyezkedő
Az érintett terület pirossá és duzzadttá válhat, ezen kívül pedig az orrváladékozás is jellemző tünet lehet.
Villámcsapásszerű fejfájás
Ahogy a nevéből is következik, ez a típus hirtelen és intenzív fájással jelentkezik, amit többen úgy jellemeznek, hogy „a legrosszabb fejfájás, amit valaha érezni lehet”. Egy percen belül eléri maximális erősségét, és akár 5 percig is eltarthat.
Az ilyen hirtelen keletkező és rendkívül fájdalmas fejfájás esetén azonnal orvoshoz kell fordulni! Bízzuk a szakorvosokra a fejfájás okainak kivizsgálását!
A fejfájás kezelése
A fejfájás kezelésének leggyakoribb módja a pihenés és a fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazása. Általános fájdalomcsillapító gyógyszert vény nélkül is kaphatunk a gyógyszertárakban, azonban fontos megjegyezni, ha orvosunk írt fel egy bizonyos gyógyszert, mindenképp ügyeljünk annak megfelelő alkalmazására.
Természetesen alternatív gyógymódok is léteznek, viszont itt is fontos tudni, hogy a hagyományos orvosi kezelést semmi sem helyettesítheti, így az esetleges kezelések előtt mindenképp egyeztessen orvosával. Az alternatív kezelések közé tartozik:
- akupunktúra
- kognitív viselkedésterápia
- hipnózis
- meditáció
Időnként előfordulhat, hogy a fejfájás okai között csupán a vitaminhiány áll, például magnézium, vagy B-vitaminhiány. Figyeljen oda, hogy a megfelelő tápanyagokat juttassa be szervezetébe annak érdekében, hogy a fejfájás ezen okát megszüntesse.
Az otthoni gyógymódok közé tartozhatnak az alábbiak:
1. Kezelje a területet hideg vagy meleg „pakolással”, de kerülje a szélsőségesen magas vagy alacsony hőfokot.
2. Kerülje a stresszfaktorokat, ha lehetséges.
3. A vércukorszint stabilitása érdekében ügyeljen a rendszeres étkezésre.
A diagnózis felállítása
A betegség állapotának, a fájdalom típusának, valamint a rohamok időzítésének révén a diagnosztizálás lehetséges. Viszont, ha nincs különösebben minta arra, hogy jelentkezik a fejfájás, szükség lehet további vizsgálatokra, hogy a fejfájás súlyosabb okait feltárják. Az alábbi tesztekre lehet szükség:
- vérvétel
- röntgen
- agyi vizsgálat, például CT és MRI
A fejfájást sok esetben nem veszi elég komolyan az ember, hiszen nem egy fertőző betegségről van szó, és a legtöbb esetben a fejfájás magától elmúlik különösebb kezelés nélkül. Azonban, ha Ön nem megszokott tüneteket tapasztal, azonnal kontaktáljon orvosával!