10 megoldás hányinger ellen

Magát a hányingert rengeteg dolog kiválthatja, de vajon mit tehetünk a hányinger ellen? A leggyakoribbak okok lehetne a vírusok, emésztőrendszeri problémák, terhesség, vagy akár a kellemetlen szagok.

Azonban egy dologban biztosan mindenki egyetért: szörnyű és nyugtalanító érzés, amitől az ember minél előbb szeretne megszabadulni. Így nem csoda, hogy mindent megteszünk, hogy megtaláljuk a megoldást – mutatunk Önnek is pár hasznos módszert, amivel ezt a kellemetlen érzetet elűzheti hatékonyan, habár tudjuk, léteznek már rá gyógyszerek vagy különféle akupresszúrás eszközök, ám maga a gyógyszer sem mindig képes csodát tenni.

1. kép – a hányinger hátterében sok tényező állhat

1. Üljön le, és kerülje el a gyomor „gyűrődését”

Ha gyerekkorában sokszor hallotta, hogy közvetlenül étkezés után NE feküdjön le, akkor nem mondtak Önnek butaságot. Hanyatt fekvő pozícióban a gyomornedvek emelkedhetnek és ez hányingerrel vagy émelygéssel járhat. Különösen rossz ötlet lefeküdni étkezés után, ha refluxtól szenved.

Ha olyan pozíciót vesz fel, amely a gyomrot összenyomja, az is kiválthat egy furcsa, émelygő érzést, mivel a gyomor területét gyakorlatilag összetömöríti. Próbáljon emelt felsőtesttel lefeküdni, ha mindenképp feküdni szeretne, és kerülje a mozgást.

2. Nyisson ablakot

Előfordult már, hogy utazáskor az autóban le kellett húznia az ablakot, mert émelygett? Remek megoldás lehet, ha kicsit szellőztetünk, mivel a friss levegő segíthet enyhíteni a hányinger tüneteit. Habár nem tudni, hogy pontosan mivel javít a szellőztetés ezen az állapoton, de elképzelhető, hogy a rossz szagok vagy egyszerűen a koncentráció átcsoportosítása miatt segít ez a lépés.

3. Hűvös nyomás a tarkóra

A tarkóra helyezett hűvös kompresszió enyhítheti a hányingert. Mivel előfordulhat, hogy hányinger esetén a testhőmérséklet is megemelkedhet, így duplán segíthet ez az opció.

4. Gyakoroljon nyomást a belső csuklóra

Az akupresszúra egy alternatív gyógyászati kezelés, amely nyomást gyakorol a test bizonyos területeire a tünetek enyhítése érdekében. A hányinger nyomáspontja a belső csuklóján helyezkedik el, a nagy ínak között. Javasoljuk, hogy néhány percig kör alakú mozgással nyomja meg ezt a nyomáspontot, így a tünet enyhülhet.

5. Meditáljon, vagy lélegezzen mélyeket

A meditáció egy olyan relaxációs technika, amely különösen hasznos lehet a stressz és szorongás okozta hányinger esetén. A mély légzés is egy meditációs technikának minősül – lélegezzen lassan be az orrán keresztül, majd tartsa bent kb. 3 másodpercig a levegőt. Lassan, nyugodtan lélegezzen ki, majd ismételje meg többször, amíg a hányinger elmúlik.

2. kép – a meditáció segíthet hányinger ellen

6. Maradjon hidratált

Ha hányinger miatt nem tud enni vagy inni, kiszáradás léphet fel. A hányinger lehet a kiszáradás tünete is, ugyanakkor a túl sok folyadékbevitel súlyosbíthatja az émelygést. A lassú folyadékkortyolás azonban megoldást nyújthat hányinger ellen.

7. Citrom

A citrom citromsavtartalmának köszönhetően elősegíti az emésztést és gyomornyugtató hatással rendelkezik. Facsarjon le frissen citromot, majd adjon hozzá vizet – ha a hányingert székrekedés okozza, akkor a meleg vizes citromlé stimulálhatja a bélrendszert. Azonban érdemes odafigyelni, mivel, ha túl sok citromlevet fogyaszt rövid időn belül, a hányinger tüneteit rosszabbá is teheti.

Azt is fontos megjegyezni, hogy a citrom illata önmagában is megoldást jelenthet hányinger ellen – tanulmányok kimutatták, hogy főleg terhes nők esetében a citrom illatától enyhültek a hányinger és/vagy hányással kapcsolatos tünetek.

8. Kerülje a szénsavas italokat

Habár elsőre jó ötletnek tűnhet egy kis kóla elfogyasztása hányinger esetén, nem biztos, hogy minden esetben megoldást jelenthet. A szénsavas italok köztudottan puffadást okozhatnak, így ronthatják a savas reflux tüneteit.

9. Enyhe étrend

Az enyhe étrend betartása megakadályozhatja a hányinger tüneteit vagy magát a hányást. A BRAT diéta különösen ajánlott ha rendszeresen tapasztalunk hányingert. A BRAT szó maga az alábbiakat foglalja magába: banán, rizs, almaszósz, toast.

Kis mennyiségben az alábbi ételek is fogyaszthatók:

  • háztartási keksz
  • egyszerű tészta
  • egyszerű főtt burgonya vagy burgonyapüré
  • rántotta
  • keményre főtt tojás

Kerülje a sült ételeket, a tejtermékeket, például a sajtot és a tejet, a húst és a rosttartalmú ételeket, amíg a hányinger elmúlik.

10. Próbálja ki a B6 vitamin étrendkiegészítőket

A B6-vitamin önmagában vegyes eredményeket hozott a hányinger kezelésére. Az átlagos adag naponta 30–100 mg, 1-3 részre osztva, legfeljebb 3 hétig. A túl sok B6-vitamin azonban súlyosbíthatja az émelygést.

Súlyos mellékhatásokat is okozhat, mint például:

Ezért azt javasoljuk, hogy a B6-vitamint csak orvosa felügyelete alatt szedje.

Terhes nők esetében mindig fontos, hogy minden gyógyszert megbeszéljen orvosával, elkerülve az esetleges negatív hatást a magzatra, vagy Önre nézve. Terhesség esetén általában a hányinger a második trimeszterre csökkenni szokott.

Mikor érdemes szakemberhez fordulni?

Ha a hányinger nem csak önmagában, hanem más tünetekkel együtt jelentkezik, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, hiszen egyéb más veszélyes betegség is állhat a háttérben. Például, ha mellkasi fájdalommal párosul, a szívroham jele lehet.

Keresse fel orvosát, ha a hányinger egy hónapnál hosszabb ideig, vagy ha a hányinger megmagyarázhatatlan súlycsökkenéssel együtt van jelen. Az alábbi tünetek a hányinger mellett mindenképp okot adnak az aggodalomra:

  • súlyos hasi fájdalom vagy görcsök
  • mellkasi fájdalom
  • homályos látás
  • magas láz és merev nyak
  • zavartság érzet
  • erős fejfájás

A kiszáradás és az émelygés gyakran együtt jár. Azonnal forduljon orvoshoz, ha émelygést és egyéb kiszáradási tüneteket tapasztal, például:

  • szédülés
  • szájszárazság
  • állandó szomjúságérzet
  • gyengeség
  • sötét vizelet
  • ritka vizelés

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Méhen kívüli terhesség - Jelei,okai

sze márc 18 , 2020
A terhesség a megtermékenyítéstől a szülésig számos lépésből áll. Az egyik ilyen lépés, amikor a megtermékenyített petesejt a méhbe jut, ahol beágyazódik a méh falába. Méhen kívüli terhesség esetén a megtermékenyített petesejt nem a méh nyálkahártyájába ágyazódik be, hanem a […]
méhen kívüli terhesség

Ez is érdekelheti