Méhnyakrák tünetei, kialakulása és kezelése

Mi az a méhnyakrák? Mik lehetnek a méhnyakrák tünetei?

A méhnyakrák egy olyan típusú rákos megbetegedés, ami a nőknél a méhnyakból indul ki. A méhnyak kialakítása hasonlít egy üreges hengerhez, amely összeköti a nők méhének alsó részét a hüvellyel. A méhnyakrák a legtöbb esetben méhnyak felszínén megtalálható sejtekben kezdődik el.

A méhnyakrák egykor vezető halálok volt az Egyesült Államokban és egyes európiai országokban is, azonban az új fajta szűrővizsgálatok elérhetőségének köszönhetően ez a szám mára drasztikusan kisebb lett.

Mik lehetnek a méhnyakrák tünetei?

A méhnyakrák tünetei a betegség korai szakaszában szinte nem is észrevehetők, az érintettek nagy része kizárólag a kései szakaszban kezdi el tapasztalni a tüneteket. A tünetek gyakran összetéveszthetők olyan állapotokkal, mint a menstruációs vagy húgyúti fertőzések.

A méhnyakrák tünetei az alábbiak lehetnek:

  • szokatlan vérzés például menstruációk között, szex vagy menopauza után
  • hüvelyváladék
  • fájdalom a medencében
  • gyakori vizelési inger
  • fájdalom vizelés közben

A méhnyakrák tüneteinek kialakulása

A legtöbb esetben a méhnyakrák kialakulásának hátterében a nemi úton terjedő HPV (humán papillomavírus) vírus áll. Ugyan ez a vírus felelős a genitális szemölcsök kialakulásáért is.

A vírusnak közel 100 különböző törzse létezik és csak bizonyos típusok okoznak méhnyakrákot. A rákos megbetegedések legnagyobb részét a HPV-16 és HPV-18 okozza.

1. kép – A méhnyakrák tünetei a betegség korai szakaszában szinte észrevehetetlenek

A HPV bármelyik törzsvétel történő fertőzés nem arányos azzal, hogy az érintett méhnyakrákot kap. A szervezet immunrendszere önmagában is képes megszüntetni a fertőzés túlnyomó többségét, gyakran két éven belül. A HPV ezen kívül még az alábbi rákos megbetegedéseket is okozhatja:

  • vulva rák
  • hüvely rák
  • pénisz rák
  • anális rák
  • végbélrák
  • torokrák

A méhnyakrák tüneteinek kezelése

A méhnyakrák igen jó esélyekkel gyógyítható, amennyiben a betegség a korai szakaszában felismerésre kerül, ezért is nagyon fontos a megfelelő szűrővizsgálatok elvégzése.

A betegség kezelésének lehetséges módjai a következők.

Sebészeti beavatkozás

A műtét célja a lehető letöbb rákos sejt eltávolítása. Bizonyos esetetekben kizárólag a méhnyak ráksejtjei kerülnek eltávolítására, előrehaladottabb állapotnál akár a méhnyak és a medence egyéb szerveinek teljes kivételére kerülhet sor.

Sugárkezelés

A sugárzás nagy energiájú röntgensugarak segítségével elpusztíthatja a szervezet rákos sejtjeit.

Kemoterápia

A kemoterápia esetében ciklikus szedésre történő gyógyszerek kerülnek felírásra, amelyek elpusztítják a szervezet rákos sejtjeit.

Mik lehetnek a méhnyakrák kockázati tényezői?

A méhnyakrák legnagyobb kockázati tényezője a HPV, az alábbi tényezők azonban szintén növelhetik a betegség kialakulásának esélyeit:

  • HIV
  • dohányzás
  • elhízás
  • korábban már előfordult a családjában méhnyakrák
  • alacsony gyümölcs és zöldség tartalmú étrend
  • fogamzásgátló tabletták szedése
  • 17 évnél fiatalabb teherbe esett személy

A méhnyakrák stádiumai

A diagnózist követően a kezelőorvos meghatározza, hogy a beteg a betegség mely stádiumában áll. A méhnyakráknak 4 különböző stádiuma létezik:

1. szakasz – a rákos sejtek száma alacsony, előfordulhat, hogy már átterjedt a nyirokcsomókra, de más részekre azonban nem.

2. szakasz – a rák már nagyobb méretű, lehet hogy a méhen és a méhnyakon kívül a nyirokcsomókra is átterjedt, azonban a test többi részét továbbra sem érte el.

3. szakasz – a rák már átterjedt a hüvely alsó részére vagy a medencére, azonban más testrészeket még nem érint

4. szakasz – a rák már a medencén kívül is elterjedt és olyan szerveket is érinthet, mint a tüdő, csontok vagy a máj

Összegzés

A méhnyakrák tünetei kizárólag a megfelelő szűrővizsgálat elvégzésével vehetők észre a megbetegedés korai szakaszában. A 21-29 éves  női korosztály körében legalább három évente javasolt az említett vizsgálat elvégzése, 30-65 év között akár 1-2 évente is ismételhető.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

A vesebetegség jelei - Ezeket érdemes tudni!

vas jún 20 , 2021
A vesebetegség jelei a korai szakaszokban ritkán vehető észre, azonban egy viszonylag előrehaladott állapotban a következő tünetek fordulhatnak elő. A vesebetegség legkorábbi jele a kreatinin vagy a karbamid atipikus szintje a vérben. Ez az urémia nevű állapothoz vezet. Az alap […]
vesebetegség jelei

Ez is érdekelheti