A cékla főleg a kissé földes ízéről és aromájáról ismert zöldségfajta. Élénk színe azonban nemcsak a tányérnak kölcsönöz feltűnő külsőt – tele van esszenciális vitaminokkal, ásványi anyagokkal és növényi vegyületekkel, amelyek közül sok gyógyhatású. A cékla hatása ellenben nemcsak a szervezetnek, de az ízlelőbimbóknak is jót tesz, ezért könnyedén beépíthetők az étrendünkbe is.
Cikkünkben a cékla hatásait vizsgáltuk, azon belül is a fogyasztásának előnyeit.
1. Sok tápanyagot és kevés kalóriát tartalmaz
Alacsony kalóriatartalma miatt is érdemes fogyasztani, ugyanakkor hasznos tápanyagokban gazdag: sok értékes vitamint és ásványi anyagot tartalmaz
Valójában szinte az összes vitamint és ásványi anyagot tartalmazza, amelyekre a szervezetnek szüksége van.
100 gramm főtt cékla tápanyagtartalma:
- Kalória: 44
- Fehérje: 1,7 gramm
- Zsír: 0,2 gramm
- Szénhidrát: 10 gramm
- Rost: 2 gramm
- Folsav: a napi érték 20%-a
- Mangán: a napi érték 14%-a
- Réz: a napi érték 8%-a
- Kálium: a napi érték 7%-a
- Magnézium: a napi érték 6%-a
- C-vitamin: a napi érték 4%-a
- B6-vitamin: a napi érték 4%-a
- Vas: a napi érték 4%-a
Emellett a cékla folsavban gazdag, amely kulcsfontosságú szerepet tölt be a növekedés és a fejlődés folyamatában, valamint hozzájárul a szív egészséges működéséhez.
Kiemelkedő értékű mangánt is tartalmaz, amely részt vesz a csontképzésben, a tápanyag-anyagcserében, sőt, az agyműködésben is.
Magas réztartalma fontos az energiatermeléshez és bizonyos neurotranszmitterek szintéziséhez.
2. Segít a vérnyomás problémákon
Rengeteg tanulmányt végeztek a kutatók azzal kapcsolatban, hogy a cékla valóban képes lehet csökkenti a megemelkedett vérnyomásszintet, amely a szívbetegségek egyik fő kockázati tényezője. Mint kiderült, a céklalé jelentősen csökkentheti mind a szisztolés, mind a diasztolés vérnyomás szintjét.
Mivel magyarázható a cékla ezen képessége? Valószínűleg a gyökérzöldség magas nitrátkoncentrációjának köszönhető. A táplálékkal bevitt nitrátok nitrogén-monoxiddá alakulnak, amely tágítja az ereket, és csökkenti a vérnyomást.
Sajnálatos módon ez a hatás csak átmeneti, ezért a rendszeres fogyasztással elősegítheti ezen előnyök fenntartását.
3. Javíthatja a sportteljesítményt
Kutatások során kiderült, hogy a diétás nitrátok javíthatják a sportteljesítményt azáltal, hogy javítják a mitokondriumok hatékonyságát, amelyek felelősek az energiatermelésért a sejtekben
Mivel a céklában is megtalálhatók ezen a nitrátok, a céklalé növelheti az állóképességet, javítja a szív- és légzőrendszer teljesítményét, valamint pozitív hatással van a sportolók hatékonyságára is.
A kerékpározási teljesítmény is javítható céklalével, sőt, akár 20%-kal növelheti az oxigénfelhasználást.
A vér nitrátszintje 2-3 órán belül tetőzik a cékla elfogyasztása után, ezért érdemes néhány órával edzés vagy verseny előtt fogyasztani, hogy maximalizálja teljesítményét.
4. Segíthet a gyulladás elleni küzdelemben
A cékla pigmenteket tartalmaz, amelyek számos gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkeznek. Ez egészségügyi szempontból szintén előnyt jelenthet, mivel a krónikus gyulladást olyan állapotokkal társították, mint az elhízás, a szívbetegség, a májbetegség és a rák.
Egy vizsgálat során kiderült, hogy 250 ml cukorrépalé 2 hétig történő fogyasztása jelentősen csökkentette a gyulladás számos markerét. Emellett egy régebbi tanulmány bebizonyította, hogy a cékla kivonattal készült betalain kapszulák csökkentik a fájdalmat és a kellemetlen érzetet.
5. Javíthatja az emésztést
A cékla rostban gazdag, melyek megkerülik az emésztést, és a vastagbélbe jutnak, ahol táplálják a bélbaktériumokat.
Ez elősegítheti az emésztés egészségét, valamint megelőzheti az olyan emésztési állapotokat, mint a székrekedés vagy a gyulladásos bélbetegség.
Ezenkívül a rostok csökkenthetik a vastagbélrák, a szívbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
6. Támogatja az agy egészséges működését
Az életkor előrehaladtával a mentális és kognitív funkciók romolhatnak, ami növelheti a neurodegeneratív rendellenességek, például a demencia kockázatát.
Azonban a céklában található nitrátok javíthatják az agyműködést az erek tágulásának elősegítésével. Ezáltal fokozható az agy vérellátása.
Kutatásokkal is alátámasztották, hogy a cékla hatása javítja a véráramlást az agy elülső lebenyében. Ez a lebeny felelős például a döntéshozatalért és a munkamemóriáért.
7. Hatékony lehet rák ellen
A cékla hatása a rák elleni küzdelemben is megnyilvánulhat: számos rákellenes tulajdonságú vegyületet tartalmaz, beleértve a betaint, a ferulsavat, a rutint, a kempferolt és a kávésavat.
Habár több tanulmányra lenne szükség, a jelenlegi vizsgálatok azt mutatják, hogy a cékla kivonata lelassíthatja a rákos sejtek osztódását és növekedését. Azonban fontos megjegyezni, hogy a legtöbb tanulmány izolált vegyületeket használt, nem pedig céklát.
8. Segíthet egyensúlyban tartani az energiabevitelt
A cékla alacsony zsír- és kalóriatartalmú, de magas a víztartalma. Ez segíthet egyensúlyban tartani az energiabevitelt. Az alacsony kalóriatartalmú élelmiszerek fogyasztása súlycsökkenéssel is összefüggésbe hozható
Alacsony kalóriatartalma azonban ne tévessze meg a fogyasztót: a cékla mérsékelt mennyiségű fehérjét és rostot tartalmaz. Emellett a benne található rostok az egészséges emésztést is támogatják, csökkenthetik az étvágyat és elősegíthetik a teltségérzetet.
9. Finom és könnyedén beilleszthető az étrendbe
Számos egészségügyi előnye mellett a cékla íze még finom is, ezért az étrendbe is könnyen beilleszthető.
Nem feltétlenül kell nyersen vesződni vele a fogyasztónak: akár a boltok polcairól is leveheti befőttként, de nyersen is fogyasztható vékonyra szeletelve vagy lereszelve.
Mivel az étrendi nitrátok vízben oldódnak, jobb elkerülni a cékla főzését, ha maximalizálni szeretné a nitráttartalmát.
Az alábbi ételekkel/ italokkal könnyedén növelhetjük a napi céklabevitelt:
- Saláta: A reszelt cékla ízletes és színes kiegészítője a káposztasalátának vagy más salátáknak.
- Gyümölcslé: A friss céklalé jellemzően jobb, mint a bolti változat, amely sok hozzáadott cukrot tartalmazhat.
- Sült cékla: Vágja fel a céklát, öntsön rá egy kevés olívaolajat, sóval, borssal és tetszés szerinti gyógynövényekkel vagy fűszerekkel ízesítse. Ezután 205 °C-os sütőben 15-20 percig süsse, amíg megpuhulnak.