Mi az a rosacea?
A rosacea egy krónikus bőrbetegség, amely csak Amerikában több mint 16 millió embert érint, kialakulásának módja nem ismert és jelenleg nincs rá gyógymód. Azonban az orvostudomány fejlődésének köszönhetően a tünetek minimalizálhatóak.
A rosaceanak négy altípusa létezik, minden altípusnak megvan a saját tünetkészlete és az is előfordulhat, hogy egy betegnél akár több altípus is megjelenik egyszerre. A betegség tipikus tünetei között megemlíthető a kicsi, piros, gennyes dudorok, amelyek a fellángolások után keletkeznek. A rosacea általában az orr, arc és homlok bőrfelületén jelentkezik.
Az említett dudorok általában ciklikusan jelennek meg a betegnél, így előfordulhat, hogy hetekig semmit nem tapasztalnak majd ezt követően ismét megjelennek a tünetek.
A rosacea típusai
A rosaceanak négy különböző típusa létezik, ezek az alábbiak:
Első típus: Az első altípus az erythematotelangiectatic rosacea (ETR). A jellemző tünetek ennél az altípusnál az arcpír, a kipirosulás és a látható erek megjelenése.
Második típus: A második altípus a papulopustuláris (vagy pattanásos) rosacea pattanásokhoz hasonlóan jelenik meg és a legtöbb esetben középkorú nőket érint.
Harmadik típus: a harmadik altípus másnéven rhinophyma a rosacea egy ritka formája, amely az orr bőrének megvastagodásával jár és általában férfiakat érint. A harmadik típus esetében gyakran előfordul, hogy egy másik típussal párhuzamosan jelenik meg.
Negyedik típus: A rosacea negyedik típusa esetében a tünetek a szem környékére koncentrálódnak.
A rosacea tünetei
A betegség tünetei a típusoktól függően változhatnak.
Első típus tünetei
- kipirosodás és bőrarcpír az arc közepén
- látható erezet
- duzzadt bőr
- érzékeny bőr
- szúró, égető érzés a bőr felületén
- száraz, érdes és pikkelyes bőr
Mások típus tünetei
- erősen vörös bőrfelszín
- zsíros és érzékeny bőr
- törött, látható erek a bőrfelületen
- zsíros bőr
Harmadik típus tünetei
- rögös bőrtextúra
- megvastagodott bőr az orr felületén
- nagy pórusok
- törött, látható erek a bőrfelületen
Negyed típus tünetei
- véraláfutások a szem környékén
- könnyező szemek
- égő vagy szúró érzés a szemekben
- száraz, viszkető szemek
- fényre érzékeny szemek
- ciszta a szemen
- csökkent látás
- törött erek a szemhéjon
A rosacea kockázati tényezői
A rosacea kialakulása egyelőre nem ismert, azonban vannak olyan tényezők, amelyek mellett nagyobb eséllyel jelenik meg a betegség. Ilyenek faktorok lehetnek az alábbiak:
- 30-50 év közötti egyének
- világos bőr
- szőke haj
- kék szem
A betegséggel kapcsolatosan genetikai összefüggéseket is felfedeztek, így például nagyobb eséllyel jelennek meg a tünetek azoknál, akiknek családi kortörténetében már korábban előfordult ilyen betegség, illetve ha az egyén kelta vagy skandináv felmenőkkel rendelkezik.
Továbbá az állapot nagyobb eséllyel alakul ki a nőknél, mint a férfiaknál, azonban a férfiaknál a tünetek erősebben jelentkezhetnek a kialakulást követően.
Hogyan kontrollálhatók a tünetek?
A betegség nem gyógyítható, azonban a tünetek visszaszoríthatóak a megfelelően megválasztott, tudatos életmódnak köszönhetően. A tünetek enyhítése érdekében az alábbiakat érdemes követnie:
- kerülje az alkoholt, mentolt, hámlasztó szereket (irritációt okozhatnak)
- mindenképpen olajmentes hidratálókat használjon
- érdemes naplót vezetnie étkezéseivel kapcsolatosan, mivel fogyaszthat olyan ételeket, amelyek elősegítik a tünetek megjelenését
- kerülje a közvetlen napfényt és használjon naptejet
Sajnos a rosacea egy életen át tartó probléma lehet a betegek számára, azonban a megfelelő odafigyeléssel, orvosi segítséggel a tünetek visszaszoríthatók, így akár az érintettek is teljes értékű életet élhetnek.