Székrekedés ellen – 7 étel, ami enyhítheti a kellemetlen tüneteket

Mit tehetünk a székrekedés ellen? Nagyjából az emberek 14%-a tapasztal krónikus székrekedést élete során. A tünetek között a legjellemzőbb, hogy az érintett heti háromnál ritkábban ürít székletet. Emellett a széklet állaga is elárulhatja, ha probléma van, hiszen székrekedés során csomós vagy kemény lehet.

Fontos tudni már a probléma elején, hogy bizonyos élelmiszerek segíthetnek székrekedés ellen: ezek a típusú élelmiszerek lágyítják a székletet, csökkentik a bélmozgási időt és növelik a széklet gyakoriságát.

Ám a tünetek típusa és súlyossága személyenként eltérő lehet. Sokan nagyon ritkán tapasztalnak székrekedést, míg mások esetében ez krónikus állapottá fajulhat. Ez számos dolognak „köszönhető”, azonban a székrekedés egyik leggyakoribb oka az, hogy az élelmiszerek lassan mozognak az emésztőrendszerben.

A lassú mozgás oka lehet kiszáradás, helytelen táplálkozás, különféle gyógyszerek vagy betegségek, idegrendszert érintő betegségek vagy mentális zavarok.

Lássuk tehát azokat az ételeket, amely segíthetnek székrekedés ellen.

1. Aszalt szilva

Az aszalt szilva a székrekedés egyik természetes gyógymódja, melyet már régebben is alkalmaztak. Ennek oka egyszerű: nagy mennyiségű rostot tartalmaz. A benne megtalálható oldhatatlan rost, vagy más néven cellulóz, növeli a víz mennyiségét a székletben, ezáltal csökken a széklet keménysége. Sőt, az aszalt szilvában lévő oldható rost a vastagbélben fermentálódik, hogy rövid szénláncú zsírsavakat termeljen, ami szintén növelheti a széklet tömegét.

Az aszalt szilva a cellulóz mellett szorbitot is tartalmaz, amely néhány esetben hashajtó hatással is bírhat, mivel ez a fajta cukoralkohol nem szívódik fel jól a szervezetben.

Sokféle élelmiszerben megtalálható aszalt szilva, sőt, akár mi magunk is hozzáadhatjuk étrendünkhöz, például salátákba, gabonapelyhekbe, zabpelyhekbe vagy turmixokba.

2. Alma

Egy közepes méretű alma a héjával együtt (kb. 200 gramm) 4,8 gramm rostot tartalmaz, tehát kijelenthető, hogy az alma rosttartalma magas.

Bár a legtöbb rost oldhatatlan, az alma is tartalmaz oldható rostot. Ezt a rostot nevezik pektinnek. A bélben a pektint a baktériumok gyorsan fermentálják, és rövid szénláncú zsírsavakat képeznek, amelyek vizet vonhatnak be a vastagbélbe, ezáltal lágyítják a székletet és lerövidítik a bélben való áthaladási időtartamot.

Tehát az egyik legegyszerűbb megoldás székrekedés ellen, ha almát fogyaszt. Ezt nagyon könnyen megteheti, hiszen magában is fogyaszthatja, de könnyedén be tud illeszkedni bármilyen étrendbe is: salátához vagy pékáruhoz, süteményekhez is remek hozzávaló.

3. Körte

A körte is egy rostban gazdag gyümölcs, amely nagyjából 5,5 gramm rostot tartalmaz egy közepes méretű gyümölcsben (kb. 180 gramm). A körte emellett rendkívül magas fruktóz- és szorbittartalommal rendelkezik.

A fruktóz az úgynevezett gyümölcscukor, amely néhány szervezet számára nehezen szívódik fel, így egy része a vastagbélben köt ki, ahol ozmózis útján vizet szív magába, serkentve a bélmozgást.

Sőt, cukoralkohol-szorbitot is tartalmaz, melynek hatására a szervezet úgy reagál, mintha hashajtót kapott volna.

A körte fogyasztható nyersen magában, vagy akár főzve is. Tálalja sajttal, vagy tegye bele salátába.

4. Spenót és egyéb zöldségfélék

A különféle zöldségek, mint például a spenót, a kelbimbó és a brokkoli nemcsak rostban gazdagok, hanem kiváló folsav-, valamint C- és K-vitamin-források is.

Hogyan segíthetnek ezek a zöldségfélék székrekedés ellen? Nos, elsősorban elősegítik a széklet térfogatának és súlyának növelését.

Székrekedés ellen – 7 étel, ami enyhítheti a kellemetlen tüneteket
1. kép – Székrekedés ellen – 7 étel, ami enyhítheti a kellemetlen tüneteket

A spenót is könnyedén beépíthető az étrendünkbe, például leveshez is bátran hozzá lehet adni. Ezenkívül a bébispenótot nyersen is hozzáadhatjuk különféle salátákhoz vagy szendvicsekhez.

A kelbimbó is rendkívül egészséges és sokféleképpen fogyasztható: főzhető, párolható, grillezhető vagy süthető, és melegen vagy hidegen is fogyasztható.

A brokkolit főzve, levesekbe, pörköltekbe darabolva, valamint nyersen is fogyasztható salátákban vagy szendvicsekben.

5. Édesburgonya

Az édesburgonya is tartalmaz elegendő mennyiségű rostot, hogy enyhítse a székrekedést. Egy közepes méretű édesburgonyában akár 3,6 gramm rost is lehet, mely többnyire oldhatatlan rostot tartalmaz cellulóz és lignin formájában.

Ezek az oldhatatlan rostok elősegítik a bélmozgást úgy, hogy a széklet tömegét és súlyát pozitív irányba változtatják meg, hogy a bélrendszerben minél könnyebben tudjon mozogni.

Az édesburgonya fogyasztható sütve, párolva vagy akár burgonyapürét is készíthetünk belőle. Igazság szerint a normál burgonyával készült receptek bármelyikét elkészíthetjük édesburgonyával.

6. Bab, borsó és lencse

A hüvelyesek, mint a bab, a borsó vagy a lencse is rostban gazdag tápanyagforrások, amelyek könnyedén beilleszthetők a mindennapi étrendünkbe.

Mennyi rosttartalma van 1 csésze (180 gramm) főtt zöldbabnak? Nagyjából 19 gramm rosttal számolhatunk, amely egyáltalán nem kevés.

Ezenfelül fél csésze (100 gramm) főtt lencsében 7,8 gramm rost található, amely rendkívüli mértékben segíthet székrekedés ellen, hiszen a hüvelyesek oldhatatlan és oldható rostokat is tartalmaznak. Ez, ahogy fentebb is említettük, segít abban, hogy a széklet tömege és súlya optimális legyen, valamint lágyítják is azt, hogy az áthaladás is egyszerűbb legyen.

Ezeket a hüvelyeseket az étrendünkbe is könnyedén beépíthetjük: hozzáadhatók levesekhez, sőt, akár turmixolva mártogatóst is készíthetünk belőlük.

7. Chia magvak

Tudta, hogy mindössze 30 gramm chia mag akár 10 gramm rostot is tartalmazhat? Ez a napi szükségleteink 39%-át fedezi, így a chia mag az egyik legrostdúsabb élelmiszer.

A chia rost 85%-ban oldhatatlan és 15%-ban oldható rostot tartalmaz.

A vízzel érintkező chia elősegítheti a széklet lágyítását, valamint a székletürítést, sőt, magad nedvszívóképességének köszönhetően hozzájárulhat a széklet tömegének és súlyának növeléséhez.

Hozzáadható gabonapelyhekhez, zabokhoz, vagy joghurtokhoz. Ezenkívül különféle turmixok vagy zöldséglevek kiegészítésére is felhasználhatjuk.

Összegezve

Rengeteg gyümölcs, zöldség, hüvelyesek és magvak segíthetnek székrekedés ellen. Ezek a rostban gazdag ételek segítik a széklet optimalizálását, lágyítják azt, és serkentik a bélmozgást.

Azonban nem árt óvatosan fogyasztani ezeket az ételeket, mivel néhány esetben súlyosbíthatja a székrekedést, ezért fontos, hogy előtte egyeztessen orvosával.

A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel is elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük a székrekedést. Emellett nem árt megfeledkezni arról sem, hogy a folyadékszükséglete megnövekedhet, ha a rostbevitelt is növeli.

A rendszeres testmozgást se hanyagolja el, mivel ez is egy kritikus tényező, ha enyhíteni szeretné a székrekedés tüneteit.

Összefoglalva tehát székrekedés esetén iktasson be néhányat a fent felsorolt ételek közül az étrendjébe, fogyasszon a szervezet számára elegendő mennyiségű vizet, és ne feledkezzen meg a rendszeres testmozgásról sem.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

8 lenyűgöző egészségügyi előny, amit a fekete kömény adhat

csü máj 12 , 2022
A kalonji, más néven fekete kömény, nigella vagy tudományos nevén Nigella sativa, a boglárka virágos növények családjába tartozik. Akár 30 centiméter magasra is képes megnői, gyümölcsét számos konyhában alkalmazzák előszeretettel ízes fűszerként. A fekete kömény azonban jóval több, mint egy […]
8 lenyűgöző egészségügyi előny, amit a fekete kömény adhat

Ez is érdekelheti