Mik lehetnek a vesemedence gyulladás tünetei?
A medence az has alsó részén található, mely magában foglalja a petevezetékeket, a petefészkeket, a méhnyakot, valamint a méhet is. Ebből kifolyólag a vesemedence gyulladás a nőket érintő betegség. Számos különféle baktérium okozhat vesemedence gyulladást, köztük ugyanazok a baktériumok, amelyek szexuális úton terjedő fertőzést, gonorrhoeát és chlamydiát okoznak. Ilyenkor a baktériumok először a hüvelyben okoznak fertőzést, azonban az idő múlásával a fertőzés eljuthat a medencei szervekbe is.
Amennyiben a vérre átterjedő fertőzésről beszélünk, az állapot akár életveszélyessé is válhat, éppen ezért a legfontosabb, hogy minél előbb keresse fel orvosát, ha a vesemedence gyulladás tüneteit véli felfedezni önmagán.
Kockázati tényezők
A gyulladásos megbetegedés kockázata nő, ha gonorrhoea vagy chlamydia áll a háttérben, vagy korábban nemi úton terjedő fertőzéssel kezelték.
Az alábbi tényezők növelhetik a vesemedence gyulladás kockázatát:
- szexuális aktus 25 év alatt,
- több szexpartner,
- védekezés nélküli együttlét,
- ha kórtörténetében kismedencei gyulladásos betegség áll fenn.
A vesemedence gyulladás tünetei
Sok esetben a vesemedence gyulladás tünetei rejtve maradnak, azaz a beteg tünetmentes. Viszont a következő tünetek gyakorta előfordulhatnak gyulladás esetén:
- fájdalom az alhasban
- láz
- fájdalmas szexuális együttlét
- fájdalmas vizelés
- szabálytalan vérzés
- fokozott vagy kellemetlen szagú hüvelyváladék
- fáradtság
A vesemedence gyulladás tünetei közé sorolható az enyhe vagy mérsékelt fájdalom. Azonban sok esetben ezek a fájdalmak és tünetek súlyosbodhatnak, például előfordulhat:
- éles fájdalom a hasban
- hányás
- ájulás
- magas láz
Ha súlyos tünetek állnak fenn, azonnal értesítse orvosát. Amennyiben a fertőzés a véráramra vagy a test más részeire is átterjed, életveszély állapot léphet fel.
A vesemedence gyulladás diagnosztizálása
Annak érdekében, hogy az állapotot megfelelően tudják diagnosztizálni, különféle tesztekre lehet szükség. Ezek a tesztek magukban foglalhatják:
- kismedencei vizsgálat a kismedencei szervek ellenőrzésére,
- méhnyak-kultúra, hogy ellenőrizzék a szervet fertőzések szempontjából,
- vizeletvizsgálat, hogy ellenőrizzék a vizelet összetételét.
Amennyiben orvosa megállapítja a vesemedence gyulladást, több vizsgálatot végezhet, és ellenőrizheti a medence területét. A betegség akár hegesedést okozhat a petevezetékben és maradandó károsodást a reproduktív szervekben.
A további tesztek a következők lehetnek:
- Kismedencei ultrahang: hanghullámokat használva képeket készít a belső szervekről.
- Endometrium biopszia: az eljárás során eltávolítanak és megvizsgálnak egy kis mintát a méh nyálkahártyájából.
- Laparoszkópia: mely során rugalmas eszközt helyeznek be egy hasi bemetszésen keresztül azért, hogy lefényképezzék a medence szerveit.
Kezelési lehetőségek
A gyógymódot elsősorban antibiotikumokkal történő kezelés jelentheti. Mivel a fertőzést okozó baktérium sokszor ismeretlen lehet, két különböző típusú antibiotikumot is javasolhatnak a különféle baktériumok által okozott fertőzésekre.
A kezelést követő néhány napon belül a vesemedence gyulladás tünetei javulhatnak vagy teljesen elmúlhatnak. Azonban ez az ideiglenes állapot ne tévessze meg, semmiképp sem szabad abbahagyni a gyógyszeres kezelést, még akkor sem, ha már teljesen tünetmentesnek érzi magát. A gyógyszer szedésének korai befejezése a fertőzés visszatérését okozhatja.
Számos esetben kórházi kezelés javasolt, ha Ön súlyos beteg, terhes vagy tályog alakult ki a medencében. Emellett a gyulladás akár műtétet is igényelhet. Ez azonban rendkívül ritka, és csak akkor szükséges, ha a medencében kialakult tályog felszakadt vagy ha a fertőzés nem reagál a kezelésre.
Mivel a vesemedence gyulladás tünetei főleg a szexuálisan aktív embereknél jelentkezik, ezért a partnerét is kezelhetik. A férfiak néma hordozói lehetnek a kismedencei gyulladást okozó baktériumoknak.
A fertőzés újból kialakulhat, ha a partnere nem kapja meg a megfelelő kezelést, sőt, a kezelés idejére javasolt a szexuális érintkezéstől való tartózkodás.
Hogyan kerülhető el a fertőzés?
A vesemedence gyulladás kockázatát csökkentheti:
- a biztonságos szex gyakorlása,
- nemi úton terjedő fertőzések tesztelése,
- dohányzástól való tartózkodás,
- a megfelelő fürdőszobahasználat, hogy megakadályozza a baktériumok bejutását a hüvelybe.
Hosszútávú szövődmények
Mindenekelőtt fontos, hogy időben megtörténjen a vesemedence gyulladás diagnosztizálása. Amennyiben nem kerül sor a kezelésre a megfelelő időben, úgy a vesemedence gyulladás tünetei súlyosbodhatnak és további problémákhoz is vezethetnek, mint például:
- meddőség
- méhen kívüli terhesség
- krónikus kismedencei fájdalom, alhasi fájdalom, amelyet a petevezetékek és más kismedencei szervek hegesedése okoz
Amennyiben a fertőzés eléri a véráramot, életveszélyes állapotról beszélünk.