A petefészek a medence mindkét oldalán elhelyezkedő ivarmirigy. A nők esetében a petefészek az elsődleges forrás az ösztrogén és progeszteron hormonok termelésben. A jobb oldali petefészek fájdalom számtalan, különböző okból származhat. Vannak esetek, amikor csupán akkut problémáról beszélhetünk, azonban előfordulhat olyan is, hogy valamilyen más alapbetegség tüneteként jelenik meg.
A jobb oldali petefészek fájdalom okai az alábbiak lehetnek.
1. Peteérés (ovuláció)
Vannak olyan nők, akik havonta a peteérés során jobb oldali petefészek fájdalomról számolnak be. Ezt az állapotot „Mittelschmerz”-nek is szokták nevezni, ami a „középső” és „fájdalom” német szavakból tevődik össze.
A fájdalom általában a menstruációs ciklus közepén jelentkezhet, nagyjából a 14. nap körül. Ebben a periódusban a petesejt kitör a petefészekből a petevezetékbe, ami akár fájdalmat is okozhat. A fájdalom akár megjelenhet mindkét oldalon is, enyhe és súlyos lehet, néhány perctől akár órákig is eltarthat.
Előfordulhat olyan is, hogy a tünetekhez társul még a hányinger vagy ovulációs vérzés. A Mittelschmerz fájdalom általában egy nap alatt elmúlik, különösebb kezelést nem igényel, azonban néhány nő esetében enyhülhet a fájdalom a különböző fogalmazásgátló tabletták szedése mellett.
2. Petefészek ciszták
A petefészek ciszták folyadékkal töltött „zsákok”, amelyek megjelenhetnek a petefészek felületén. A legtöbb ciszta általában nem okoz tünetet, még a nagyobbak sem, azonban előfordulnak olyan esetek amikor felelősek lehetnek a jobb oldali petefészek fájdalmáért.
A legjellemzőbb tünetek ilyen esetekben a kismedence fájdalom, valamint a derék és combfájdalom. Egyéb tünetek lehetnek még:
- fájdalom székelés közben
- hányinger
- hányás
- emlőérzékenység
- teltség érzet a hasban
- gyakori vizelési inger

Bizonyos esetekben a petefészek ciszták olyan nagyra nőnek, hogy megrepednek. A ciszta repedés jelei a következő tünetek lehetnek:
- láz
- hányás
- hirtelen jelentkező erős hasi fájdalom
- gyors légzés
- szédülés
Az említett tünetek megléte esetén azonnal hívjon orvosi segítséget!
3. Endometriózis
Endmetriózisról akkor beszélhetünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül is megtalálható a szervezetben. Az endometriózis leggyakrabban a petefészek és a kismedence területein alakulhat ki. Az endometrium általában minden hónapban leesik a menstruációs ciklus során, azonban ha ez a szövet a méhen kívül nő, akkor beszorulhat és hegszöveteket képezhet.
Az endometriózis tünetei lehetnek:
- túlzott vérzés
- fáradtság
- hasmenés
- székrekedés
- hányinger
4. Kismedence gyulladás
A kismedence gyulladásos betegsége magyarázhatott adhatnak a jobb oldali petefészek fájdalomra bizonyos esetekben. Ezek a gyulladásos állapotok a nők nemi és reproduktív szerveinek fertőzését jelenti. Ez a fajta fertőzés terjedhet természetes vagy akár szexuális úton is, leggyakrabban a 15 és 25 év közötti nőket érinti.
A kismedence gyulladás tünetei lehetnek enyhék vagy fájdalmasok és akár összetéveszthetők a petefészek ciszták vagy a vakbélgyulladás okozta tünetekkel. Ezek a tünetek lehetnek:
- fájdalom vagy érzékenység a medence környékén
- égető érzés vizelés során
- hányinger és hányás
- szabálytalan vérzések
- hüvelyváladék megváltozása
- fájdalom közösülés során
- láz
- hidegrázás
5. Fantom fájdalom
A petefészek mellett más, fontos belső szervek is megtalálhatóak, így előfordulhatnak olyan esetek is, hogy a jobb oldali petefészek fájdalom csupán fantom fájdalomként jelentkezik. Az alábbi állapotok akár felelősek is lehetnek az említett fájdalomért:
- vakbélgyulladás
- székrekedés
- vesekövek
- terhesség
- húgyúti fertőzések