Valóban egészséges a rizstészta? Itt a válasz!

A rizstészta az ázsiai konyha kedvelt alapanyaga. Rizslisztből és vízből készül, de egyes termékek kukoricakeményítőt és tápiókát is tartalmaznak, hogy javítsák a tészta állagát és megjelenését.

A rizstészta azért is közkedvelt még, mert gluténmentes, frissen, fagyasztva vagy akár szárítva is megvásárolható. Azonban mindezek ellenére sokak számára nem egyértelmű, miért hasonlítható össze más fajta tésztákkal.

Cikkünkben kitérünk a rizstészta lehetséges egészségügyi előnyeire, valamint tápanyagtartalmára.

1. Gluténmentes

A rizs természetesen gluténmentes, így a rizslisztből készült termékek a gluténtartalmú gabonák biztonságos alternatívái. Bátran fogyaszthatják a liszt- vagy gluténérzékenyek is.

A glutén a búzában, az árpában és a rozsban található fehérje, amely immunválaszt vált ki az arra érzékeny emberek esetében, ami bélkárosodáshoz vezet és olyan tüneteket okozhat, mint a hasgörcsök, puffadás vagy hasmenés.

A rizslisztből készült termékek íze nagyon hasonlít a búzalisztből készültekhez, így szinte észre sem vehető a különbség, ha gluténmentes diétát követünk.

Annak ellenére, hogy maga a rizsliszt egy gluténmentes alapanyag, nem árt, ha minden termék címkéjét alaposan áttekinti, mivel könnyen előfordulhat keresztszennyeződés.

2. Alacsony a nátriumtartalma

A rizstészta csupán kevés nátriumot tartalmaz. Habár a nátrium egy alapvető tápanyag és elektrolit, a túlzott bevitel károsíthatja az egészségét, és növelheti a magas vérnyomás, a szívbetegség és a vesebetegség kockázatát.

Naponta kevesebb, mint 2300 mg nátrium (körülbelül egy teáskanál só) fogyasztása javasolt.

Habár a rizstészta alacsony nátriumtartalmú, nem árt odafigyelni az egyéb összetevőkre, például a szójaszószra, hogy csökkentse az általános nátriumbevitelt.

3. Jó szelénforrás

A szelén esszenciális tápanyag, amely antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és kulcsszerepet játszik a pajzsmirigy működésében és az immunrendszer egészségében.

Az élelmiszerekben megtalálható szelén mennyisége sok mindentől függ, például a származási régiótól, vagy a talajban megtalálható ásványi anyagtól.

Valóban egészséges a rizstészta? Itt a válasz!
1. kép – A rizstészta fogyasztása kiváló szelén forrás lehet

Ennek ellenére 176 gramm főtt rizstészta a napi szelénbevitel 14%-át biztosítja, tehát ha szeretné növelni ennek a tápanyagnak a bevitelét, bátran fogyasszon rizstésztát!

4. A-vitaminnal dúsítható

Az A-vitamin számos alapvető funkció ellátásában segít a szervezetben. Segíti az immunrendszer egészségét, a látást és a szem egészségét, valamint a DNS- és a sejtforgalmat.

Azonban számos olyan régióban, ahol a rizs fő alapanyagnak számít, az emberek A-vitamin hiányban szenvednek.

Ez a probléma kiküszöbölhető: egy tanulmány kimutatta, hogy a rizsliszt A-vitaminnal dúsítása egy olyan adag rizstésztát eredményezett, amely az A-vitamin napi szükséglet 25%-át tette ki.

5. Számos fontos tápanyagot tartalmaz

A rizstészta tápanyagtartalma kissé eltérhet, de általában mindegyik adag mérsékelt mennyiségű fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, miközben zsír- és rostszegény. Ahogy említettük, szeléntartalma igen magas, a napi szükséges mennyiség 14%-át tartalmazza.

176 gramm főtt rizstészta 190 kalóriát, 3,2 gramm fehérjét, 0,4 gramm zsírt, 42,2 gramm szénhidrátot és 1,8 gramm rostot tartalmaz.

Nátriumtartalma igen alacsony: az említett 176 gramm főtt rizstészta csupán 33,4 mg nátriumot tartalmaz. Emellett megtalálható benne a tiamin, a niacin, a réz, a vas, a cink, a foszfor és a mangán is.

Kalóriatartalmát tekintve meglehetősen mérsékeltnek számít, mivel a rizstészta adagonként 14–20%-kal kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a finomított vagy a teljes kiőrlésű tészta. Ha érdeklik az alacsonyabb kalóriatartalmú tészták, akkor érdemes kipróbálni a shirataki tésztát vagy a cukkiniből vagy tökből készült zöldséges tésztát.

A rizstésztafogyasztás hátrányai

Habár a rizstészta egy teljesen egészséges és nagyszerű étrendkiegészítő, mégis alacsony rosttartalma miatt sokan szkeptikusak a fogyasztásával kapcsolatban. Alacsonyabb a rosttartalma, mint más tésztáknak. Például a teljes kiőrlésű tészta vagy a tökből készült tészta sokkal magasabb rosttartalommal bír, mint a rizstészta.

Ez azért fontos, mert a több rost fogyasztása támogatja a jótékony bélbaktériumokat, a jó emésztést és a vércukorszint szabályozását. Ha nem fogyaszt elegendő mennyiségű rostot, sokféle bélrendszeri rendellenesség jelentkezhet, például az irritábilis bél szindróma, amelyet hasi görcsök és puffadás jellemez.

Azonban a rizstészta ezen hátránya egyszerűen orvosolható: a rizstésztát rostban gazdag ételekkel kell párosítani, mint például a bok choy vagy a sárgarépa.

Összefoglalva tehát elmondható, hogy a rizstészta egy alacsony nátriumtartalmú, gluténmentes tészta, amelynek elkészítése rendkívül egyszerű, és világszerte szívesen fogyasztják.

Mivel gluténmentes, rengeteg liszt- és gluténérzékeny számára helyettesíti megfelelően a hagyományos, búzából készült tésztákat.

A rizstészta alacsony zsírtartalmú és mérsékelt kalóriatartalmú, így valóban egy egészséges választás lehet, ha Ön is odafigyelne a kalóriabevitelre. Fontos azonban magas rosttartalmú zöldségekkel és ízletes szószokkal párosítani, mivel alacsony rosttartalommal rendelkezik.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Milyen a jó alvásidő? Mikor érdemes lefeküdni és felkelni?

szo ápr 15 , 2023
Egy „ideális” világban megengedhetnénk magunknak azt a luxust, hogy korán lefeküdjünk, majd megfelelő alvásidő után korán felébredjünk, és kipihenten vágjunk neki egy produktív napnak. De bizonyos kötelezettségek, például a munkahelyi feladatok vagy a gyermeknevelés megnehezíthetik a „korán lefeküdni, korán kelni” […]
alvásidő

Ez is érdekelheti