A köhögés általában nem aggasztó, kivéve, ha két hétnél tovább tart, vagy ha további tünetei vannak, például légzési nehézségek.
A köhögés egy gyakori reflex, amely megtisztítja a torkot a nyálkától vagy idegen irritáló anyagoktól. Bár időnként mindenki köhög, hogy megtisztítsa a torkát, számos betegség okozhat gyakoribb köhögést.
A legtöbb köhögési epizód 2 héten belül megszűnik vagy legalábbis jelentősen javul. Forduljon orvoshoz vagy szakemberhez, ha köhögése néhány héten belül nem javul, ugyanis ez súlyosabb állapotra utalhat.
Forduljon orvoshoz, ha vért köhög fel, vagy ha „ugató” köhögése van.
Mi okozza a köhögést?
A köhögésnek több oka is lehet.
Kényszer, hogy kitisztítsa a torkát
A köhögés a torok tisztításának szokásos módja.
Amikor a légutak eltömődnek nyálkával vagy idegen részecskékkel, például füsttel vagy porral, a köhögés reflexszerű reakcióként segít a részecskék eltávolításában és a légzés megkönnyítésében.
Általában ez a fajta köhögés viszonylag ritkán fordul elő, de a köhögés fokozódik, ha irritáló anyagoknak, például füstnek van kitéve.
Vírusok
A köhögés leggyakoribb oka a légúti fertőzés, például megfázás vagy influenza.
A légúti fertőzéseket általában vírus okozza, és 1-2 hétig tarthatnak. A vírusellenes gyógyszerek, például az influenza elleni gyógyszerek akkor a leghatékonyabbak, ha a tünetek jelentkezésétől számított 2 napon belül használják.
Dohányzás
A dohányzás a köhögés másik gyakori oka.
A dohányzás okozta köhögés szinte mindig krónikus köhögés, jellegzetes hanggal. Gyakran nevezik dohányos köhögésnek.
Asztma
A kisgyermekek köhögésének gyakori oka az asztma. Az asztmás köhögés jellemzően zihálással jár, így könnyen azonosítható.
Az asztma súlyosbodását a légutakat megnyitó gyógyszerekkel kell kezelni (inhalátorral vagy porlasztóval). Lehetséges, hogy az asztmás gyermekek idősebb korukban kinövik az állapotot.
Gyógyszerek
Egyes gyógyszerek köhögést okoznak, bár ez általában ritka mellékhatás.
Az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlók köhögést okozhatnak. Ezeket gyakran alkalmazzák magas vérnyomás és szívbetegségek kezelésére.
A két leggyakoribb ACE-gátló az enalapril és a lisinopril.
A köhögés megszűnik, ha abbahagyja a gyógyszer használatát.
Egyéb feltételek
Egyéb állapotok, amelyek köhögést okozhatnak:
- a hangszálak károsodása
- orrcsepp
- bakteriális fertőzések, mint például tüdőgyulladás, szamárköhögés és krupposság
- súlyos állapotok, mint például tüdőembólia és szívelégtelenség
Egy másik gyakori állapot, amely krónikus köhögést okozhat, a gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD). Ebben az állapotban a gyomor tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez a visszaáramlás reflexet vált ki a légcsőben (légcsőben), ami köhögést okoz.
Mikor számít vészhelyzetnek a köhögés?
Forduljon orvoshoz, ha a köhögése 2 hét alatt nem szűnt meg vagy nem javult. Ez egy súlyosabb probléma tünete lehet.
Ha további tünetek jelentkeznek, azonnal forduljon orvoshoz. A következő tünetekre kell odafigyelni:
- láz
- mellkasi fájdalom
- fejfájás
- álmosság
- zavarodottság
A vér felköhögése vagy légzési nehézségek szintén azonnali sürgősségi orvosi ellátást igényelnek. Azonnal hívja a segélyhívót vagy a helyi mentőszolgálatot.
Milyen kezelések állnak rendelkezésre a köhögés ellen?
A köhögést az okától függően többféleképpen lehet kezelni. Az egészséges felnőttek többnyire házi gyógymódokkal és öngyógyítással tudják kezelni köhögésüket.
Otthoni gyógymódok
A vírus okozta köhögés nem kezelhető antibiotikummal. Helyette a következő módokon enyhítheti:
- Tartsa magát hidratáltnak sok vízzel.
- Alvás közben emelje meg a fejét plusz párnákkal.
- Használjon köhögéscsillapító cseppeket a torka megnyugtatására.
- Gargalizáljon rendszeresen meleg sós vízzel, hogy eltávolítsa a nyálkát és megnyugtassa a torkát.
- Kerülje az irritáló anyagokat, beleértve a füstöt és a port.
- Adjon mézet vagy gyömbért forró teához, hogy enyhítse a köhögést és tisztítsa a légutakat.
- Használjon dekongesztáló spray-ket, hogy felszabadítsa az orrát és megkönnyítse a légzést.
Orvosi ellátás
Jellemzően az orvosi ellátás során az orvos megnézi a torkát, meghallgatja a köhögését, és megkérdezi az egyéb tüneteket.
Ha a köhögés valószínűleg bakteriális fertőzésre vezethető vissza, az orvos antibiotikumokat fog felírni. Emellett felírhat kodeint tartalmazó köhögéscsillapítókat vagy köptető köhögéscsillapító szirupokat is.
Milyen vizsgálatok segíthetnek a diagnózis felállításában?
Ha az orvos nem tudja megállapítani a köhögés okát, további vizsgálatokat rendelhet el. Ezek a vizsgálatok a következők lehetnek:
- Mellkasröntgen: A mellkasröntgen segít felmérni, hogy az Ön tüdeje tiszta-e.
- Allergiavizsgálatok: Vér- és bőrvizsgálatot végeznek, ha allergiás reakcióra gyanakodnak.
- Nyálka vagy váladékvizsgálat: Ezek a vizsgálatok baktériumokra vagy tuberkulózisra utaló jeleket fedhetnek fel.
Nagyon ritka, hogy a köhögés legyen a szívproblémák egyetlen tünete, de az orvos kérhet echokardiográfiát, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a szíve megfelelően működik, és nem a köhögést okozza.
Nehéz esetekben szükség lehet ezekre a további vizsgálatokra:
- CT-vizsgálat: A CT-vizsgálat részletesebb képet nyújt a légutakról és a mellkasról.
- Nyelőcső-pH-monitorozás: Ha a CT-vizsgálat nem deríti ki az okot, az orvos beutalhatja Önt egy gyomor-bélrendszeri vagy tüdőgyógyász (tüdőgyógyász) szakorvoshoz. Az egyik vizsgálat, amelyet ezek a szakemberek elvégezhetnek, a nyelőcső pH-monitorozás, amely a GERD bizonyítékát keresi.
Azokban az esetekben, amikor az előző vizsgálatok vagy nem lehetségesek, vagy rendkívül valószínűtlen, hogy sikerrel járnak, vagy a köhögés várhatóan kezelés nélkül is megszűnik, az orvos köhögéscsillapítót írhat fel.
Mi a következménye annak, ha a köhögést nem kezelik?
A legtöbb esetben a köhögés az első kialakulásától számított 1-2 héten belül természetes módon megszűnik. A köhögés jellemzően nem okoz hosszú távú károsodást vagy tüneteket.
Egyes esetekben a súlyos köhögés átmeneti szövődményeket okozhat, mint például:
- fáradtság
- szédülés
- fejfájás
- bordatörés
Ezek nagyon ritkák, és általában megszűnnek, amikor a köhögés megszűnik.
A köhögés, amely egy súlyosabb állapot tünete, nem valószínű, hogy magától elmúlik. Ha nem kezelik, az állapot súlyosbodhat és más tüneteket okozhat.
Meg lehet előzni a köhögést?
A ritka köhögés szükséges a légutak tisztításához. De vannak módszerek, amelyekkel megelőzhető a köhögés.
Leszokás a dohányzásról
A dohányzás gyakran hozzájárul a krónikus köhögéshez. A dohányosok köhögését nagyon nehéz lehet gyógyítani.
A dohányzásról való leszokást sokféle módszer segítheti, a kütyüktől kezdve a tanácsadó csoportokon át a támogató hálózatokig. Ha leszokik a dohányzásról, sokkal kisebb valószínűséggel fog megfázni vagy krónikus köhögést tapasztalni.
Étrendi változások
Egy 2018-as esettanulmány szerint a rostban gazdag gyümölcsökben gazdag étrend segíthet enyhíteni a krónikus légúti tüneteket, például a váladékkal járó köhögést.
Emellett az American College of Chest Physicians iránymutatásai szerint a GERD-ben szenvedő felnőttek köhögését csökkentheti, ha a lefekvés előtti 3 órán belül nem esznek.
Ha segítségre van szüksége az étrendjének kiigazításához, az orvos tanácsot adhat Önnek, vagy dietetikushoz irányíthatja.
Orvosi állapotok
Ha teheti, kerülje azokat, akik fertőző betegségben, például hörghurutban szenvednek. Ez csökkenti annak az esélyét, hogy baktériumokkal kerüljön kapcsolatba.
Gyakran mosson kezet, és ne osszon meg használati eszközöket, törölközőket vagy párnákat.
Ha Ön olyan betegségben szenved, amely növeli a köhögés kialakulásának esélyét, például GERD vagy asztma, kérdezze meg orvosát a különböző kezelési stratégiákról. Ha kezeli az állapotát, előfordulhat, hogy a köhögés megszűnik vagy sokkal ritkább lesz.