A vírusos szemölcs a humán papillomavírus (HPV) által okozott kiemelkedő dudor a bőrfelszínen. Habár a szemölcs önmagában nem veszélyes, sok kellemetlenséget okozhat, valamint fertőző is lehet. Emellett sok esetben fájdalmat is okozhatnak.
A szemölcs típusai
A szemölcsöknek öt fő típusa van. Mindegyik típus más testrészen jelenhet meg, valamint eltérő megjelenésűek.
Közönséges szemölcs
A közönséges szemölcs általában a kéz- és lábujjak hátsó részén, valamint a térden fejlődhet ki. Azonban sok esetben a test más részein is megjelenhetnek.
Legtöbbször érdes, vastag, szemcsés megjelenésűek és lekerekített a tetejük. A közönséges szemölcsök gyakran szürkébbek, mint a bőr természetes árnyalata.
Méretük 1 millimétertől 1 centiméterig (néha nagyobbig) is terjedhet, emellett egyedül és csoportosan is megjelenhetnek.
A szemölcs ezen típusa nem súlyos vagy fájdalmas, sőt, akár magától is elmúlhat.
A közönséges szemölcs jelei és tünetei a következők:
- kemény, apró dudorok, amelyek érdesek és szemcsések
- hússzínű dudorok kis fekete foltokkal alvadt erekkel
- közvetlen érintkezés útján más területekre való átterjedése
Talpi szemölcs
A talpi szemölcs, a nevéből adódóan, a talpon helyezkednek el. Ez a fajta típus azonban eltér a többi szemölcstől: a talpi szemölcsök a bőrbe nőnek, nem pedig kifelé.
Az első és legszembetűnőbb jele a kis lyuk a talpon, amelyet megkeményedett bőr vesz körül. Sajnos ez a típusú szemölcs a járást is megnehezíthet.
A talpi szemölcsnek 2 típusa létezik:
- Myrmeciális típusú talpi szemölcsök: Ezeket a szemölcsöket az 1-es típusú HPV okozza. A tünetek közé sorolható a mély, gyengéd szemölcsök, amelyek az állás vagy a járás következtében befelé növekednek, fájdalom közvetlen nyomással, sárgás bőr, fekete pontok.
- Mozaik típusú talpi szemölcsök: Ezeket a szemölcsöket a 2-es típusú HPV okozza. Hatására kis felületű szemölcsök, csomókban előforduló szemölcsök jelenhetnek meg. Ez a típus kevésbé fájdalmas, mint a myrmeciális típusú szemölcs.
Lapos szemölcs
A lapos szemölcsök általában az arcon, a combon vagy a karokon jelenhetnek meg, melyeket leggyakrabban a HPV 3-as, 10-es és 28-as típusa okoz.
Ez a típusú vírusos szemölcs apró, nehezen észrevehető, nem fájdalmasak, és hajlamosak olyan területeken megjelenni, ahol a bőrön vágás vagy sérülés van. Gyermekek körében is gyakori, közvetlen érintkezés útján terjedhetnek.
Színüket tekintve lehetnek hússzínűek, rózsaszínek, barnák vagy enyhén sárgák.
A lapos szemölcsöt az alábbiakról ismerhetjük meg:
- kis lapos, kerek vagy ovális foltok jelennek meg a bőrön
- hússzínűek
- általában nem fájdalmasak
Lógó szemölcsök
Ez a fajta vírusos szemölcs a száj vagy az orr körül alakulhat ki, azonban néha a nyakon vagy az áll alatt is megtalálható. Ezek fertőző szemölcsök, melyek képesek átterjedni a test más részeire is.
A lógó szemölcsök kicsik, vékonyak, és ujjszerű szálakká válhatnak le a bőrfelszínről. A színük ugyanolyan, mint a bőré.
Meglétük nem jár fájdalommal, kivéve akkor, ha érzékeny területen fordulnak elő.
A lógó szemölcs jelei az alábbiak lehetnek:
- kis növekedés, amely lenyúlik a bőrről
- hússzínű
- gyorsan növekedik
- általában nem fájdalmas
Periungális szemölcs
A periungális szemölcs, vagy más néven a köröm körüli szemölcs a lábkörmök és a körmök alatt vagy körül fejlődik ki. Ez a típusú vírusos szemölcs fájdalmas és befolyásolhatja a köröm növekedését.
Kezdetben kisméretűek (körülbelül tűszúrás méretűek), azonban az idő előrehaladtával nagyobbra nőhetnek, és közvetlen érintkezés útján más területekre is átterjedhetnek. Érdes tapintásúak lehetnek, valamint karfiolszerűen is növekdhetnek.
A körömkörüli szemölcsök jelei és tünetei az alábbiak:
- durva növekedés a köröm körül vagy alatta
- fájdalmas, ha nő a mérete
- meghasadt bőr a köröm körül
- befolyásolhatja a köröm és a kutikula megjelenését
Mikor forduljon orvoshoz?
A vírusos szemölcs megjelenésével akkor érdemes orvoshoz fordulni, amennyiben:
- Arcán vagy más érzékeny testrészén (például nemi szervén, száján, orrlyukain) szemölcsök növekednek.
- Vérzést vagy fertőzés jeleit, például gennyesedést vagy hámlást észlel a szemölcs körül.
- A szemölcs fájdalmas.
- A szemölcs színe megváltozik.
- Cukorbetegség vagy immunhiány, például HIV vagy AIDS esetén mindenképp forduljon orvoshoz.
Megelőzhető a szemölcs kialakulása?
Természetesen a megelőzésre vagy az átterjedés megakadályozására léteznek módszerek. Az alábbi módszerekkel könnyedén elkerülheti a szemölcs átterjedését vagy kialakulását:
- Rendszeresen mosson kezet, különösen, ha szemölcsökkel érintkezett.
- Ne tapintsa meg a szemölcseit.
- Fedje le a szemölcsöket kötéssel.
- Tartsa szárazon a kezét és a lábát.
- Viseljen papucsot, ha közös fürdőhelyiségben tartózkodik.
A vírusos szemölcs kezelése
Otthoni módszerek
Bár a szemölcsök sok esetben maguktól is elmúlhatnak, érdemes lehet fontolóra venni az otthoni kezelési módszereket. Sok szemölcs rendkívül jól reagál a gyógyszertárakban kapható készítményekre.
Íme néhány fontos megjegyzés, amelyet érdemes lehet észben tartani, ha otthon próbálunk meg megszabadulni a szemölcsöktől:
- A szemölcs átterjedhet más testrészeire, ezért a kezelés során, ha körömreszelővel vagy habkővel próbálja ledörzsölni, ne használja az eszközt más testrészén.
- Ha Ön cukorbeteg, a lábon lévő szemölcsöket ne próbálja meg otthon kezelni. Cukorbetegség hatására a láb enyhén érzéketlen lehet, így könnyen megsértheti magát anélkül, hogy észrevenné.
- Ne próbálja meg eltávolítani az arcán vagy más érzékeny testrészén lévő szemölcsöket otthoni kezelésekkel.
Fagyasztó kezelések
Számos olyan készítmény kapható gyógyszertárakban, amelyek koncentrált hideg levegőt permeteznek a szemölcsre. Ennek hatására a szemölcs elhal, és lehetővé teszi annak finom eltávolítását.
Szalicilsavat tartalmazó kezelések és tapaszok
Ezeket a típusú termékeket minden nap érdemes alkalmazni. Akkor működnek a legjobban, ha a kezelés alkalmazása előtt körülbelül 15 percig vízbe áztatja a szemölcsöt.
Szövetbetétes ragasztószalag
Hihetetlennek tűnik, ám igaz: számos esetben a ragasztószalaggal sikeresen kezelték a szemölcsöket. A folyamat a következő:
- a szemölcsöt egy kis darab ragasztószalaggal néhány napig le kell fedni
- áztassa a szemölcsöt
- dörzsölje le a szemölcsöt a bőrfelszínről
Ezt a fajta kezelést többször kell alkalmazni, hogy hatékony legyen, ám ennek valódi hatékonyságát még vizsgálják.