A miómák abnormális növekedések, amelyek a nő méhében vagy a méhen fejlődnek ki. Azonban sok esetben ezek a növekedések elég nagyokká válhatnak ahhoz, hogy súlyos alhasi fájdalmat és erős menstruációt okozzanak. A mióma tünete ellenben lehet tünetmentes is, azaz a beteg nem is tudja, hogy érintett a problémával. Annyit fontos tudni, hogy ezek a daganatok jellemzően jóindulatúak.
A miómák a következő neveken is ismertek:
- leiomiómák
- adenomiómák
- fibrómák
Mi okozhatja a kialakulását?
Sajnos egyelőre még tisztázatlan, hogy pontosan miért alakulnak ki a miómák, azonban számos tényező befolyásolhatja.
- Hormonok: Az ösztrogén és a progeszteron a petefészkek által termelt hormonok, melyek a menstruációs ciklus során előidézik a méhnyálkahártya leválását, ezzel serkenthetik a mióma növekedését.
- Genetika: Amennyiben a családjában előfordult már a betegség, nagy valószínűséggel Önnél is kialakulhat.
- Várandósság: Mivel a terhesség fokozza az ösztrogén és a progeszteron termelődését, a miómák esélyt kapnak arra, hogy még gyorsabban és még nagyobbra növekedhessenek.
Kiket érinthet?
A mióma tünete és kialakulása az alábbi tényezőkkel megnövekedhet:
- terhesség
- a család valamely tagjánál előfordult ez a jelenség
- 30 éves vagy idősebb
- elhízottság
Mi lehet a mióma tünete?
A mióma tünete nagyban függ a daganatok számától, az elhelyezkedésüktől és a méreteitől. A legjobb példa erre a nyálkahártya alatt elhelyezkedő daganat, amely erős menstruációs vérzést és fogamzási nehézségeket okozhat.
Ha a mióma kisméretű, vagy az érintett épp menopauzán megy keresztül, a tünetek sok esetben meg sem jelennek. A miómák zsugorodhatnak a menopauza alatt és után. Az ok egyszerű: menopauza során/ után az ösztrogén- és progeszteronszint csökken a szervezetben. Mint említettük, ezek azok a hormonok, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a miómák kialakulásához.
A mióma tünetei az alábbiak lehetnek:
- erős vérzés a menstruáció között vagy alatt, amely vérrögökkel járhat
- fájdalom a medencében vagy derékfájdalom
- fokozott menstruációs görcsök
- fokozott vizeletürítés
- fájdalom közösülés közben
- a szokásosnál tovább tartó menstruáció
- nyomás vagy teltségérzet az alhasban
- a has duzzanata vagy megnagyobbodása
Hogyan diagnosztizálható a mióma?
A diagnózis felállítása érdekében mindenképp egy nőgyógyászt keressen fel, aki kismedencei vizsgálat során megtekintheti a méh állapotát, méretét és alakját. Azonban más tesztekre is sor kerülhet, mint például:
- Ultrahang: A magas frekvenciájú hanghullámok segítségével feltérképezhető a belső struktúra és a miómák. A hüvelybe helyezhető ultrahang segítségével még tisztább képet kaphatunk az állapotunkról.
- Kismedencei MRI: Ezzel a képalkotó teszttel képeket készítenek a méhről, a petefészkekről és más kismedencei szervekről.
Hogyan kezelhető a mióma tünete és maga a mióma?
Az életkora, mióma nagysága és általános egészségi állapota alapján egyéni kezelési tervet kaphat, vagy a különféle kezelési lehetőségek kombinációit.
Házi gyógymódok
A mióma ellen bizonyos otthoni gyógymódok vagy természetes kezelések is segíthetnek, például:
Ezenkívül bizonyos étrendbeli változtatások is fontolóra vehetők: a magas kalóriatartalmú ételek vagy a húsok fogyasztásának mérséklése szintén segíthet a problémán. Válasszon flavonoidokban gazdag ételeket, zöld zöldségeket, zöld teát és hidegvízi halakat, például tonhalat vagy lazacot.
A fogyás és a stressz csökkentése is számos előnnyel járhat.
Gyógyszerek
Nem ritka eset, hogy a hormonszint szabályozására gyógyszert írnak fel. Ez segíthet a mióma ellen.
Ezek között gyakoriak az olyan gyógyszerek, amelyek az ösztrogén és a progeszteron szintjének csökkenését okozzák. Ezzel leállítható a menstruáció és csökkentheti a miómákat is.
Más gyógyszerek úgy fejtik ki hatásukat, hogy megakadályozzák a szervezetben a tüszőstimuláló hormon és a luteinizáló hormon termelését.
Számos megoldás létezik még a vérzés és a fájdalom szabályozására, azonban ezek nem csökkentik vagy szüntetik meg a miómákat. Ezek a következők:
- méhen belüli eszköz (IUD), amely a progesztin hormont bocsátja ki
- vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók
- fogamzásgátló tabletták
Sebészet
A megnagyobbodott vagy több mióma esetén a műtét is indokolt lehet. A műtét során nagy bemetszést végeznek a hasban, hogy hozzáférjenek a méhhez és eltávolítsák a miómákat. Ez a folyamat laparoszkóposan is elvégezhető kisebb bemetszésekkel. Azonban a miómák a műtét után is kialakulhatnak.
Ha az állapota rosszabbodik, vagy az egyéb kezelések sem működtek, orvosa méheltávolítást végezhet. Ennek a következménye, hogy többé nem lesz képes gyermeket vállalni.
Noninvazív vagy minimálisan invazív eljárások
Ezek közé tartozhat az ultrahang műtét, melynek során egy speciális MRI készülékbe kell befeküdni, amely lehetővé teszi az orvosok számára, hogy vizualizálják a méh belsejét. A nagy energiájú, nagyfrekvenciás hanghullámok a miómák felé irányulnak, hogy megsemmisítsék azokat.
Alkalmazható még emellett az úgynevezett hőeljárás vagy fagyasztás is, amely során egy speciális műszert helyeznek a méhbe, hogy hővel, elektromos árammal, forró vízzel vagy extrém hideggel elpusztítsák a méhnyálkahártyát.
Egy másik nem sebészeti lehetőség a méh artéria embolizációja. Ennek során apró részecskéket fecskendeznek a méhbe, hogy megszakítsák a miómák vérellátását.
Mik a kilátások?
A prognózis függ a mióma méretétől és a helyétől. Sok esetben nem igényel kezelést, főleg, ha kicsik vagy nem okoznak tüneteket.
Várandósság esetén fokozott figyelemmel kísérje kezelőorvosával a miómákat, azonban a legtöbb terhesség alatt nem okoznak problémákat.