Mik lehetnek a kötőhártya gyulladás tünetei? A kötőhártya gyulladás a szemgolyó külső membránjának fertőzését jelenti. Ekkor a kötőhártya véredényei gyulladtak, ezért alakul ki a piros vagy rózsaszín szem, mint jellemző tünet.
Kötőhártya gyulladás tünetei
Mivel a bakteriális vagy vírusos kötőhártya gyulladás nagyon fertőző, fontos, hogy időben észleljük a kötőhártya gyulladás tüneteit. Akár 2 hétig is fertőzhet az érintett beteg.
Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, mindenképp keresse fel háziorvosát:
- rózsaszínű vagy vörös tónusú szemek
- szemcsés látás
- erős könnyezés, amely éjszaka felhalmozódik a szemen
- viszketés
- rendellenes mennyiségű könny
Mi okozhat kötőhártya gyulladást?
- Vírusok vagy baktériumok: a bakteriális kötőhártya gyulladást általában ugyanazok a baktériumok okozzák, amelyek a torokgyulladásért is felelősek. Ezzel szemben a vírus okozta kötőhártya gyulladás a náthát okozó vírusok egyikének eredménye. Az ok viszont ebben az esetben lényegtelen, hiszen mindkét esetben rendkívül fertőző a jelenség. Egyszerű kézzel való érintkezéssel is továbbadható a betegség.
- Allergia: a különféle pollenek is képesek rózsaszínűvé vagy vörössé „varázsolni” a szemet. Az allergén anyagok serkentik a testet, hogy több hisztamint hozzon létre, amelyek gyulladást okoznak. Ez allergiás kötőhártya-gyulladást okozhat. Ebben az esetben a viszketés igen gyakori.
- Vegyszerek: amennyiben idegen anyag vagy vegyszer kerül a szembe, a kötőhártya gyulladás kockázata megnőhet. Azonban a szem vízzel való öblítése egyszerű, ám hatékony módszer arra, hogy az irritáló anyag ne okozzon elszíneződést a szemen.
Hogyan diagnosztizálható a kötőhártya gyulladás?
A kötőhártya gyulladás tünetei szinte teljesen egyértelműek, így a diagnózis felállítása egyszerű. Pár egyszerű kérdéssel és a szem vizsgálatával kideríthetik, hogy valóban ez a jelenség áll-e fenn. A kérdések közé tartozhat, hogy viszket-e a szeme, vagy hogy gyakran könnyezik-e. Náthára, szénanáthára vagy asztmára vonatkozó kérdésekre is számíthat.
Amennyiben szükséges, könny- vagy folyadékmintát a kötőhártyájáról tovább küldhetnek elemzésre.
Hogyan kezelhetők a kötőhártya gyulladás tünetei?
A kötőhártya gyulladás kezelése függ attól, hogy pontosan mi okozza.
Ha az irritációt valamilyen vegyszer vagy kémiai anyag okozta, néhány nap alatt magától elmúlik. Viszont ha a gyulladást baktérium, vírus vagy allergén okozta, számos kezelési lehetőség közül tudunk választani.
Bakteriális kötőhártya-gyulladás
Amennyiben bakteriális fertőzés okozta kötőhártya gyulladásról beszélünk, a leghatékonyabb gyógymód az antibiotikumos kezelés. A felnőttek számára leggyakrabban szemcsepp formájában, míg gyermekek esetében kenőcs formájában is hozzájuthatunk, hogy könnyebb legyen a készítmény alkalmazása.
Az antibiotikum alkalmazása után néhány nap alatt várható a javulás.
Vírusos kötőhártya-gyulladás
A vírusos kötőhártya gyulladás kezelésére nincs elérhető módszer. Ebben az esetben a betegség úgy működik, mint egy egyszerű nátha, tehát magától elmúlik. Az ilyen típusú kötőhártya gyulladás tünetei 7-10 nap alatt maguktól elmúlnak.
Azonban a meleg borogatás enyhíthet a kellemetlen tüneteken.
Allergiás kötőhártya-gyulladás
Az allergiás kötőhártya gyulladás tüneteinek kezelésére leggyakrabban antihisztamint írnak fel a gyulladás enyhítésére. Ezek között találhatunk számos vény nélkül kapható gyógyszert is.
A kezelések emellett magukban foglalják az antihisztamin szemcseppeket vagy a gyulladáscsökkentő szemcseppeket.
Házi gyógymódok
A meleg borogatáson kívül a vény nélkül kapható szemcseppek segíthetnek a kötőhártya gyulladás tüneteinek enyhítésében. Gyulladás esetén a kontaktlencse viselését is érdemes elhagyni, amíg a szem teljesen meg nem tisztul.
Hogyan lehet megelőzni a kötőhártya gyulladást?
A megfelelő higiénia kialakítása nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyulladást elkerüljük. Kerülje a szem érintését, valamint alaposan és gyakran mosson kezet. Csak tiszta törölközőt használjon az arc és a szem törlésére.
Emellett kerülje a kozmetikumok, például szemceruza vagy szempillaspirál megosztását másokkal. A párnahuzatok gyakori mosása/ cseréje is sokat segíthet a betegség kialakulásának elkerülésében.
Amennyiben Ön kontaktlencsét visel, számíthat arra is, hogy a tünetek enyhítése érdekében orvosa arra fogja kérni, hogy váltson más típusú kontaktlencsére vagy fertőtlenítő oldatra.
Ekkora javasolhatják még a kontaktlencsék gyakrabban történő tisztítását vagy cseréjét, vagy annak végleges elhagyását.
A fertőzés terjedésének megakadályozása
Amennyiben már tapasztalja a kötőhártya gyulladás tüneteit, a következőket teheti a fertőzés elkerüléséért:
- Rendszeresen mosson kezet.
- Kerülje a törülközők vagy mosogatórongyok megosztását.
- Naponta cserélje le a törölközőt és a mosogatórongyot.
- A fertőzés megszűnése után cserélje ki a szemkozmetikumokat.
- Kövesse az egészségügyi szolgáltató tanácsát a kontaktlencse ápolásával kapcsolatban.