Mi az az ágyi poloska csípés? A poloskák olyan apró rovarok, amelyek emberek, illetve állatok vérével táplálkoznak. Házon belül szinte akárhol megbújhatnak: ágyban, bútorokban, szőnyegeken, sőt, akár még ruházatban is, így szinte bárhol esélyünk lehet összeszedni 1-2 ágyi poloska csípést. A poloskák éjszakai állatok, ami azt jelenti, hogy éjszaka táplálkoznak.
A poloskák alakjukat tekintve laposak és ovális alakúak, vörösesbarna színűek. 1-2 milliméter hosszúra nőhetnek meg. Mivel nincs szárnyuk, ezért a „gazdatestre” támaszkodnak: rajtuk utazva közlekednek egyik helyről a másikra.
Habár az ágyi poloska csípés nem veszélyes, kellemetlen viszketést okozhat, melyek bizonyos esetekben allergiás reakciót, rosszabb esetekben pedig fertőzést okozhatnak.
Amennyiben fennáll a gyanúja, hogy ágyi poloska él otthonában, mindenképp hívjon szakembert, hogy megszabaduljon a kellemetlen ágyi poloska csípésektől.
Miről ismerhető fel az ágyi poloska csípés?
Sok esetben az ágyi poloska csípés szinte észrevétlen és tünetmentes marad. Azonban az észrevehető tünetek az alábbiak lehetnek:
- a csípés helye vörös és duzzadt, közepén sötét folt észlelhető,
- a csípések sorba vagy csomókba rendeződve helyezkednek el, több csípéssel együtt,
- viszketés.
A poloskák a test bármely részéből táplálkozhatnak, azonban a legáltalánosabb bőrfelület az arc, a nyak, a karok és a kezek. Előfordulhat, hogy az ágyi poloska csípés folyadékkal töltött hólyaggá alakul át.
Az ágyi poloska csípés jellemző tünetei
Ágyi poloska csípés esetén a tünetek nem jelentkeznek azonnal. Eltarthat néhány napig, amíg a csípés tünetei megjelennek. Ennek leggyakoribb jele a csípés által okozott vöröses duzzanat. Jellemzően több csípés egy helyen fordul elő, melyek sorban vagy csoportosan helyezkednek el. Ezek akár égő, viszkető érzést is okozhatnak.
Az is előfordulhat, hogy a poloskák nem minden éjszaka táplálkoznak. A poloskák több napig is képesek evés nélkül élni, így néhány hét is eltelhet 2 csípés között. Ha a csípést erőteljes vakarással próbálja „orvosolni”, vérzést vagy fertőzést is okozhat.
Hogyan szabaduljon meg az ágyi poloskától?
Ha fennáll a gyanúja, hogy ágyi poloskával áll szemben, mindenképp alapos kereséssel kezdje meg az irtás folyamatát. A leggyakrabban az alábbi helyeken fordulhat elő az ágyi poloska:
- matracok
- ágykeretek
- fejtámlák
- párnák és ágyneműk
- repedések vagy varratok a bútorokon
- padlószőnyeg
- villanykapcsolók és a konnektorok mögött
- függönyök
- ruházat
Sokszor akár szabadszemmel is kiszúrható az ágyi poloska, azonban a legtöbb esetben az árulkodó jel, ha az ágyában vércseppeket vagy kis fekete pöttyöket talál. Ha ezeket tapasztalja, mindenképp kérjen segítséget egy kártevőírtó cégtől, hogy szakszerűen megkezdjék a poloskák kiirtását.
Az alábbi módszerek segítségével Ön is hozzájárulhat az irtáshoz:
- Porszívóval és gőzzel tisztítsa meg a padlót, a matracokat, a bútorokat és a különféle készülékeket.
- Öblítse ki ágyneműjét, drapériáját és ruházatát a mosógép és a szárítógép legmagasabb hőfokával.
- Zárja le műanyag zacskóba a nem mosható tárgyakat, és tárolja néhány napig -17 °C-on, vagy több hónapig melegebb hőmérsékleten.
- Melegítse fel a biztonságosan felmelegíthető tárgyakat 46 °C -ra.
- A réseket és a bútorok repedéseit tömítse be.
Ezek mellett számos rovarirtó szer is segítséget nyújthat ágyi poloska ellen, azonban a leghatékonyabb szerekhez és berendezésekhez általában az erre szakosodott cégek férhetnek hozzá.
Az ágyi poloska csípés kezelése
Az ágyi poloska csípések 1-2 héten belül akár el is múlhatnak kezelés nélkül. A tünetek enyhítésére az alábbiak segíthetnek:
- Vigyen fel viszketésgátló krémet a csípések helyére.
- Különféle szájon át bevehető antihisztamin segítségével a viszketés és az égés érzése csökkenthető.
- Használjon vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót a duzzanat és a fájdalom enyhítésére.
Ritkán megeshet, hogy a poloskacsípés allergiás reakciót okoz. Súlyos allergiás reakció esetén azonnal keresse fel orvosát!
Otthoni kezelési lehetőségek
A vény nélkül kapható gyógyszerek mellett akár az otthoni megoldások is segíthetnek ágyi poloska csípés esetén.
Az érintett bőrfelület megnyugtatásához az alábbiakat alkalmazza:
- hideg törlőkendő vagy törülközőbe csomagolt jégcsomag
- kis szódabikarbónás víz
- bizonyos típusú illóolajok
Habár nem 100%-ban bizonyítottan hatékony módszer, a kámforolaj, a kamillaolaj vagy más típusú illóolaj segíthet a poloskacsípések enyhítésében.
Ágyi poloska vagy bolhacsípés?
Az ágyi poloska és a bolhacsípés külsőre nagyon hasonló lehet: mindkét csípés esetén vörös duzzanat marad a bőrfelszínen, illetve mindkét esetben erőteljes viszketést érezhet.
A főbb különbség az lehet, hogy a bolhacsípés leggyakrabban a test alsó részein (tehát a lábakon) jelennek meg, illetve a testhajlatokban. Összességében az alábbi területeken fordulhat elő bolhacsípés:
- lábon
- lábfejen
- hónalj környékén
- könyök- vagy a térdhajlat
Az ágyi poloskák azonban előszeretettel „használják” az alábbi testrészeket táplálkozás céljából:
- kézfej
- kar
- nyak
- arc
Amennyiben felfedezi magán a fent felsorolt helyeken lévő csípéseket, azonnal ellenőrizze a matracokat, ágykereteket, fejtámlák, vagy az ágy körüli részeket, hiszen az ágyi poloska ezeket a helyeket kedveli leginkább. Ezzel szemben a bolhák hajlamosak háziállatokban, szőnyegekben vagy kárpitozott bútorokban megbújni.
Bármely rovar élősködik otthonában fontos, hogy azonnal megkezdje az irtás első lépéseit, valamint forduljon azonnal szakemberhez.
Ágyi poloska vagy szúnyogcsípés?
A két csípés szintén nagyon hasonlít egymásra: vörös, duzzadt és viszkető csípések formájában jelennek meg. A legszembetűnőbb különbség a csípések gyakorisága, hiszen ágyi poloska csípés esetén a csípések több sorban vagy csoportosan helyezkednek el a bőrfelszínen.
Mindkét csípés esetén a tünetek 1-2 héten belül maguktól megszűnnek.
Ágyi poloska vagy csalánkiütés?
Az ágyi poloska csípést sok esetben összekeverik a csalánkiütéssel. A csalánkiütés főleg allergiás reakció következménye, mely vörös dudor formájában jelenik meg a bőrén. Ilyenkor szintén egy viszkető jelenségről beszélhetünk.
Ha olyan vörös dudor alakul ki a bőrön, amely az idő forgásával megnagyobbodik, megváltoztatja alakját, vagy átterjednek más testrészre, nagyobb valószínűséggel csalánkiütéssel állunk szemben.
Az ágyi poloska csípés azonban többnyire egy testrészen jelenik meg, és nem változtatja alakját vagy helyét.
Ágyi poloska vagy pókcsípés?
A hasonlóság szintén a csípés külsejében rejlik: vörös dudor, amely viszket. Azonban a pókok ritkábban csípnek többször egy helyen, mint az ágyi poloskák. Ha csak egy csípést talál a bőrfelszínen, akkor valószínűleg pókcsípésről beszélhetünk.
A pókcsípés gyógyulási folyamata hosszabb időt vesz igénybe, mint a más típusú csípések. Emellett néhány pókcsípés esetében súlyos bőrkárosodás is felmerülhet, főleg, ha elfertőződik. Sőt, néhány pók akár mérgező is lehet, így ha egy veszélyes pók csípte meg, feltétlenül konzultáljon orvosával!
Ágyi poloska csípés kockázatai
Poloskákkal szinte bárhol találkozhatunk: otthonunkban vagy nyilvános helyeken is. A sok ember, nagyobb forgalom viszont jobban vonzza ezeket a rovarokat. A következő helyeken gyakran előfordulhat ágyi poloska:
- szálloda
- kórház
- hajléktalanszálló
- katonai barakk
- főiskolai kollégium
- társasház
- irodaház
A poloskákról fontos tudni, hogy a csípésekkel nem adnak át semmiféle betegséget, de a csípés elfertőződhet. A fertőzés lehetséges jelei és tünetei az alábbiak:
- a harapásból sugárzó fájdalom és gyengédség
- vörösség, duzzanat vagy melegség a harapás körül
- vörös csíkok vagy foltok a harapás közelében
- gennyedzés a harapásból
- a bőr halványodása
- láz
- hidegrázás
Előfordulhat, hogy a csípés hatására allergiás reakció alakul ki. Ekkor a duzzanat fájdalmas és intenzíven viszkető lehet.
Azonnal kérjen sürgősségi ellátást, ha a csípés következtében bármelyiket észleli:
- hányinger
- hányás
- láz
- hidegrázás
- szédülés
- légzési nehézség