Mi az a bélcsavarodás? Mik lehetnek a bélcsavarodás tünetei?
A bélcsavarodás a vastagbél vagy a vékonybél egy részének abnormális csavarodására utal. A bélcsavarodás tünetei súlyos komplikációkhoz vezethetnek, így ha a tüneteket észleljük magunkon, mielőbb keressünk fel egy orvost, hiszen egy orvosi vészhelyzetről van szó, ami azonnali beavatkozást igényel. Cikkünkben megismerheti a bélcsavarodás tüneteit, jeleit és kezelését.
A bélcsavarodás tüneteinek következménye akár a nem megfelelő vérellátás is lehet a bél területein. Ennek következtében, ha nem történik meg időben a kezelés, egyes bélrészek a vérellátás hiánya miatt elhalhatnak. Vékonybélcsavarodás általában a fiatalabb korosztály, főleg gyermekek esetében fordulhat elő, míg a vastagbélcsavarodás inkább a felnőttek körében „népszerű”.
Mi lehet a bélcsavarodás oka?
Gyermekek esetében a vékonybél rosszindulatú elváltozása okozhat bélcsavarodást. Ez azt jelenti, hogy a vékonybél fejlődése során valami félrecsúszott, tehát nem megfelelően történik meg az emésztés, így a bélcsavarodás esélye megnövekszik.
Felnőttek esetében a bélcsavarodás okai a következők lehetnek:
- megnagyobbodott vastagbél
- műtét, sérülés vagy fertőzés következtében kialakult komplikációk
- Hirschsprung-kór
- egy vastagbél, amely nem kapcsolódik a hasfalhoz
- keskeny kapcsolat a vastagbél alján
- krónikus székrekedés
- terhesség
További kockázati tényezők lehetnek:
- amennyiben Ön elmúlt 60 éves
- idősotthonban vagy tartós ápolást igénylő intézményben él
Ezenfelül a férfiak körében sokkal nagyobb arányban alakulnak ki a bélcsavarodás tünetei, mint a nőknél.
A fizikai állapot szintén nagy befolyással bír a betegség kialakulásában, azonban az sem kizárt, hogy mindezen tényezők ellenére is kialakul.
De mik is lehetnek a bélcsavarodás tünetei?
A tünetek általában hirtelen és gyorsan jelentkeznek, így nincs helye a hezitálásnak – azonnal forduljon orvoshoz!
A bélcsavarodás tünetei közé tartozik:
- hasi fájdalom és érzékenység
- hányinger és hányás (többnyire zöldes színű epe)
- kiszáradt has
- véres széklet
- székrekedés
- sokk
Gyermekek esetében is tapasztalhatunk jellegzetes tüneteket, mint például:
- hirtelen sírások
- a lábak összehúzása (a fájdalom miatt)
- letargia
- gyors pulzus és légzés
Előfordulhat, hogy a gyermek különféle periódusokat mutat – egyszercsak rosszul érzi magát, majd teljesen tünetmentes. Ez a szakaszos bélcsavarodás, mely időszakosan tűnik fel.
Hogyan történik a diagnózis?
Természetesen a gyors diagnosztizálás jelentősen növeli a jobb eredményeket és sikeres kezelési módszereket. Orvosa fizikai teszteket végeztet el, illetve szükség lehet a kór-történetre is a vizsgálat során. Az alábbi rutinvizsgálatokat végezhetik el:
- vérvétel
- a széklet vérvizsgálata
- báriumröntgen
- CT
- rugalmas szigmoidoszkópia
A bélcsavarodás kezelése
Ahogy már többször is hangsúlyoztuk, a bélcsavarodási tünetei hirtelen és erősen jelentkeznek, így nem érdemes várni az orvosi kezelésre – mindenképp forduljunk orvoshoz! A beavatkozás során az orvos egy apró bemetszést hajt végre a bélcsavarodás helyén, amit utána a helyes módon helyreállít a vérellátással együtt.
Azonban, ha egy bélrész túl sokáig maradt vérellátás nélkül, fennáll a kockázata annak, hogy az adott terület szövetei elhalnak, így szükség lehet az érintett bélszakasz eltávolítására. Sok esetben ezután nem lehetséges a beleket egymáshoz rögzíteni. Ilyen esetekben fordul elő az, hogy a bél két végét a hasfallal, sztómával kötik össze, így a széklet ezen a nyíláson tud ürülni a szervezetből.
A nem időben kezelt bélcsavarodás az alábbi súlyosabb szövődményeket okozhatja:
- súlyos vérfertőzés
- rövid bél szindróma (a vékonybél hiányából fakadóan)
- hasfertőzés
Tehát összességében, amennyiben a bélcsavarodás tünetei állnak fenn, azonnal orvoshoz kell fordulni, hogy elkerüljük a súlyosabb szövődmények kialakulását.