Zsíros bőr kezelése – 10 hatékony tipp zsíros bőr ellen

A faggyúmirigyek túlzott faggyútermelése okozhat zsíros, olajos bőrt. Az említett mirigyek a bőr felszíne alatt helyezkednek el. A faggyútermelés alapvetően nem egy negatív folyamat: segít a bőr védelmében és hidratálásában, valamint megőrizni a haj fényét és egészségét. Azonban a túl sok faggyú eltömítheti a pórusokat és pattanások kialakulását okozhatja. Éppen ezért kritikus fontosságú a túlzottan zsíros bőr kezelése.

Genetika, hormonváltozások vagy stressz hatására a faggyútermelés fokozódhat. A zsíros bőr kezelése ilyen esetekben kihívást jelenthez, azonban az otthoni módszerek akár ki is válthatják a vényköteles gyógyszereket vagy a drága bőrápolási kezeléseket.

Ismerje meg cikkünkből a 10 leghatásosabb otthoni módszert zsíros bőr kezelésére.

1. Mossa meg az arcát

Tudjuk, ez egy nyilvánvaló tény, azonban sokan, akik a zsíros bőr negatív hatásaival szembesülnek, nem mossák elégszer az arcukat. Zsíros bőr esetén naponta kétszer mosson arcot, de figyeljen a mértékletességre is! Az erős szappanokkal vagy arctisztítószerekkel pont az ellenkező hatást érhetjük el. Használjon gyengéd, bőrkímélő szappant arcmosáshoz.

2. Itassa fel kendővel

A vékony kendők segítségével természetesen nem akadályozhatjuk meg 100%-osan a faggyúmirigyek termelődését, ám eltávolíthatjuk velük a felesleges olajat a bőrfelszínről, így minimálisra csökkenthető az arc fényes csillogása. Ezekhez a kendőkhöz szinte bárhol hozzájuthatunk, akár a legközelebbi drogériában is kaphatók.

3. Méz

A méz antibakteriális és fertőtlenítő hatásának köszönhetően jótékony hatással lehet a zsíros és pattanásos bőrre is. Emellett természetes nedvesítőszerként is funkcionál: segít megőrizni a bőr nedvességét úgy, hogy nem zsírosítja azt. Az ok egyszerű: a nedvesítőszerek felszívják a nedvességet a bőrből anélkül, hogy azt pótolnák.

Zsíros bőr kezelése – 10 hatékony tipp zsíros bőr ellen
1- kép – Zsíros bőr kezelése – 10 hatékony tipp zsíros bőr ellen

Zsíros bőr kezelésére vékony, lehetőleg nyers réteget kenjen az arcára, majd hagyja száradni 10 percig. Ezután öblítse le meleg vízzel.

4. Kozmetikai agyag

A kozmetikai agyagot számos bőrbetegség kezelésére alkalmazzák, így a zsíros bőr kezelésében is kiveszi részét. A francia zöld agyag népszerűnek számít a zsíros és pattanásos bőr kezelésében, mivel rendkívül erős nedvszívó hatással rendelkezik.

Ha por formájában szeretné megvásárolni, és saját magának elkészíteni a maszkot, az alábbi módon fogjon hozzá:

  • A porhoz adjon hozzá szűrt vizet vagy rózsavizet körülbelül egy teáskanál agyaghoz, amíg pudingszerű állagot nem kap.
  • Vigye fel az agyagkeveréket az arcára, és hagyja rajta, amíg meg nem szárad.
  • Távolítsa el az agyagot meleg vízzel, és szárítsa meg.

5. Zabpehely

A zabpehely segíthet megnyugtatni a gyulladt bőrt és felszívni a felesleges olajat az arcbőrről. Emellett a hámlasztásban is az ember hasznára lehet. Joghurttal, mézzel vagy pépesített gyümölccsel, például banánnal, almával vagy papayával kombinálható.

A tökéletes arcmaszk elkészítéséhez a következőket tegye:

  • Keverjen össze 1/2 csésze őrölt zabot forró vízzel, hogy finom pasztát képezzen.
  • Keverjen hozzá 1 evőkanál mézet.
  • Masszírozza a zabpehely keveréket az arcába körülbelül három percig; öblítse le meleg vízzel, majd törölje szárazra az arcát.
  • Alternatív megoldásként vigye fel a zabpehely keveréket az arcára, és hagyja hatni 10-15 percig. Ezután öblítse le meleg vízzel, majd törölje szárazra az arcát.

6. Tojásfehérje és citrom

A tojásfehérjéről és a citromról úgy gondolják, hogy képesek összehúzni a pórusokat. A citromban és más citrusfélékben lévő sav elősegítheti az olaj felszívódását, sőt, a citromról kiderült, hogy antibakteriális képességgel is bír.

Habár ez egy rendkívül hatékony módszer, a tojásallergiában szenvedők körében nem ajánlott.

A tojásfehérje-citromos arcmaszk elkészítése:

  • Keverjen össze 1 tojásfehérjét 1 teáskanál frissen facsart citromlével.
  • Vigye fel az arcára, és hagyja rajta, amíg a maszk megszárad.
  • Távolítsa el meleg vízzel, majd szárítsa meg.

7. Mandula

A mandula nemcsak a hámlasztásban képes segítséget nyújtani, hanem segít felszívni a felesleges olajokat és szennyeződéseket is. Készítsen Ön is mandula arcradírt:

  • A nyers mandulát finomra őröljük (3 teáskanálnyi mennyiségre).
  • Adjon hozzá 2 evőkanál nyers mézet.
  • Gyengéden, körkörös mozdulatokkal vigye fel az arcra.
  • Öblítse le meleg vízzel, majd törölje szárazra arcát.

Emellett nemcsak arcradírt, hanem arcmaszkot is készíthet. A méz hozzáadása előtt a mandulát péppé kell darálni ahhoz, hogy az arcmaszkot elkészítse. Hagyja magán a maszkot 10-15 percig, majd meleg vízzel öblítse le és törölje szárazra arcát. Természetesen dióallergia esetén NE használja ezt a kezelési módszert.

8. Aloe vera

Az aloe vera legfőképpen az égési sérülések és egyéb bőrbetegségek kezeléséről ismert. Emellett sokan a zsíros bőr kezelésére is alkalmazzák az aloe verát.

Lefekvés előtt vékonyan kenje be arcát aloe verával, és reggelig hagyja magán. Eleinte nem árt tesztelni egy kis mennyiséget az alkaron, hogy elkerülje az allergiás reakció előfordulását. Amennyiben 24-48 órán belül nem jelentkezik reakció, úgy biztonságosan használhatja.

9. Paradicsom

Gyakran hallani, hogy a szalicilsav segíthet a zsíros bőr kezelésében. A paradicsom szalicilsavat tartalmaz, amely miatt gyakran választják az otthoni kezelési módszerekre zsíros bőr ellen. Ezek a savak segíthetnek felszívni a felesleges bőrzsírt és felszabadítani a pórusokat.

Hámlasztó paradicsommaszk elkészítéséhez az alábbiakat tegye:

  • Keverjen össze 1 teáskanál cukrot 1 paradicsom pépével.
  • Körkörös mozdulatokkal vigye fel a bőrre.
  • Hagyja a maszkot 5 percig hatni.
  • Alaposan öblítse le meleg vízzel, majd törölje szárazra arcát.

A bőrére önmagában paradicsompépet vagy paradicsomszeleteket is kenhet, úgy is hatásos lehet.

10. Jojoba olaj

Olaj a zsíros bőrre? Furcsán hangzik, ám a jojoba olajat gyakran használják a pattanásos, zsíros bőr kezelésére.

A hiedelmek szerint a jojoba olaj utánozza a faggyút a bőrön, hogy„becsapja” a faggyúmirigyeket, melyek ezáltal kevesebb faggyút termelnek. Emellett az olajszint egyensúlyát is képesek megőrizni. Az elmélet alátámasztására azonban további kutatásokra lehet szükség, hiszen nem lett bizonyítva 100%-osan a hatékonysága.

Nem árt vigyázni! A túl sok jojoba olaj használat ronthatja a zsíros bőr állapotát. Hetente néhány napon csupán pár csepp olajat masszírozzon a bőrbe, majd ellenőrizze, hogy reagál rá. Pozitív eredmény esetén alkalmazza naponta.

A zsíros bőr megelőzése

Nehéz dolgunk lehet, ha a zsíros bőrt a genetika vagy a hormonok okozzák. Azonban a következetes bőrápolás és az egyes egészségtelen ételek kerülése, például a sült ételek, a magas cukortartalmú ételek és a feldolgozott élelmiszerek, segíthetnek.

Természetesen lehet próbálkozni a különféle kozmetikumokkal zsíros bőr kezelésére, de ezek akár ronthatják is az állapotot. Zsíros bőr esetén nem ajánlott az alapozó használata sem, főként, ha az olaj alapú. Ehelyett válasszon vizes alapú termékeket.

Ha a fent említett otthoni gyógymódok rontják a tüneteket, mindenképp hagyja abba a használatukat, és forduljon bőrgyógyászhoz. Súlyos tünetek esetén, például súlyos pattanások kialakulása során, szintén kérjen orvosi segítséget, mivel fertőzéshez vagy hegesedéshez vezethetnek.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

A csalántea hatása – 6 pozitív hatás, amiről érdemes tudnia!

pén febr 4 , 2022
A csalántea hatása már az ókori egyiptomiak és rómaiak körében is ismert volt. Az egyiptomiak előszeretettel alkalmazták ízületi gyulladás és derékfájás kezelésére, míg a római csapatok gyakran azért fogyasztották a teát, hogy melegen tartsa őket hideg időkben. Cikkünkben most összegyűjtöttük […]
A csalántea hatása – 6 pozitív hatás, amiről érdemes tudnia!

Ez is érdekelheti