Mi az a skarlát? Mik lehetnek a skarlát tünetei?
A skarlát láz vagy másnéven scarlatina, egy olyan fertőzés amely a strep-torokban szenvedő embereknél alakulhat ki. A skarlát tünetei között megjelenhet az erős, vörös bőrkiütések, magas láz és a torokfájás is.
A skarlát elsősorban az 5-15 év közötti gyermekeket érinti. Korábban súlyos gyermekbetegség volt, de manapság sokkal kevésbé veszélyes, mivel a betegség korai szakaszában alkalmazott antibiotikum-kezelések elősegíthetik a gyorsabb felépülést és csökkenhetik a tünetek súlyosságát.
A skarlát legfőbb tünete: strep torokkiütés
A bőrkiütés a skarlát leggyakoribb jele, ami előfordulhat felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt. Általában a tünetek piros, foltos kiütésként jelentkeznek, amelyeknek a felülete finoman érdesség válik (hasonló lesz mint a csiszolópapír). A kiütések általában 2-3 nappal azelőtt kezdődnek, hogy az érintettek betegnek éreznék magukat.
A kiütések általában a nyakon, ágyékban és hónaljban kezdődnek, ezután pedig átterjednek a test további részeire. A hónaljban, könyökben és térdben megtalálható bőrredők szintén mélyebb vörösre váltanak, mint a környező bőr. A kiütések megszűnése után körülbelül 1 hét múlva az ujjak és lábujjhegyek végén, valamint az ágyékben megtalálható bőr is lehámozódhat.
A skarlát tünetei között megjelenhet még:
- vörös ráncok a hónalj, térd és könyök területein
- kipirult arc
- epernyelv (fehér nyelv, piros pöttyökkel a felszínén)
- láz
- hidegrázás
- fejfájás
- duzzadt mandulák
- hányinger és hányás
- hasi fájdalmak
- duzzadt mirigyek a nyak mentén
- sápadt bőr az ajkak körül
A skarlát tüneteinek kialakulása
A skarlátot az A csoportba tartozó Streptococcus vagy Streptococcus pyogenes baktériumok okozzák, amelyek olyan baktériumok, amelyek előfordulhatnak a száj és az orr járataiban.
A skarlát diagnosztizálása
A tünetek diagnózisa minden esetben fizikai vizsgálattal kezdődik. Orvosa megvizsgálja a tipikus skarlát tünetek jelenlétét, ellenőrzi torkát, nyelvét és mandulájának állapotát. Továbbá szemügyre veheti a megnagyobbodott nyirokcsomókat és a kiütések megjelenését, felszínét.
Amennyiben a tünetek valóban skarlátra adnak gyanút, úgy orvosa torkából mintát vehet, amit laboratóriumi tesztek segítségével elemeznek és megnézik, hogy a streptococcus baktérium valóban megtalálható-e a szervezetében.
A skarlát tüneteinek kezelése
A skarlátot az esetek túlnyomó többségében antibiotikum segítségével kezelik. Az antibiotikumok elpusztítják a szervezetben megtalálható baktériumokat és segítik az immunrendszert a fertőzést okozó baktériumok leküzdésében. Az antibiotikumok szedése előtt minden esetben győződjön meg róla háziorvosával, hogy minden előírásnak megfelel, ami a kúrához szükséges!
Az antibiotikum mellett orvosa javasolhat még vény nélkül kapható láz és fájdalomcsillapítókat. Gyermekek esetében szokták még javasolni a fagylaltok és a meleg levesek fogyasztását, illetve sós vízzel történő gargalizálást. A felsorolt praktikák segíthetik a torok fájdalmának enyhítését.
A betegség alatt fokozottan figyeljen a megfelelő folyadékbevitelre, igyon sok vizet a kiszáradás ellen!
Hogyan akadályozható meg a skarlát kialakulása?
A megfelelő higiéniai szokások kialakítása az egyik legjobb módszer, ha szeretnék elkerülni a skarlátot. Íme néhány tipp, amit mindenképpen érdemes követnie:
- minden esetben mosson kezet étkezés és mosdó használt előtt
- fertőtlenítse kezeit tüsszentés vagy köhögést követően
- takarja el száját és orrát tüsszentés, köhögés esetén
- ne ossza meg mással poharát és edényeit (ez kifejezzen fontos társas összejöveteleknél)