Mik lehetnek a mezoterápia veszélyei? A mezoterápiás kezelés segítségével vitaminok, enzimek, hormonok és növényi kivonatok jutattathatók be tű (vagy akár tű nélkül) a bőrbe, hogy az még fiatalabb, feszesebb legyen. Ezenkívül a felesleges zsír eltávolítására is alkalmazzák. Vajon a kezelés során számolnunk kell a mezoterápia veszélyeivel is?
Ezt a fajta technikát Michel Pistor, francia orvos, dolgozta ki még 1952-ben. Először csupán fájdalomcsillapításra alkalmazták, azonban az évek során nagy népszerűségnek örvend főként az Egyesült Államokban.
Napjainkban a következőkre használják a mezoterápiát:
- zsír eltávolítása különféle területekről, mint a gyomor, a comb, a fenék, a csípő, a lábak, a karok és az arc
- csökkenti a narancsbőrt
- halványítja a ráncokat és vonalakat
- feszesebbé teszi a bőrt
- újrakontúrozza a testet
- halványítja a pigmentfoltos bőrt
- hajhullás kezelése
A kezelési módszer során finom tűvel fecskendezhető be a bőr középső rétegébe a különféle vitaminok, enzimek, hormonok vagy növényi kivonatok. A mezoterápia alapgondolata az, hogy kijavítja az olyan mögöttes problémákat, mint a rossz keringés és a bőrkárosodást okozó gyulladás.
Természetesen ésszerű keretek között bármit lehet injektálni a bőrbe a kezelés során. A szakemberek sokféle vegyületet alkalmazhatnak, többek között:
- vényköteles gyógyszereket, például értágítókat és antibiotikumokat
- hormonokat, mint a kalcitonin és a tiroxin
- enzimeket, mint a kollagenáz és a hialuronidáz
- gyógynövény kivonatokat
- vitaminokat és ásványi anyagokat
Hogyan zajlik a kezelés?
Az eljárás előtt mindenképp konzultálnia kell egy szakemberrel, hiszen az is előfordulhat, hogy a kezelés előtt egy hétig kerülnie kell az aszpirint és más nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket, mivel ezek a fájdalomcsillapítók növelhetik a vérzés és a véraláfutások kockázatát, melyek potenciálisan a mezoterápia veszélyeihez sorolhatók.
Egyes kezelések során nem ritka, hogy zsibbasztják az adott területet. Ezután egy különleges, rövid tűvel egy sorozat injekciót kap. A tű egy mechanikus pisztolyhoz van csatlakoztatva, hogy egymás után több injekciót adjon be.
Emellett az injekciók mélysége is állítható 1-től 4 milliméterig attól függően, hogy milyen állapotot kell kezelni. Minden injekcióban csak egy cseppnyi oldatot lehet a bőrébe juttatni.
A megfelelő eredmény elérése érdekében több kezelésre is szükség lehet. Ez nagyjából 3-15 alkalmat is jelenthet. Általában eleinte 7-10 naponta kaphat injekciós kezelés, azonban ha a bőr állapota javulni kezd, a kezeléseket kéthetente vagy havonta egyszer alkalmazzák.
Mennyire hatékony az eljárás?
Az, hogy mennyire hatékony a kezelés, sok mindentől függhet, hiszen nagyon sokféle összetevőt és módszert alkalmaznak a kezelés során. Emellett nagyon kevés tanulmány áll rendelkezésre, hogy egyértelmű véleményt lehessen alkotni.
A mezoterápiával kapcsolatos kutatások egyelőre nem mutattak túl nagy hatékonyságot a bőrfiatalításban.
Összehasonlítható a mezoterápia a zsírleszívással?
A mezoterápia a zsírleszívás nem sebészeti alternatívája a nem kívánt zsír eltávolítására. Zsírleszívás során a zsírt végleg eltávolítják az olyan területekről, mint a gyomor, a comb és a hát. Az eljárást úgy hajtják végre, hogy egy vékony műanyag csövet szúrnak be a bőrén lévő kis bemetszéseken keresztül, majd sebészeti vákuum segítségével szívják ki a zsírt. Mindezt természetesen érzéstelenítéssel végzik.
Habár a zsírleszívás az egyik leghatékonyabb módja a zsír eltávolításában, a felépülés akár hat hetet is igénybe vehet. Emellett nem ritka, hogy az idegek és az erek károsodnak, szabálytalan bőrkontúrok jönnek létre, sőt, akár égési sérülés vagy fertőzés is kialakulhat. Ez egy hatékony, cseppet sem veszélytelen, és drága módszere a fogyásnak.
A mezoterápia ezzel szemben nem annyira invazív. Nem szükséges bemetszéseket végezni, illetve a költségeket tekintve sem annyira drága, mint a zsírleszívás. Azonban a mezoterápia során több kezelésre is szükség lehet a kívánt eredmény eléréséhez.
Mindemellett a mezoterápiás kezelésről nem végeztek átfogó kutatásokat ahhoz, hogy teljes bizonyossággal megállapítsuk, hogy valóban hatékonyan távolítja el a zsírt, valamint hogy teljesen kizárjuk a mezoterápiai veszélyeit.
Az injekciós lipolízis szintén egy nem invazív eljárás, amely nagyon hasonlít a mezoterápiához. A két kifejezést gyakran egymás szinonimájaként is használják, bár a kettő kicsit eltér egymástól.
Injekciós lipolízis során foszfatidilkolint és dezoxikolátot fecskendeznek a bőr alatti zsírrétegbe, hogy lebontsa a zsírt. Természetesen a mezoterápiához hasonlóan kevés bizonyíték van arra, hogy ez a fajta kezelési módszer hatékony.
Mik lehetnek a mezoterápia veszélyei vagy mellékhatásai?
A kezelés elvégzéséhez mindenképp jól képzett szakembert keressünk, hiszen ilyenkor a kockázatok minimálisak lehetnek.
A mezoterápia veszélyei vagy mellékhatásai a következők lehetnek:
- hányinger
- fájdalom
- érzékenység
- duzzanat
- viszketés
- vörösség
- zúzódás
- dudorok az injekció beadásának helyén
- sötét bőrfoltok
- kiütés
- fertőzés
- hegek
Hajhullás ellen is hatékony a mezoterápia?
A bőrfiatalítás/ bőrfeszesítés, illetve a nem kívánt zsír eltávolítása mellett hajhullás kezelésére is alkalmazzák a mezoterápiát. Ez magába foglalja a természetes növényi kivonatok, vitaminok vagy gyógyszerek befecskendezését a fejbőrbe.
A hajhullás ellen kezeltek az alábbiakat állapították meg:
- a kezelés korrigálja a hormon egyensúlyhiányt a szőrtüszőben és környékén
- tápanyagot juttat a hajba
- javítja a vérkeringést
Azonban szintén nincs elegendő bizonyíték arra, hogy ezek a hatások a hajhullás ellen hatékonyak lennének. A legtöbb befecskendezett anyagról kevés bizonyíték van, hogy vissza is növesztik a hajat, azonban a finaszterid és a minoxidil működhet a kezelés során.