A két mellékvese a vesék tetején helyezkedik el. Bár kis méretűek, a mellékvesék számos, hormonokkal kapcsolatos funkcióért felelősek a szervezetben.
A mellékvesék az endokrin rendszer részei, ami hormonokat termelő mirigyek összefoglaló neve. Ennek eredményeképpen a mellékveséket érintő rendellenességek széles körben befolyásolhatják az Ön egészségét. Ha azt gyanítja, hogy mellékvese-rendellenességben szenved, feltétlen beszéljen orvosával.
Mit csinálnak a mellékvesék?
Mindkét vese tetején egy-egy háromszög alakú mellékvese található. Minden mellékvese egy-egy külső mellékvesekéreggel rendelkezik. Ez felelős bizonyos szteroid hormonok, köztük az aldoszteron és a kortizol termeléséért. Mindegyik mirigy tartalmaz egy belső mellékvesekéreghártyát is, amely számos más hormont, többek között adrenalint és noradrenalint termel.
Az aldoszteron a kálium és a nátrium egyensúlyának szabályozásával segít megfelelő szinten tartani a vérnyomást a szervezetben. A kortizol az adrenalinnal és a noradrenalinnal együtt működik, hogy segítsen szabályozni a stresszre adott reakciót. A kortizol segít az anyagcsere, a cukorszint és a vérnyomás szabályozásában is.
A mellékveséket az agyalapi mirigy, az endokrin rendszer egy másik része, az agyalapi mirigy irányítja. A fejben található agyalapi mirigy az endokrin mirigyek fő irányítója. Az agy alapi mirigy által küldött rendellenes jelek megzavarhatják mellékvesék miatt termelendő hormonok mennyiségét. Ez azt okozhatja, hogy túl kevés vagy túl sok hormont termelnek. Hormonális egyensúlyzavarok alakulhatnak ki, amelyek különféle tüneteket és egészségügyi problémákat okozhatnak.
Mely rendellenességek befolyásolják a mellékveséket?
A mellékvese rendellenességek akkor alakulhatnak ki, ha:
- az agyalapi mirigy nem tudja megfelelően szabályozni a hormontermelést.
- jóindulatú vagy nem rákos daganatok nőnek a mellékvesében.
- rosszindulatú vagy rákos daganatok nőnek a mellékvesében
- fertőzések alakulnak ki a mellékvesében
- bizonyos genetikai mutációkat öröklődnek
Ezek a rendellenességek a következő egészségügyi állapotokat foglalják magukban:
- Addison-kór: Ez a ritka autoimmun betegség akkor alakul ki, amikor a mellékvesék nem termelnek elegendő kortizolt vagy aldoszteront. Ez egy önpusztító betegség, amelyben a immunrendszer megtámadhatja a mellékvese szöveteit.
- Cushing-szindróma: Ez a ritka rendellenesség akkor jelentkezik, amikor a mellékvesék túl sok kortizolt termelnek. A hosszú távú szteroidhasználat hasonló tüneteket okozhat.
- Phaeochromocytoma: Ebben az állapotban a mellékvesék medullájában daganatok alakulnak ki. Ezek a daganatok ritkán rákosak.
- Mellékvese rák: Ez az állapot akkor fordul elő, amikor rosszindulatú daganatok fejlődnek ki a mellékvesében.
- Veleszületett mellékvese-hyperplázia (CAH): Azoknak az embereknek, akiknek ez az öröklött hormonális rendellenességük van, nehézségeik vannak a mellékvesehormonok termelésében. Ez a rendellenesség befolyásolhatja a férfiak nemi szerveinek fejlődését.
Melyek a mellékvese rendellenességek tünetei?
A mellékvese rendellenességek tünetei a következők lehetnek:
- szédülés
- túlzott fáradtság
- izzadás
- hányinger
- hányás
- fokozott sóvágy
- alacsony vércukorszint
- alacsony vérnyomás, más néven hipotenzió
- szabálytalan menstruáció
- sötét foltok a bőrön
- izom- és ízületi fájdalom
- súlygyarapodás vagy -veszteség
A mellékvesekéreg-rendellenességek tünetei eleinte általában finoman jelennek meg. Idővel jellemzően súlyosbodnak és gyakoribbá válnak. Ha ezen egészségügyi problémák bármelyikét visszatérően tapasztalja, keresse fel orvosát.
Hogyan diagnosztizálják a mellékvese rendellenességeket?
Orvosa valószínűleg vér- és képalkotó vizsgálatokat fog alkalmazni a mellékvese rendellenességek diagnosztizálásához. Valószínűleg vérvizsgálat elrendelésével kezdi. Majd a következők hormonok és kémiai anyagok mennyiségét mérik meg a szervezetben:
- mellékvese hormonok
- agyalapi mirigy hormonok
- glükóz
- kálium
- nátrium
Ha azt gyanítják, hogy mellékvese-rendellenességben szenved, a következő lépésként képalkotó vizsgálatokat rendelhetnek el. Ultrahanggal, MRI-vel és röntgennel képet készíthetnek az Ön mellékveséjéről és agyalapi mirigyéről. Ez segíthet nekik felismerni az esetleges daganatokat, az Ön endokrin szöveteinek romlását és a betegség egyéb jeleit.
Hogyan kezelik a mellékvese rendellenességeket?
Ha mellékvese-rendellenességet diagnosztizálnak Önnél, orvosa kezelést fog felírni, hogy segítsen a mellékveséknek újra megfelelően működni. Valószínűleg hormonpótló terápiát fog felírni, ha alacsony a mellékvese funkciója, ha például azt Addison-kór okozta. Gyógyszeres kezelést, valamint sugárkezelést is javasolhatnak, ha a mirigyei túl sok hormont termelnek.
A műtét egy másik kezelési lehetőség bizonyos mellékvese rendellenességek esetén. Orvosa műtétet javasolhat, ha:
- rosszindulatú daganatai vannak, amelyeket el lehet távolítani.
- daganata van a mellékveséjén vagy az agyalapi mirigyén
- a hormonszuppresszánsok nem használnak
A kezelés során kezelőorvosának rendszeresen meg kell vizsgálnia a vérét, hogy ellenőrizze a hormonszintjét. Mivel a mellékvesék kapcsolatban állnak az Ön endokrin rendszerének más szerveivel, orvosa valószínűleg a hasnyálmirigy, a nemi szervek, a pajzsmirigy és az agyalapi mirigy betegségének jeleit is ellenőrizni fogja.
Milyenek a hosszútávú kilátások a mellékvese rendellenességek esetén?
A mellékvesék és az általuk termelt hormonok elengedhetetlenek a mindennapi egészséghez. Ha mellékvese-rendellenességet diagnosztizáltak Önnél, fontos, hogy kövesse az orvos által előírt kezelési tervet. Az Ön kilátásai a diagnózistól függően változnak. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy további információkat kapjon az Ön konkrét diagnózisáról, kezelési tervéről és hosszú távú kilátásairól.