Ezt a népszerű fermentált tejterméket sokan dicsérik különféle egészségügyi hatásai miatt. A kutatók annak érdekében, hogy alátámasszák ezeket a feltevéseket, jobban megvizsgálták, hogy a kefir milyen hatással van az egészségünkre.
A kefir, amely a világ számos kultúrájában alapvető élelmiszer, magas tápanyag- és probiotikum tartalommal bír. Rendkívül jótékony hatással van az emésztésre és a bélrendszer egészségére. Egyesek szerint táplálóbb élelmiszer, mint a joghurt.
Cikkünkben a kefir 9 egészségügyi előnyét vizsgáltuk, melyet a tudomány is alátámaszt.
1. Kiváló tápanyagforrás
A kefir Kelet-Európa és Délnyugat-Ázsia egyes részeiből származik. Ez egy fermentált ital, amelyet hagyományosan tehéntejből vagy kecsketejből készítenek.
Úgy készül, hogy kefirszemeket adnak a tejhez. Ezek olyan „szemek”, amelyek élesztő- és tejsavbaktériumok gabonaszerű kolóniái, amelyek megjelenésükben karfiolra emlékeztetnek.
Körülbelül 24 óra elteltével a kefirszemekben lévő mikroorganizmusok elszaporodnak, és erjesztik a tejben lévő cukrokat, és kefirré alakítják.
A gabonák tejsavbaktériumai a tejben lévő laktózt tejsavvá alakítják. Ezért lesz a kefir savanykás ízű, mint a joghurt, de az állaga kevésbé sűrű.
1 csésze alacsony zsírtartalmú kefir 9 gramm fehérjét tartalmaz. Ezenkívül gazdag kalciumban, foszforban, B12-vitaminban, magnéziumban és D-vitaminban. 104 kalóriát, 11,6 gramm szénhidrátot és 2–3 gramm zsírt tartalmaz, azonban ez nagyban függ a tej típusától is.
A kefir számos bioaktív vegyületet is tartalmaz, beleértve a szerves savakat és peptideket, amelyek hozzájárulnak az egészségre gyakorolt jótékony hatásához.
2. Erős probiotikum
Egyes mikroorganizmusok jótékony hatással lehetnek az egészségre. A probiotikumokként ismert mikroorganizmusok számos módon befolyásolhatják az egészséget. Például elősegítik az emésztés folyamatát, a súlyszabályozást és a mentális egészséget.
Probiotikum tartalmáról az egyik leghíresebb élelmiszer a joghurt, azonban a kefir sokkal erősebb probiotikum forrás.
A kefirszemek akár 61 baktérium- és élesztőtörzset is tartalmaznak, így nagyon gazdag és változatos probiotikum forrás
3. Erős antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik
A kefirben található bizonyos probiotikumok megvédhetnek a fertőzésektől. Tanulmányok bizonyítják, hogy ez a probiotikum gátolja a különféle káros baktériumok, köztük a Salmonella növekedését.
A kefirben megtalálható szénhidrátnak antibakteriális tulajdonságai is vannak.
4. Javíthatja a csontok erősségét
Csontritkulás során a csontszövet állapota romlik. Ez egy különösen gyakori folyamat idősebb nők körében, és sajnos drasztikus módon növeli a csonttörés kockázatát.
A megfelelő kalciumbevitellel azonban hozzájárulhatunk a csontok egészségének javításában és a csontritkulás progressziójának lassításához.
A teljes zsírtartalmú kefir nemcsak rengeteg kalciumot tartalmaz, hanem K2-vitamint is, amely központi szerepet játszik a kalcium-anyagcserében. Kimutatták, hogy a K2-vitamin segítségével akár 81%-kal is csökkenthető a törések kockázata.
Állatkísérletek során arra a következtetésre jutottak, hogy a kefir fokozza a kalciumfelszívódást a csontokban. Ez a csontsűrűség javulásához vezet, ami segít megelőzni a csonttöréseket.
5. Védelmet nyújthat a rák ellen
A rák akkor fordul elő, ha a szervezetben lévő abnormális sejtek ellenőrizhetetlenül növekednek, például daganat formájában.
A fermentált tejtermékekben található probiotikumokról úgy gondolják, hogy az immunrendszer stimulálásával csökkentik a daganat növekedését. Következésképpen a kutatók szerint a kefir harcol a rák ellen.
Ezt a védő szerepet több kémcsőben végzett vizsgálat is kimutatta, sőt, egy tanulmány során azt is kiderítették, hogy a kefir kivonat 56%-kal csökkentette az emberi emlőráksejtek számát, míg a joghurtkivonat csak 14%-kal.
6. Segítheti az emésztést
A probiotikumok, mint például a kefir, segíthetnek helyreállítani a jótékony baktériumok egyensúlyát a bélben, ezért hatékonyak lehetnek a hasmenés számos formájának kezelésében.
Ezenkívül a kutatások arra is rámutatnak, hogy a probiotikumok és a probiotikus élelmiszerek rengeteg emésztési problémát enyhíthetnek. Többek között segíthet az irritábilis bél szindrómán, vagy számos fertőzés okozta fekélyeken.
Ezen okok miatt hasznos lehet, ha emésztési probléma esetén kefirt fogyaszt.
7. Kevés laktózt tartalmaz
A hagyományos tejtermékek tartalmaznak természetes laktózt, amit azonban sokan nem képesek megfelelően lebontani és megemészteni. Ezt az állapotot laktóz intoleranciának nevezik.
A fermentált tejtermékekben található tejsavbaktériumok a laktózt tejsavvá alakítják, így ezekben az élelmiszerekben sokkal kevesebb a laktóz, mint például a tejben.
Ezenkívül olyan enzimeket is tartalmaznak, amelyek még jobban le tudják bontani a laktózt, ezért a kefir fogyasztása nem, vagy kevésbé okozhat gondot a laktóz intoleranciában szenvedők körében.
Azonban ne feledje, hogy 100%-ban laktózmentes kefir készíthető kókuszvíz, gyümölcslé vagy más tejmentes ital felhasználásával.
8. Javíthatja az allergiás és asztmás tüneteket
Bizonyos élelmiszerek vagy anyagok elleni gyulladásos reakciót nevezzük allergiás reakciónak. A túlérzékeny immunrendszerű emberek hajlamosabbak az allergiára, melynek hatására könnyedén kialakulhat az asztma.
Állatkísérletek során kiderült, hogy a kefir elnyomja az allergiával és asztmával kapcsolatos gyulladásos reakciókat, azonban több, embereken végzett kutatásra van szükség ahhoz, hogy kijelentsük, valóban hatékonyan lép fel a kefir az asztma vagy az allergia ellen.
9. Könnyen elkészíthető otthon
Ha bizonytalan a bolti kefir minőségében, otthon is könnyedén elkészítheti a saját kefirjét, akár friss gyümölccsel kombinálva, így még egészségesebb és ínycsiklandóbb étellé válik.
A kefirszemek számos élelmiszerboltban és szupermarketben, vagy akár az interneten is megvásárolhatók. Azonban nem árt tudni, hogy a tejtermékekhez és a nem tejtermékekből készült italokhoz használt kefirszemek eltérőek.
Ma már rengeteg recept található az interneten, amely segít a megfelelő kefir előállításában. A folyamat egyszerű:
- Tegyen 1-2 evőkanál (14-28 gramm) kefirszemet egy kis üvegbe.
- Adjon hozzá körülbelül 2 csésze (500 ml) tejet, lehetőleg bio vagy akár nyers tejet. A legegészségesebb a fűvel táplált tehéntej. Hagyjon 2,5 cm helyet az edény tetején.
- Ha sűrűbb kefirre vágyik, adhat hozzá zsíros tejszínt.
- Tegye rá a fedőt, és hagyja 12-36 órán át szobahőmérsékleten.
- Amint kezd csomósnak tűnni, kész is van. A folyadék finom kiszűrése után az eredeti kefirszemek megmaradnak. Most egy kis tejjel új tégelybe helyezheti a szemeket, és a folyamat kezdődhet elölről.
Finom és tápláló desszertet készíthet az így kapott kefirből.
Összefoglalva tehát elmondható, hogy a kefir egy egészséges fermentált étel, amelynek állaga hasonló az iható joghurthoz.
Rengeteg tanulmány mutat arra, hogy erősíti az immunrendszert, segíti az emésztési problémákat, javítja a csontok egészségét, és még a rák ellen is küzdhet.