Hummusz – 6 ok, amiért érdemes többször fogyasztanunk

A hummusz kulcsfontosságú tápanyagokat tartalmaz, amelyek javíthatják az általános egészégügyi állapotunkat, illetve csökkenthetik bizonyosok betegségek kialakulásának kockázatát. Leggyakrabban a Közel-Keleti országokban fogyasztják, általában csicseriborsó, őrölt szezámmag, olívaolaj, fokhagyma és citromlé kombinációjából készül.

Cikkünkben most a hummusz 6 olyan tulajdonsága kerül bemutatásra, ami segíthet támogatni az egészségünket.

1. Gazdag tápanyagokban

A hummusz sokféle vitamint és tápanyagot tartalmaz. Többek között gazdag mangánban, rézben, magnéziumban, foszforban, folsavban és cinkben is. Kis mennyiségben tartalmaz növényi alapú fehérjét, valamint szénhidrát tartalma rendkívül alacsony. Nem utolsó sorban vastartalma miatt előszeretettel fogyasztják vegetáriánusok és vegánok is, mivel számunkra a vas pótlása étrendjük kifolyólag nehezebb lehet.

2. Mérsékelheti a gyulladásokat

A gyulladás szervezet természetes módja arra, hogy megvédje magát a fertőzésektől, betegségektől és sérülésektől. Azonban, ha a gyulladás állapota hosszú távon áll fenn, úgy krónikus gyulladásról beszélhetünk, ami már nem az egészséges védekező folyamatok része. Szerencsére a hummusz tele van olyan egészséges összetevőkkel, amelyek segíthetnek a gyulladás mérséklésében.

Humusz – 6 ok, amiért érdemes többször fogyasztanunk
1. kép – A hummusz akár a gyulladásokat is mérsékelheti

Ilyen anyag az olívaolaj, ami rendkívül gazdag erőteljes antioxidánsokban. A kutatók már többször felhívták a figyelmet az olívaolaj gyulladáscsökkentő hatásával kapcsolatban, ami legalább annyira hatékony lehet, mint bizonyos gyulladáscsökkentő gyógyszerek. Ez a hatás valószínűleg a benne megtalálható oleokantál vegyületnek köszönhető.

Az olívaolajon kívül a benne megtalálható őrölt szezámmag és csicseriborsó hasonló gyulladáscsökkentő hatásokat eredményezhet.

3. Segíthet a vércukorszint szabályozásában

A hummusz több olyan tulajdonsággal is rendelkezik, ami segíthet a vércukorszint szabályozásában. Először is a hummuszt többnyire csicseriborsóból készítik, aminek alacsony a glikémiás indexe. Ez azért is előnyös, mert az alacsony glikémiás indexű ételek lassan emésztődnek és szívódnak fel, ennek köszönhetően pedig lassabb és kiegyensúlyozottabb vércukorszint emelkedést okoznak.

Továbbá a csicseriborsó gazdag keményítőben is, ami lassíthatja a szénhidrátok emésztését. Nem utolsó sorban a benne megtalálható olívaolajnak köszönhetően, még a belekből történő szénhidrát felszívódást is lassíthatja, ami egyenletesebb cukorkibocsátást biztosíthat a véráramba.

4. Támogathatja a szív egészségét

A hummusz több olyan összetevőt is tartalmaz, amelyek segíthetnek csökkenteni a különböző szívbetegségekkel összefüggő kockázati tényezőket. Egy 5 hetes vizsgálat során azt vizsgálták, hogyan változik a résztvevők koleszterinszintje búza, illetve csicseriborsó fogyasztást követően. A kutatók azt találták, hogy a csicseriborsót fogyasztók körében az LDL vagyis rossz koleszterinszint átlagosan 4.6%-kal mérséklődött, míg a búzát fogyasztók esetében ez nem volt elmondható.

Egy másik kutatás pedig azt találta, hogy az olívaolajat rendszeresen fogyasztók körében akár 4%-kal alacsonyabb lehet a szívbetegségekkel összefüggő halálozások kockázata.

5. Támogathatja az emésztőrendszert

A hummusz kiváló élelmi rostforrás, ami bizonyítottan javíthatja az emésztését. A növényi rostok többek között segíthetnek a rendszeres székelés kialakításában köszönhetően annak, hogy elősegítik a széklet lágyítását. Pontosan ezért javasolják sok esetben székrekedés esetén a rostban gazdag ételek fogyasztását.

Sőt, az élelmi rostok még a bélrendszerben előforduló egészséges baktériumok szaporodását is támogathatják. Ezt az a 2010-ben készült tanulmány is megerősítette, ami azt vizsgálta, hogy 200 gramm csicseriborsó elfogyasztása hogyan hathat a bélrendszerre. A vizsgálat megállapította, hogy a csicseriborsó támogatta a jótékony baktériumok fejlődését, míg elnyomta a káros bélbaktériumok növekedését.

6. Segítheti a testsúlyszabályozást

Egy több éven át tartó megfigyelés egy érdekes információra hívta fel a figyelmet. A csicseriborsót vagy hummuszt fogyasztó emberek körében az elhízás kialakulásának esélye 53%-kal alacsonyabb volt szemben azokkal, akik nem fogyasztották ezeket az élelmiszereket.

A megfigyelésnek azonban azt sajnos nem sikerült tisztáznia, hogy ez az eredmény a csicseriborsó vagy a hummusz sajátos tulajdonságainak köszönhető-e vagy csupán annak, hogy az ilyen típusú élelmiszereket fogyasztó emberek általában egészségesebb életmódot folytatnak.

További előnyként említhető az is, hogy a csicseriborsóban és hummuszban is megtalálható rostok úgy segíthetik a súlyvesztést, hogy csökkentik az éhséghormon szintjét a testünkben. Ez pedig azért lehet igazán előnyös, mert az étvágy visszaszorításával csökkenthetjük a napi kalóriabevitelt, ami végső soron fogyást eredményezhet.

Összegzésként elmondhatjuk, hogy a hummusz egy rendkívül tápláló, tápanyagokban gazdag élelmiszer. Többek között mérsékelheti a szervezetünkben előforduló gyulladásokat, javíthatja a szívünk egészségét és még az emésztőrendszerünket is támogathatja.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Az önvizsgálat fontossága: A mellrák tünetek felismerése otthon

csü júl 6 , 2023
Hogyan történik a mellrák tünetek felismerése? Egyáltalán mi az a mellrák? A mellrák olyan betegség, amely évente nők millióit érinti. Bár a korai felismerés és a kezelés nagymértékben növelheti a túlélés esélyét, sok nő még mindig elhanyagolja a rendszeres önvizsgálatot. […]
Az önvizsgálat fontossága: A mellrák tünetek felismerése otthon

Ez is érdekelheti