Az ízületi fájdalom nemtől és korosztálytól függően bárkinél megjelenhet, de gyakran az életkor előre haladtával párhuzamosan növekedik a kialakulás esélye. Az ízületek a test azon részei, ahol a csontok találkoznak és lehetővé teszik a csontváz csontjainak mozgatását. Az ízületi fájdalom nagyon gyakori panasz, kényelmetlen és fájdalmas lehet, sok esetben azonban nem igényel korházi ellátást.
Vannak olyan esetek is, amikor az ízületi fájdalom valamilyen sérülés vagy betegség eredményeként jelenik meg.
Mik okozhatnak ízületi fájdalmakat?
Az ízületi fájdalmak egyik leggyakoribb okozója az ízületi gyulladás, másnéven artiritisz. Az ízületi gyulladás két fő formája az osteoarthritis (OA) és a rheumatoid arthritis (RA) és általában az alábbi területeken alakulnak ki a tünetek:
- csukók
- kezek
- csípő
- térd
Egyéb okok, amelyek ízületi fájdalmakat okozhatnak:
- bursitis
- lupus
- köszvény
- bizonyos fertőző betegségek, például mumpsz, influenza és hepatitis
- sérülések
- ínhüvelygyulladás vagy íngyulladás
- a csont vagy ízület fertőzése
- az ízület túlzott igénybevétele
- csontritkulás
Mik lehetnek az ízületi fájdalmak tünetei?
Az ízületi fájdalmak gyakran maguktól is elmúlnak vagy enyhülnek, ritkább esetekben azonban mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni. Érdemes orvoshoz fordulnia, ha nem ismeri az ízületi fájdalom okát vagy ha az alábbi tünetek jelentkeznek:
- az ízület körüli terület duzzadt, vörös, érzékeny vagy meleg tapintású
- a fájdalom három napig vagy tovább tart
- lázas állapot, de nem influenzás
Hogyan történik az ízületi fájdalom diagnózisa?
Először általában a kezelőorvos végez el fizikai vizsgálatokat. A vizsgálat során igyekszik leszűkíteni a különböző kialakulási lehetőségeket, illetve sor kerülhet a fájdalom reprodukálására is, hogy lássa, milyen mozgások idézik elő a fájdalmat.
Az ízületi gyulladással egybefüggő ízületi károsodások azonosításához bizonyos esetekben valamilyen képalkotó diagnosztikára lehet szükség, mint röntgen, MRI vagy CT vizsgálat. Ritkább esetekben orvosa vérvizsgálatot rendelhet el, ha úgy gondolja, hogy a fájdalmak mögött valamilyen autoimmun betegség állhat.
Hogyan történik az ízületi fájdalmak kezelése?
Az osteoarthritis (OA) és a rheumatoid arthritis (RA) is krónikus állapotnak tekinthető. Jelenleg nem áll rendelkezésre olyan kezelés, amely teljesen megszüntetné az ízületi gyulladásokat vagy megakadályozná azok visszatérését. A különböző kezelések célja általában a fájdalom csillapítása illetve a fájdalmakkal történő együttélés megkönnyítése.
Otthoni kezelési lehetőségek
Az alábbi otthon is elvégezhető kezelési lehetőségek hatékonyan csökkenthetik az ízületi fájdalmakat:
- alkalmazzon nem szteroid alapú gyulladáscsökkentőket és krémeket
- igyekezzen fizikailag aktív maradni, végezzen rendszeres testmozgást heti több alkalommal
- figyeljen a rendszeres nyújtásra, különösen edzés előtt és után
- igyekezzen egészséges testsúlyt fenntartani. A BMI kalkulátor segítségével megtudhatja, hogy jelenleg ideális tartományban található-e a testsúlya
- alkalmazzon különböző kiegészítő terápiákat – masszázs, akkupunktúra vagy a köpölyözés
Orvosi kezelések
Ritkább esetekben a házi praktikák nem enyhítik az ízületi fájdalmakat, ilyen esetekben orvosa akár sebészeti beavatkozást is javasolhat. Az ilyen beavatkozások célja, hogy a problémás területeken kiszívják a felesleges, felgyűlt folyadékot, ami a fájdalmakat okozhatja. Valamikor fertőzés vizsgálatra kerülhet sor vagy az ízületi cseréjére is javaslatot tehet orvosa.
Léteznek egyéb, nem sebészeti beavatkozások is például injekciós vagy gyógyszeres kúrák is.
Összegzés
Az ízületi fájdalom az életkor előre haladtával gyakran megjelenő probléma, de a fiatalabbak körében is jelentkezhet. A fájdalom az esetek túlnyomó többségében egyszerű házi praktikákkal is igen jól kezelhető, azonban előfordulhatnak olyan esetek, amikor orvosi beavatkozásra lehet szükség. Az ízületi fájdalmak a megfelelően megválasztott, tudatos életmóddal igen jól elkerülhetők, így a 30 felett járók esetében mindenképpen javasolt egyre nagyobb figyelmet szentelni a megelőzésnek.