A száraz bőr jelei egyértelműen zavarók: hámlás, viszketés és repedés. A száraz bőr okai között sok minden előfordulhat, és az egyik legészszerűbb magyarázat, hogy természetesen száraz a bőr. Azonban a zsírosodásra hajlamos bőr esetében is előfordulhat, hogy időről időre kiszárad a bőr.
Ez az állapot a test bármely részén megjelenhet, azonban a gyakori területek közé tartoznak a kezek, a karok és a lábak. A legtöbb esetben az életmódváltás vagy akár a hidratáló krémek használata már megoldást nyújthat száraz bőr ellen, viszont ha ezek közül egyik sem válik be, érdemes lehet bőrgyógyászhoz fordulni, hogy megtudjuk a száraz bőr okait.
A száraz bőr típusai
Természetesen a legegyszerűbb jelenségek is okozhatnak száraz bőrt, mint például a száraz, hideg időjárási körülmények vagy forró víznek és bizonyos vegyszereknek való kitettség. Azonban a bőrszárazság mögöttes egészségügyi állapotok következménye is lehet.
Ezt a kifejezést a szakemberek úgy hívják, bőrgyulladás vagy dermatitisz, melynek több fajtája is létezik.
Kontakt dermatitisz
Ez a típus akkor alakul ki, amikor a bőr reagál valamire, amit megérint, például ha bőre irritáló vegyi anyagnak van kitéve.
Allergiás kontakt dermatitisz abban az esetben fordul elő, ha a bőr olyan anyagnak van kitéve, amelyre Ön allergiás.
Seborrheás dermatitisz
Ez a típus a fokozott zsírtermelődés hatására alakul ki. Vörös és hámló kiütést eredményez, mely általában a fejbőrön jelenik meg. Legtöbbször csecsemőknél fordul elő.
Atópiás dermatitisz
Az atópiás dermatitisz, vagy más néven ekcéma, egy krónikus bőrbetegség, amely száraz, pikkelyes foltok megjelenését okozza a bőrön. Kisgyermekek körében igen gyakori jelenség.
Ezenkívül egyéb állapotok is kiszáríthatják a bőrt. Ide sorolható a pikkelysömör és a 2-es típusú cukorbetegség is.
A száraz bőr okai – kockázati tényezői
Bárkit érinthet a száraz bőrrel járó kellemetlenség. Azonban számos kockázati tényező növelheti a száraz bőr kialakulásának esélyét, például:
- Kor: Az idősebb felnőtteknél nagyobb valószínűséggel alakul ki száraz bőr. Az életkor előrehaladtával a pórusok kevesebb zsírt termelnek, ami növeli a bőr szárazságának kockázatát.
- Kórtörténet: Ekcéma vagy allergiás kontakt dermatitisz gyakrabban alakulhat ki, ha a családjában előfordult már ilyen állapot vagy más allergiás betegség.
- Évszak: A bőrszárazság gyakoribb az őszi és téli hónapokban, amikor a páratartalom viszonylag alacsony. Nyáron a magasabb páratartalom segít megakadályozni a bőr kiszáradását.
- Tisztálkodási szokások: A gyakori fürdés vagy nagyon forró vízzel való érintkezés növelheti a bőr kiszáradásának kockázatát.
Száraz bőr okai – kezelése
Természetesen a kezelés függ a száraz bőr okaitól is. Számos esetben érdemes inkább bőrgyógyászhoz fordulni, hogy a legmegfelelőbb kezelésben részesüljünk. Az életmódbeli változtatások mellett a hidratáló krémek, testápolók használata ideiglenesen megszüntethetik a kellemetlen tüneteket.
Életmódbeli változtatások
Néhány egyszerű életmódbeli változtatások segítségével hozzájárulhat ahhoz, hogy bőre kevésbé legyen száraz. Az alábbiakat érdemes lehet kipróbálni száraz bőr esetén:
- forró víz használatának kerülése tisztálkodás során
- csak minden második nap zuhanyozzon
- a tisztálkodási idő rövidüljön le maximum 10 percre
- fürdéskor vagy zuhanyozáskor használjon hidratáló szappant
- fürdés vagy zuhanyozás után hidratáló krém használata javasolt
- dörzsölés helyett itassa fel a vizet/ nedvességet törülközővel
- kerülje a vakaródzást vagy a száraz bőrfoltok dörzsölését
- használjon párásítót
- fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot
Természetesen a hidratáló krémek között is óriási különbségek lehetnek, így nem árt odafigyelni: ha bőre rendkívül száraz, mindenképp vazelin alapú terméket alkalmazzon.
Nem csak a hideg, de a nyári hónapokban is ügyeljen a megfelelő hidratáltságra: válasszon vizes alapú krémet, ha nyáron kevésbé száraz a bőre. A szőlőmagolajat és antioxidánsokat tartalmazó testápolók szintén segíthetnek a víz bőrben való megkötésében.
Hidratáló tippek
Egy hidratáló termék megvásárlása semmit sem ér, ha nem a megfelelő módon bánik vele. Íme néhány tipp, hogyan hozhatja ki a legtöbbet hidratálókréméből:
- Vigyen fel hidratáló krémet bőrére, amikor az zuhanyozás vagy fürdés után még kissé nedves.
- Érzékeny bőr esetén használjon nyugtató összetevőket tartalmazó hidratáló krémeket, amelyek nem tartalmaznak savakat, illatanyagokat és színezékeket.
- Új termék használata előtt tesztelje a bőrén kis mértékben.
- Megbízható márkától vásároljon.
- Kerülje a nagyon forró vizet zuhanyozáshoz és arcmosáshoz.
- Fogyasszon elegendő mennyiségű folyadékot a hidratáltság megtartásához.
- Használjon párásítót otthonában.
- Naponta legalább kétszer hidratáljon (vagy gyakrabban különösen száraz bőr esetén).
- Extrém száraz bőr esetén keverjen a hidratáló krémbe olajat, például jojoba- vagy csipkebogyóolajat.
Kilátások
Időnként bárki tapasztalhatja a száraz bőr tüneteit. Ebben az esetben a tünetek könnyen kezelhetők és megelőzhetők egyszerű életmódváltással és vény nélkül kapható hidratálókrémekkel. Súlyos bőrszárazság esetén a szárazság okainak feltárása kulcsfontosságú lehet, ezért mindenképp forduljon orvoshoz.
Kezeletlen bőrszárazság esetén az állapot romolhat. A korai segítség csökkenti a szövődmények kockázatát, mint például a karcolásból eredő nyílt sebek és a bőrfertőzések.