Mi az a pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis)?
A pajzsmirigy egy kicsi, pillangó alakú mirigy, amely a nyak elején található. Tetraiodotironint (T4) és trijódtironinot (T3) homonokat termel, amik szabályozzák a szervezet sejtjeinek energiafelhasználását és az anyagcserét is.
A pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis) akkor fordul elő, amikor a pajzsmirigy túlzott mértékben termeli a T4, T3 vagy mindkét hormont.
Mi okozhatja a pajzsmirigy (hipertireózis) túlműködés tüneteit?
A pajzsmirigy túlműködését különböző állapotok okozhatják. A hipertireózis egyik leggyakoribb oka a Graves-kór nevű autoimmun betegség. A betegség esetében az antitestek hatására a pajzsmirigy túl sok hormont választ ki. A kór nőknél gyakrabban fordul elő, illetve azoknál is nagyobb eséllyel alakul ki, akiknél a családban már korábban előfordult a betegség. A kialakulás egyéb okai az alábbiak lehetnek még:
- jódtöbblet a szervezetben
- pajzsmirigy-gyulladás
- petefészek vagy here daganatok
- a pajzsmirigy vagy agyalpi mirigy jóindulatú daganatai
- bizonyos gyógyszerek vagy étrendkiegészítők mellékhatásai
Mik lehetnek a pajzsmirigy túlműködés tüneteit (hipertireózis)?
A nagy mennyiségű T3, T4 túlzottan magas anyagcserét eredményezhet, ezt az állapotot nevezik hipermetabolikus állapotnak. Ebben az állapotban a pulzus felgyorsul, megemelkedik a vérnyomás, az érintettek akár kézremegést is tapasztalhatnak. Előfordulhat fokozott izzadás és érzékenység a magas hőmérsékletre, továbbá gyakoriak a bélmozgások a nők esetében pedig szabálytalanná válhat a menstruációs ciklus.
A pajzsmirigy túlműködés további tünetei lehetnek még:
- fokozott étvágy
- idegesség
- nyugtalanság
- koncentrációs nehézségek
- gyengeség
- szabálytalan szívverés
- alvási nehézségek
- törékeny haj
- viszketés
- hajhullás
- hányinger és hányás
Hogyan történik a pajzsmirigy túlműködés tüneteinek diagnózisa?
A diagnózis első fontos lépése a teljes kortörténet felállítása. A pajzsmirigy túlműködés gyakran árulkodó jelei:
- fogyás
- gyors pulzus
- emelkedett vérnyomás
- megnagyobbodott pajzsmirigy
A diagnózis teljes felállításához kezelőorvosa még az alábbi vizsgálatokat is kérheti.
Koleszterin teszt
Az alacsony koleszterin a megemelkedett anyagcsere jele is lehet, ami a pajzsmirigy túlműködés egyik legismertebb tünete.
T4,T3 tesztek
A tesztek segítségével megmérhető, hogy a vérben mennyi pajzsmirigyhormon található.
Triglicerid teszt
Az alacsony koleszterinszinthez hasonlóan az alacsony trigliceridszintek az emelkedett anyagcsere jelei lehetnek.
Ultrahang
Az ultrahang segítségével megmérhető a pajzsmirigy méretei illetve annak tömege is. A vizsgálatok segíthetnek kideríteni, hogy a pajzsmirigy állapota megfelelő-e.
CT – MRI
Hasonlóan az ultrahanghoz a CT vagy MRI vizsgálatok segítségével kezelőorvosa részletes képet kaphat a pajzsmirigy állapotáról.
Hogyan történik a pajzsmirigy túlműködés tüneteinek kezelése?
Az alábbi kezelési módszerek az esetek túlnyomó többségében szinte nullára csökkentik a pajzsmirigy túlműködés tüneteit.
Gyógyszeres kezelés
A pajzsmirigy ellenes gyógyszerek, mint például a metimazol megakadályozzák a pajzsmirigy túlzott hormontermelését.
Radioaktív jód
A radioaktív jód szedése bevált módszer Amerikában a pajzsmirigy túlműködésben szenvedő betegeknél. Hatékonyan pusztítja a hormonokat termelő sejteket, így megakadályozva a tünetek megjelenését. A kezelési gyakori mellékhatása lehet a szem és szájszárazság, torokfájás, ízváltozások.
Sebészeti beavatkozás
A műtét során eltávolításra kerül a pajzsmirigy egy része vagy egésze. Ezt követően a műtéten átesetteknek pajzsmirigyhormon kiegészítőket kell szedniük.
Kilátások
A pajzsmirigy túlműködés tünetei az esetek többségében igen hatásosan kezelhetők gyógyszeres beavatkozásokkal, ritkább esetekben azonban műtétre is sor kerülhet a pajzsmirigy megfelelő állapotának visszaállításához.