Mik lehetnek a gyomorrontás tünetei?

A gyomorpanaszok, emésztési zavarok vagy gyomorrontás általános tünetei a következők:

  • gyomorégés vagy savas reflux
  • hányinger
  • puffadás
  • kellemetlen szájszag
  • csuklás vagy köhögés
1. kép – A gyomorrontás tünetei utalhatnak más betegségre is.

Gyomorfájdalmai vannak, de nem biztos abban, mi okozhatja ezt? Sok dolog állhat a háttérben, amin mi magunk is könnyedén tudunk változtatni. Íme néhány ok, hogy mitől alakulhatnak ki gyomorpanaszok:

  • Stressz

Nem ritka, ha egy nagyobb hangvételű eseményre készül, esetleg egy előadáson vesz részt, mint előadó, a gyomra szokatlan émelygésbe kezd – ám ez egy kicsit másabb jellegű émelygés, mint mikor pillangókat érzünk a gyomorban.

Minden érzelem képes fizikai tüneteket produkáltatni a testtel, így nem csoda, ha valaki izgul (vagy stresszes) a gyomorrontás tüneteit véli felfedezni önmagán. A stressz nem csak az érzelmek fokozására képes, hanem a test működését is képes befolyásolni – az emésztőrendszert túlhajtja, ami hasfájást vagy émelygést is okozhat. Ez azonban önmagában nem jelent veszélyt, mivel legtöbbször maguktól meg is szűnnek a panaszok a stresszforrás kiiktatásával.

  • Ételmérgezés

Fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy napközben milyen ételt fogyaszt. Az ételmérgezés tünetei gyakran néhány órán belül jelentkezhetnek a szennyezett étel elfogyasztása után. A tünetek közé sorolható a hányinger, hányás, hasmenés és hasi fájdalom.

A legtöbb esetben, ha az ételmérgezés enyhe, néhány nap alatt, illetve kezelés nélkül is megszűnik. Természetesen ne vegye félvállról az enyhe mérgezést sem – figyelje állapotát, illetve, ha a tünetek nem szűnnek, vagy súlyosbodnak, keresse fel háziorvosát!

  • Emésztési zavarok

Az emésztési zavar is állhat a gyomorpanaszok hátterében, ami szintén egy gyakori jelenség. Ennek oka lehet a negatív életmódbeli szokások vagy a nem megfelelő étkezés. Például, ha túl gyorsan étkezik, dohányzik, alkoholt fogyaszt, nem megfelelő ételeket fogyaszt (gyorséttermek), ezenfelül gyakran fáradt, akkor könnyen felléphetnek emésztési zavarok.

  • Irritábilis bél szindróma

Ha az Ön esetében rendszeresek a hasi fájdalmak, akkor a panasz hátterében akár irritábilis bél szindróma is állhat. Ez egy gyakori állapot, ami a gyomorrontás tüneteire is hasonlít: hasi görcsök, puffadás, székrekedés.

Az irritábilis bél szindróma egy krónikus betegség, amelyet hosszú távon mindenképp kezelni kell. Étrendváltoztatással, illetve a stresszforrás megszüntetésével azonban elősegíthetjük a gyógyulást és a tünetek enyhülését.

  • Gyomorbénulás

Hányinger, gyomorégés vagy hányás gyötri? Ezek akár a gyomorbénulás tünetei is lehetnek. A gyomorbénulás pontos oka gyakran ismeretlen, de a háttérben állhat például cukorbetegség, kábítószer vagy antidepresszáns fogyasztása, sclerosis multiplex, vagy fő idegek sérülése.

A gyomorbénulás pontos oka gyakran nem ismert, de néha az ellenőrizetlen 1. és 2. típusú cukorbetegség, kábítószerek vagy antidepresszánsok, sclerosis multiplex, vagy a fő ideg sérülése okozhatja. Ha gyomorbénulásban szenved, a gyomor izmai lelassulnak, vagy leállítják az élelmiszerek megfelelő ürítését a bélbe.

Mikor lehet érdemes orvoshoz fordulni?

Azok a gyomorproblémák, amelyek néhány vagy több napon keresztül is fennállnak, valamilyen komolyabb problémát jelezhetnek. Azonban a gyomorral kapcsolatos betegségek diagnosztizálása nem minden esetben egyszerű. Fontos, hogy beszéljen orvosának a tünetekről (még akkor is, ha „csak” a gyomorrontás tünetei állnak fenn), illetve nyomonkövesse mit fogyaszt.

Lássuk, milyen házi módszerekkel tudjuk féken tartani a gyomorrontás tüneteit?

1. Igyon vizet

Az ételek és egyéb tápanyagok hatékony emésztéséhez és felszívódásához a testnek megfelelő mennyiségű vízre van szüksége. Dehidrált állapotban az emésztés nehezebbé és kevésbé hatékonnyá válik, aminek következtében a gyomorpanaszok mennyisége sűrűsödhet.

Általánosságban az alábbi mennyiségű víz fogyasztása ajánlott:

  • a nőknek napi 2,7 liter
  • a férfiaknak napi körülbelül 3,7 liter vizet kellene fogyasztaniuk.

Ennek körülbelül 20%-a ételekből, a maradék a folyadékból áll össze. Ha nincs kedve szigorúan mérni, hogy pontosan mennyi folyadékot vitt be a szervezetbe egy nap, annyi jegyezzen meg, hogy nagyjából 8, vagy annál több csésze már a megfelelő kategóriába sorolható. Fontos azt is tudni, hogy a gyermekek esetében nincs szükség ugyanannyi víz elfogyasztására, mint egy felnőttnek.

Azoknak, akiknek emésztőrendszeri problémái vannak, feltétlenül ajánlott, hogy hidratált maradjon szervezetük. Ha hányás vagy hasmenés áll fenn, különösen figyeljünk oda, hiszen nagyon gyorsan kiszáradáshoz vezethetnek a tünetek.

2. Kerülje a fekvő pozíciót

Ha testünk vízszintes helyzetben van, annak a lehetősége, hogy a gyomorsav visszafelé haladjon, jelentősen megnő. Ez gyomorégéshez vezethet.

Ha Ön gyomorérzékeny, legalább néhány órán át kerülje a fekvést, amíg a panasz el nem múlik. Ha elkerülhetetlen a fekvés, akkor a fejét, nyakát, és mellkasát támassza alá párnákkal, kb. 30 fokos szögben.

3. Gyömbér

A gyömbér egy természetes gyógyszert jelent a gyomorpanaszok vagy emésztési zavarok kezelésében. Olyan hatóanyagokat tartalmaz, aminek segítségével a gyomor-összehúzódások felgyorsulnak, így azok az ételek, amelyek emésztési zavarokat okoznak, gyorsabban mozgatja végig a gyomron keresztül, ezzel csökkenthetik az émelygés érzetét, hányás vagy hasmenést is, azaz a gyomorrontás tüneteit.

Készítse el teaként, vagy akár az ételben elkeverve is használhatja.

4. Vegyen egy meleg fürdőt vagy használjon melegítőzsákot

Hő hatására az izmok elernyednek, így az emésztési zavarokban szenvedő betegek számára a meleg fürdő segíthet enyhíteni a panaszokat. Ha a fürdő kivitelezése nehézkes, egy melegítőzsák is megteszi – tegye a gyomorra 20 percig, vagy hagyja rajta kihűlni.

5. Kerülje a nehezen emészthető ételeket

Próbálja kicsit szüneteltetni a nehezen emészthető ételek fogyasztását, mivel könnyen lehet, hogy a gyomorrontás tünetei emiatt jelentkeznek. Az alábbi ételek kerülendők gyomorpanaszok esetén:

  • sült vagy zsíros
  • krémes
  • sós vagy erősen tartósított ételek.

6. Citromlé, szódabikarbóna és víz

Már régóta ismert gyógymód gyomorpanaszok esetén a szódabikarbóna vízben való elkeverése. Ez azért van, mert a szódabikarbóna képes enyhíteni az emésztési zavarok mégpedig úgy, hogy elősegíti a gázképződést a bélrendszerben a szénsavnak köszönhetően. És a citromlé miért fontos? Nos, segíthet a zsíros ételek vagy az alkohol gyorsabb felszívódásához, miközben az epesavakat semlegesíti.

2. kép – A gyomorrontás tüneteinek enyhítésére próbálja ki.

7. Banán

B6 vitamin, illetve káliumtartalmának köszönhetően a banán enyhíti a görcsöket, illetve gyomorfájdalmakat. Sőt, még hasmenés esetén is hasznosnak bizonyul! Tehát nem kell mást tennie – gyomorrontás tüneteit észlelve egyen meg egy finom banánt, és figyelje annak jótékony hatását.

8. Fahéj

A fahéj számos antioxidánst tartalmaz, amelyek megkönnyítik az emésztést, és csökkentik a bélirritációt. Egyéb összetevőjének köszönhetően csökkenti a gázképződést, puffadást és gyomorgörcsöt. Segítséget nyújthatnak emellett még a gyomor savtartalmának semlegesítésében is, így a gyomorégés és emésztési zavarok csökkenése figyelhető meg.

9. Köménymag

A köménymag tartalmaz olyan összetevőket, amelyek elősegíthetik:

  • az emésztési zavarok és a fölösleges gyomorsav
  • bélgáz
  • és a bélgyulladás csökkentését.

Gyomorpanaszok esetén próbáljon az ételhez 1-2 teáskanálnyi őrült köményt adni, esetleg teával is elkeverheti.

10. Aloe juice

Segítségével enyhíthetjük az alábbi panaszokat:

  • a felesleges gyomorsav csökkentése
  • az egészséges bélmozgás és a méreganyagok ösztönzése
  • javítja a fehérje emésztést
  • elősegíti az emésztő baktériumok egyensúlyát
  • csökkenti a gyulladást

Kutatók megvizsgálták, hogy azok az emberek, akik 4 héten keresztül naponta 10 ml aloe juice-t ittak, csökkent a gyomorpanaszok. Az alábbi tünetek csökkenését figyelték meg:

  • gyomorégés
  • puffadás
  • hányinger és hányás

Összefoglalva tehát a gyomorrontás tünetei rendkívül sok más jelenség tünetei is lehetnek. Ha a panaszok nem enyhülnek, mindenképp keresse fel háziorvosát a kezelés érdekében. A tünetek könnyen orvosolhatók is lehetnek, akár házi módszerekkel is, de előtte mindenképp egyeztessen orvosával.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Mit tehetünk csuklás ellen? 21+2 tipp!

hét márc 9 , 2020
Életünk során legalább egyszer biztosan előfordult már, hogy csuklottunk. Habár a csuklás néhány percen belül magától megszűnik, ám mégis bosszantó lehet, főleg, ha épp étkezünk vagy beszélgetünk. Számtalan városi legenda létezik már, amik hatékonyak lehetnek csuklás ellen, ám jogosan tesszük […]
2. kép - A lélegzet benntartása is megoldás lehet csuklás ellen

Ez is érdekelheti