Mi az az ételmérgezés?
Mik lehetnek az ételmérgezés tünetei? Az élelmiszer eredetű betegségek vagy másnéven ételmérgezés szennyezett, romlott vagy mérgező ételek elfogyasztásának a következménye. Az ételmérgezés tünetei lehetnek a hasmenés, hányás vagy a hányinger.
Mik lehetnek az ételmérgezés tünetei?
Amennyiben Önnek ételmérgezése van, úgy igen nagy valószínűséggel fog valamilyen tünetet tapasztalni. A tünetek intenzitása a fertőzés forrásától függően változhat és gyakori tünetek lehetnek:
Nagyon ritka esetekben az ételmérgezés tünetei akár életveszélyesek is lehetnek! Erre figyelemeztető jelek lehetnek:
- 3 napon túl tartó hasmenés
- 39 °C-nál magasabb láz
- látási vagy beszéddel kapcsolatos nehézségek
- súlyos kiszáradás
- véres vizelet
Amennyiben a leírt tüneteket tapasztalja, úgy azonnal forduljon orvoshoz!
Mennyi ideig tart az ételmérgezés?
Az ételmérgezés tünetei a fertőzés forrásától függnek, 30 perctől akár 8 héten át is tarthatnak. Az esetek túlnyomó többségében a tünetek 1 hét alatt elmúlnak önmaguktól, alkalmanként kezelési lehetőségek mellett.
Mik lehetnek az ételmérgezés forrásai?
A legtöbb ételmérgezés az alábbi három fő okra vezethető vissza: baktériumok, paraziták és vírusok. Ezek a kórokozók szinte mindegyike megtalálható azokban az élelmiszerekben, amiket naponta elfogyasztunk. Szerencsére a megfelelő hőkezelési folyamatok során az említett kórokozók elpusztulnak, így az ételmérgezés esélye jelentősen visszaesik.
Pontosan emiatt, a nyersen fogyasztott ételek gyakori ételmérgezés források, hiszen nem mennek át az említett főzési és sütési folyamatokon. Minden esetben figyeljünk oda az ilyen élelmiszerek fogyasztása előtt a megfelelő higiéniai körülményekre.
Baktériumok
A baktériumok messze a legnagyobb forrásai a különböző ételmérgezéseknek. Az ételmérgezés tüneteinek kialakulásához köthető baktériumok lehetnek:
- E. coli, különösen a Shiga toxint termelő E. coli (STEC)
- Listeria monocytogenes
- Salmonella
- Campylobacter
- Clostridium botulinum
- Staphylococcus aureus
- Shigella
- Vibrio vulnificus
Az egyik legismertebb ételbaktérium, amit gyakran az ételmérgezéshez kötnek az a szalmonella. Nem véletlenül, hiszen csak az Amerikai Egyesült Államokban a szalmonella évente közel 1.3 millió ember életét érinti átmenetileg, amiből 26.500 eset kórházi ellátással végződik.
Paraziták
A paraziták által okozott ételmérgezés nem olyan gyakori, mint a baktériumok általi, azonban ezek is nagyon veszélyesek lehetnek. Ilyen paraziták lehetnek:
- Toxoplasma gondii
- Giardia lamblia
- különféle galandférgek, mint pl.
- Taenia saginata (marha galandféreg)
- Taenia solium (sertés galandféreg)
- Diphyllobothrium latum (hal galandféreg)
- Cryptosporidium
- Ascaris lumbricoides, egyfajta orsóféreg
- mételyek (laposférgek), például Opisthorchiidae (májmétely) és Paragonimus (tüdőmétely)
A paraziták az emésztőrendszerben élhetnek, akár évekig is képesek észrevétlenek maradni. Többnyire legyengült immunrendszerű emberek esetében jelennek meg illetve a terhes nők esetében is nagyobb a kialakulás veszélye.
Vírusok
Az ételmérgezés tünetei akár vírusok miatt is megjelenhetnek. Ilyen vírusok lehetnek:
- norovírus, amelyet néha Norwalk vírusnak is neveznek
- rotavírus
- asztrovírus
- sapovírus
- hepatitis A vírus
Hogyan történik az ételmérgezés tüneteinek kezelése?
A tünetek önmaguktól is elmúlnak az esetek túlnyomó többségében a jól ismert házi praktikák segítségével. Pihenés, könnyen emészthető ételek fogyasztása illetve a folyamatos hidratáció már önmagukban is elengedők lehetnek. Azonban ha úgy érzi, hogy ezek nem válnak be, úgy keresse fel háziorvosát, aki különböző gyógyszereket írhat fel a tünetek mérséklésére.
Milyen ételeket érdemes fogyasztani ételmérgezést követően?
A legjobb megoldás, ha fokozaton elhagyja a szilárd ételeket, amíg a hasmenés és a hányás el nem múlik. Célszerű lehet egyszerűen emészthető, könnyű ételek és italok fogyasztása, amelyek alacsony zsírtartalmúak. Az alábbi ételek és italok mindegyike jó választás lehet az ételmérgezés tüneteinek enyhítésére:
- sós keksz
- pirítós
- rizs
- banán
- zabpehely
- főtt burgonya
- húsleves főtt zöldségekkel
- sportitalok
Milyen ételeket érdemes elkerülni ételmérgezést követően?
Az alábbi nehezebben emészthető ételeket és italokat mindenképpen érdemes elkerülni, ha nem szeretnénk, hogy az ételmérgezés tünetei erősödjenek, illetve tovább tartsanak:
- tejtermékek, különösen tejek és sajtok
- zsíros ételek
- sült ételek
- erőszen fűszerezett ételek
- magas cukor tartalmú élelmiszerek
- koffein, alkohol és nikotin
Összegzés
Az ételmérgezés tünetei nagyon kellemetlenek lehetnek, a jó hír azonban, hogy néhány napon belül önmaguktól elmúlnak az esetek túlnyomó többségében. Figyeljen oda a megfelelő higiéniai szokások betartására illetve kerülje a nyers élelmiszerek fogyasztását – ezen szokások betartása jelentősen csökkentheti az ételmérgezés kialakulásának kockázatát.