A magnézium hiány tünetei szinte bárhol megjelenhetnek testünkön, azonban nagyon gyakran fordul elő, hogy nem diagnosztizálják, mint a probléma lehetséges forrása.
Egy amerikai kutatás szerint a megkérdezettek közel 2%-a tapasztal rendszeresen magnézium hiány okozta tüneteket, azonban a kutatásban résztvevők közel 75%-nál nem volt elégséges a magnézium szint értéke.
Az alul diagnosztizálás nem ritka, hiszen a tünetek akkor erősödnek fel igazán, amikor a beteg szervezetében a magnézium szint már a kritikus szinten van.
A magnézium hiány tünetei gyakran összefüggésbe hozhatók az alábbi egészségügyi problémákkal:
- cukorbetegség
- krónikus hasmenés
- gyenge alapanyag felszívódás a gyomorban
- liszt érzékenység
Cikkünkben most a magnézium hiány 6 legjellemzőbb tünetét soroljuk fel.
1. Izomrángások és görcsök
A rángások, remegések és izomgörcsök a magnézium hiány legismertebb tünetei közé sorolhatók. A legrosszabb esetekben a hiány akár rohamokat is okozhat. A tudósok úgy vélik, hogy az említett tüneteket az idegsejtekbe áramló nagyobb mennyiségű kalcium okozza, amely hiperstimulálja az izomidegeket.
Egyes embereknél a különböző magnézium készítmények igen jó eredményekhez vezethetnek az említett tünetekkel kapcsolatosan, azonban egy újabb kutatás szerint az idősebb korosztály esetében már nem ilyen egyszerű a kezelési lehetőség.
Fontos megjegyezni, hogy az izomrángások és görcsök hátterében nem kizárólag a magnézium hiány tünetei állhatnak, hanem például a túlzott koffein bevitel vagy a stressz.
2. Mentális zavarok
A magnézium hiány másik lehetséges következménye a különböző mentális rendellenességek lehetnek. Ide tartozik az apátia, amelyet mentális zsibbadás vagy érzelemhiány jellemezhet. Nagyon súlyos esetekben akár kómához is vezethet.
Ezenkívül bizonyos megfigyelési tanulmányok szerint, a magnézium hiány akár szerepet játszhat a depresszió kialakulásában is.
Összességében elmondható, hogy bizonyos egyének esetében a magnézium hiány idegi diszfunkciókat és mentális problémákat okozhat, azonban ezzel kapcsolatban jelenleg nem áll rendelkezésre átfogó kutatás.
3. Csontritkulás
A csontritkulás (osteoporosis) olyan rendellenség, aminek következtében a csontok gyengesége és a csonttörések fokozott kockázattal jelentkeznek. A csontritkulás kialakulásának kockázati tényezői között megjelenhet az öregedés, a testmozgás hiánya valamint a D-vitamin alacsony szintjei is.
Patkányokon végzett kutatások alapján a magnézium mennyiség kiürülése a szervezetben csökkent csonttömeget eredményezhet. Bár ilyen kísérletet emberek között nem végeztek a kutatók, azonban abban egész biztosak, hogy a magnézium hiány és a gyengébb csontsűrűség között valóban létezik kapcsolat.
4. Fáradtság és izomgyengeség
A magnézium hiány tünetei között akár megjelenhet a fáradtság és az izomgyengeség is. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy időről-időre mindenki elfárad, ami nem arányos azzal, hogy bármilyen gond lenne a háttérben. A súlyos vagy tartós fáradtság azonban valóban lehet egészségügyi probléma jele.
Mivel a fáradtság nem specifikus tünet, így az okát szinte lehetetlen azonosítani, kivéve, ha más tünetek is kísérik. Ilyen másik tünet lehet az izomgyengeség, ami a fáradtsággal társulva már árulkodó jele lehet a magnéziumhiánynak.
Amennyiben Ön tartósan tapasztal fáradtságot és izomgyengeséget, úgy mindenképpen érdemes háziorvosához fordulnia.
5. Magas vérnyomás
Állatkísérletek azt mutatták, hogy a magnéziumhiány növelheti a vérnyomást, aminek következében megnövekedhet a különböző szívbetegségek kockázata.
Igaz az emberek esetében nem állnak rendelkezésre ilyen kutatások, azonban egyre több megfigyelés igazolja, hogy az alacsony magnézium szint valóban magas vérnyomást eredményezhet.
6. Asztma
A súlyos asztmától szenvedők esetében gyakran megfigyelhető az alacsony magnéziumszint. A kutatók úgy vélik, hogy a magnézium hiány a kalcium felhalmozódását okozhatja a tüdő légutakat bélelő izmokban, ami az asztma tüneteihez vezethet.
Összeségében a tudósok úgy vélik, hogy a súlyos asztma és a magnéziumhiány között valóban létezik logikai kapcsolat, azonban további vizsgálatokra lenne szükség ennek bizonyítására.
Ahogy Ön is láthatja, a magnézium hiány tünetei igen változatosak lehetnek. Ha Ön úgy gondolja, hogy a listán szereplő tünetek valamelyikét rendszeresen tapasztalja, úgy mindenképpen érdemes lehet elmennie egy vérvételre és ellenőriznie szervezete magnézium szintjét.