Mit tehetünk a hasmenés ellen? A hasmenés tünetei igen kellemetlenek lehetnek és jelentősen korlátozhatják a mindennapi tevékenységek elvégzését, így különösen fontos, hogy minél hamarabb átvészeljük őket.
Szinte minden ember tapasztal élete során hasmenést, amelynek gyakori tünetei lehetnek a rendszeres vizelés és székelés, hasi görcsök és puffadás. A hasmenés gyakran a szervezet védekező válasza a gyomor-bélrendszerben fellépő zavarokkal szemben.
Cikkünkben, most megmutatjuk az 5 leghatékonyabb megoldást, ami hasmenés ellen alkalmazható.
1. Hidratáció
Az egyik legkézenfekvőbb és leghatékonyabb megoldás a folyamatos hidratáció. Különösen veszélyes lehet a kisgyermekek és az idősebbek esetében, mivel felléphet a kiszáradás kockázata. Tanulmányok kimutatták, hogy a felnőtt esetében a sportitalok és a vény nélkül kapható megoldások egyaránt hatékonyan működhetnek a hasmenés kezelésében. Kisgyermekek esetében a rendszeres szoptatás és a tápszeres ellátás lehet a leghatékonybab módszer. Végezetül, az idősek esetében a folyamatos gondoskodás és odafigyelés az, ami segíthet, hogy gondoskodjon a megfelelő hidratáltásugról.
2. Probiotikumok
A probiotikumok olyan „jó” baktériumok, amelyek azon dolgoznak, hogy a bélrendszerben az egészséges bélkörnyezet fennmaradjon. Mikro orgazmusok, amelyek bizonyos élelmiszerekben is megtalálhatók, beleértve:
- sajtok
- cékla
- túró
- étcsokoládé
- zöld olajbogyó
- savanyú káposzta
- kovászos kenyér
- kefir
A probitoikumok akár por vagy tabletta formájában is megvásárolhatók.
De miért is fontosak a probiotikumok? A bélrendszerben élő jó baktériumok fontos szerepet játszanak a gyomor megfelelő működésében. Amennyiben felborul a bélrendszerben található egyensúly, például az egészégtelen baktériumok és vírusok túlsúlyba kerülnek, úgy megjelenhetnek a hasmenés tünetei. Ezért is különösen fontos a probiotikumok pótlása, hiszen hatékony megoldást nyújthatnak a kellemetlen tünetekkel szemben.
Fontos azonban megemlíteni, hogy bármilyen probiotikum készítmény alkalmazása előtt érdemes egyeztetnie háziorvosával a lehetséges mellékhatások miatt.
3. Vény nélkül kapható gyógyszerek
Orvosi felügyelet mellett számtalan vény nélkül kapható gyógyszer segíthet a hasmenés tüneteivel szemben. Gyakran javasolt gyógyszerek lehetnek:
- bizmut-szubszalicilát (Pepto-Bismol és Kaopectate)
- loperamid (Imodium)
Az ilyen típusú gyógyszerek alkalmazása enyhítheti a hasmenés okozta tüneteket, azonban a kiváltó okokat nem szüntetik meg. Amennyiben krónikus hasmenésben szenved, úgy semmilyen esetben sem javasolt ezen gyógyszerek alkalmazása orvosa beleegyezése nélkül!
Továbbá a gyermeknél szintén megfontolandó a vény nélkül kapható gyógyszerek alkalmazása, ilyen esetekben forduljon háziorvosához, akivel közösen megegyezhetnek a lehetséges kezelési módszerekről.
4. Ételek, amelyeket javasolt fogyasztani
Habár a hasmenés esetén ellentétes javaslatnak tűnhet az étkezés, azonban vannak olyan ételek, amelyek segíthetnek enyhíteni a hasmenés tüneteit és biztosíthatják, hogy a szervezete ne gyengüljön le még jobban a kieső étkezések miatt.
A legjobb ételek azok lehetnek, amelyek alacsony rost tartalmúak, mivel ezek segíthetnek megszilárdítani a székletet. Ezek lehetnek:
- banán
- fehér rizs
- almaszósz
- pirítós
Illetve az alábbi élelmiszereket szintén jól tolerálja a szervezet hasmenés esetén:
- zabpehely
- főtt burgonya
- sült csirke (bőr nélkül)
- csirkehúsleves
5. Ételek, amelyeket érdemes elkerülni
A hasmenés tüneteinek kezeléséhez jó ételek lehetnek az alacsony rost tartalmúak, azonban a sült és zsíros ételeket a gyomor ilyen esetekben nem tolerálja jól. Mindenképpen megfontolandó a magas rost tartalmú és puffadást okozó zöldségek és gyümölcsök fogyasztása is. További kerülendő élelmiszerek lehetnek:
- alkohol
- mesterséges édesítőszerek
- bab
- brokkoli
- káposzta
- karfiol
- csicseriborsó
- kávé
- kukorica
- jégkrémek
- zöld leveles zöldségek
- tej
- borsó
- paprika
- aszaltszilva
- tea
Összegzés
A hasmenés ellen már kutatások által alátámasztott lehetőségek is rendelkezésre állnak, amelyek hatékonyan mérsékelhetik a kellemetlen tüneteket. A cikkben felsorolt 5 módszer minden esetben hatékonyan alkalmazható az akut hasmenés kezelésére, azonban ha a probléma rendszeresen fennáll, úgy mindenképpen javasolt felkeresnie háziorvosát a lehetséges okok kivizsgálása végett.