Mik lehetnek az epekő tünetei?
Ahhoz, hogy a tüneteket megértsük először tisztában kell lennünk magával az epekő fogalmával. Az epekövek az emésztőrendszer megkeményedett lerakódásai, amelyek az epehólyagban alakulhatnak ki. Az epehólyag egy kicsi, körte alakú szerv a has jobb oldalán, közvetlenül a máj alatt. Az epehólyag tartalmazza az epe folyadékot, amely a vékonybélbe távozik.
Az epekövek mérete változó: lehet kisebb, mint a homokszem, vagy olyan nagy, mint egy golflabda. Emellett az epekövek mennyisége is változó lehet: egyesek csak egy epekővel, mások ugyanakkor sok epekővel rendelkeznek.
Ha az epekő tünetei állnak fenn, tehát amennyiben a jelenség nem tünetmentes, általában eltávolítják az epehólyagot műtét útján. Ha nem észlel semmilyen tünetet, általában nem igényel semmilyen kezelést.
Az epekő tünetei
Az epekövek sok esetben nem okoznak semmilyen tünetet. Ha az epekő egy csatornába rakódik, és eltömődést okoz, az ebből adódó tünetek a következők lehetnek:
- Hirtelen és gyorsan fokozódó fájdalom a has jobb felső részén
- Hirtelen és gyorsan fokozódó fájdalom a has közepén, közvetlenül a mellkason
- Hátfájás a lapockák között
- Fájdalom a jobb vállban
- Hányinger vagy hányás
- Sötét vizelet
- Agyag színű széklet
- Hasmenés
- Emésztési zavar
Emellett a fájdalom néhány percig, vagy akár órákig is elhúzódhat.
Az epekő kialakulásának okai
Nem tisztázott egyelőre, hogy pontosan mi okozza az epekövek kialakulását. Az orvosok szerint epekövek következhetnek akkor, ha:
- Az epe túl sok koleszterint tartalmaz. Általában az epe elegendő anyagokat tartalmaz a máj által kiválasztott koleszterin feloldásához. De ha a máj több koleszterint választ ki, mint amennyit az epe képes feloldani, akkor a felesleges koleszterin kristályokká és végül kövekké alakulhatnak át.
- Az epe túl sok bilirubint tartalmaz. A bilirubin egy olyan vegyi anyag, amely akkor áll elő, amikor a test lebontja a vörösvértesteket. Bizonyos állapotok miatt a máj túl sok bilirubint termel. A felesleges bilirubin hozzájárul az epekövek kialakulásához.
- Az epehólyag nem ürül ki megfelelően. Ha az epehólyag nem ürül ki teljesen vagy elég gyakran, epekövek kialakulásához vezethet.
Az epekő fajtái
- Koleszterin epekövek. Az epekövek leggyakoribb típusa, az úgynevezett koleszterin-epekő, gyakran sárga színűnek tűnik. Ezek az epekövek főleg oldhatatlan koleszterinből állnak, de tartalmazhatnak más komponenseket is.
- Pigment epekövek. Ezek a sötétbarna vagy fekete kövek akkor képződnek, amikor az epe túl sok bilirubint tartalmaz.
Kik a veszélyeztetettek?
Az epekő tünetei főleg az alábbi esetekben alakulhatnak ki nagyobb valószínűséggel, ha Ön:
- nő
- 40 éves vagy annál idősebb
- túlsúlyos vagy elhízott
- ülő munkát végez
- állapotos
- magas zsírtartalmú ételeket fogyaszt
- magas koleszterinszintű ételeket fogyaszt
- kevés rosttartalmú ételeket fogyaszt
- családjában előfordult már a jelenség
- cukorbeteg
- bizonyos vérzavarral küzd, például sarlósejtes vérszegénység vagy leukémia
- drasztikusan lefogyott
- ösztrogént tartalmazó gyógyszereket szed, például orális fogamzásgátlók vagy hormonterápiás gyógyszerek
- májbetegségben szenved
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Mindenképp egyeztessen orvosával, ha az epekő tünetei jelentkeznek, valamint azonnal forduljon orvoshoz, ha súlyos komplikáció tünetei jelentkeznek, mint például:
- A hasi fájdalom annyira erős, hogy nem tud nyugodtan ülni vagy kényelmes pozíciót találni.
- A bőr és a szemfehérjének sárgása (sárgulás).
- Magas láz, hidegrázás.
Ha ezen tünetek fennállnak, orvosa valószínűleg műtétet fog javasolni. Ritka esetekben gyógyszert is lehet alkalmazni.
Ha nagy a műtéti szövődmények kockázata, akkor a bőrön keresztül az epehólyagba ürítőcső helyezhető el.
Mi várható a műtét után?
Ha műtétre van szüksége az epehólyag vagy az epehólyagban lévő kövek eltávolításához, a kilátások gyakran pozitívak. A kő eltávolítása után a legtöbb esetben a kövek és az epekő tünetei nem térnek vissza.
Azonban, ha nem kerül sor műtétre, az epekövek visszatérhetnek. Ez akkor is igaz, ha gyógyszeres úton kezeli betegségét.
Az epekő tüneteinek megelőzése
- Ne hagyjon ki étkezést. Próbálja meg minden nap tartani a szokásos étkezéseket. Az étkezés kihagyása vagy a böjt növelheti az epekövek kialakulásának kockázatát.
- Fogyjon lassan, fokozatosan. Ha fogyni szeretne, tegye azt lassan. A gyors fogyás növelheti az epekövek kialakulásának kockázatát. Legyen a cél a heti 1-2 kiló súlyvesztés.
- Fogyasszon több magas rosttartalmú ételt. Étrendje tartalmazzon több rostban gazdag ételt, például gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát.
- Tartsa fenn az egészséges testsúlyt. Az elhízás és a túlsúly növeli az epekövek kockázatát. Dolgozzon az egészséges testsúly eléréséért: vegye vissza a kalóriák számát, és növelje a fizikai aktivitást. Miután elérte az egészséges testsúlyt, törekedjen arra, hogy ezt a súlyt fenntartsa az egészséges táplálkozás és a testmozgás folytatása által.
Emellett szedjen különféle táplálékkiegészítőt, például C-vitamint, vasat és lecitint.
Egy tanulmány szerint a C-vitamin és a lecitin csökkentheti az epekövek kialakulásának kockázatát. Beszéljen orvosával ezeknek a kiegészítőknek a megfelelő adagolásáról.
Milyen étrendet érdemes követni?
- Csökkentse a magas zsírtartalmú ételek fogyasztását, és amikor csak lehetséges, válasszon alacsony zsírtartalmú ételeket. Kerülje a zsíros és sült ételeket.
- Adjon több rostot az étrendjéhez, hogy a bélmozgás szilárdabbá váljon.
- Kerülje az ételeket és italokat, amelyekről ismert, hogy hasmenést okoznak, ideértve a koffeinmentes italokat, a magas zsírtartalmú tejtermékeket és a nagyon édes ételeket.
- Igyon elegendő mennyiségű vizet.