A körömágy gyulladás egy bizonyos bőrfertőzés hatására jöhet létre a kéz és a lábujj körüli bőrfelületen. A fertőzés fő oka baktériumok vagy a Candida nevű gomba, melyek akár egyetlen fertőzésben is egyesülhetnek, így a körömágy gyulladás kezelése egy összetett feladatnak minősül.
A fertőzés okától függően elképzelhető, hogy a körömágy gyulladás csupán hirtelen jelenik meg, és 1-2 napig tart, azonban vannak olyan esetek, amikor lassan jelentkeznek a tünetek és akár hetekig is eltarthat. A tünetek könnyen észrevehetők, valamint könnyen kezelhetők anélkül, hogy sérülne a köröm vagy a bőr. Amennyiben a fertőzés súlyos, akár a köröm részleges vagy teljes elvesztéséhez is vezethet, ha kezelés nélkül marad a fertőzés.
Akut és krónikus körömágy gyulladás
A körömágy gyulladás lehet akut vagy krónikus. Az, hogy hova sorolható a gyulladás, függhet a megjelenés sebességétől, időtartamától és a fertőzés okától.
Akut körömágy gyulladás
Az akut fertőzés legtöbbször a körmök körül fordul elő, és viszonylag hamar fejlődik ki. Ez a fajta gyulladás a bőr körüli károsodás következménye, melynek fő oka a köröm vagy bőr rágása, de manikűr közben is előfordulhatnak kisebb balesetek. Ilyen esetekben a Staphylococcus és Enterococcus baktériumok okozhatják a fertőzést.
Krónikus körömágy gyulladás
A krónikus körömágy gyulladás esetén a kéz vagy a lábujj körmein jelennek meg a tünetek, melyek lassan fejlődnek. Több hétig is elhúzódhat és nem ritka a visszatérése sem. A fertőzés fő oka baktériumok vagy a Candida nevű gomba, vagy ezek egyesülése. Azok körében gyakori ez a típusú fertőzés, akik folyamatosan vízben vagy vízzel dolgoznak. Ennek hatására a folyamatosan nedves bőr és a túlzott áztatás megzavarja a kutikula természetes gátját, amely lehetővé teszi azt, hogy gombás fertőzés alakuljon ki, valamint, hogy a körömágy gyulladás kezelése még nehezebbé váljon.
A körömágy gyulladás tünetei
A fent említett típusú gyulladások tünetei nagyon hasonlóak. A különbség csupán annyi, hogy a megjelenés sebessége és a fertőzés időtartama eltérő. Ahogy említettük, a krónikus gyulladás lassan jelenik meg, és akár hetekig is eltarthat. Az akut fertőzés azonban gyorsan fejlődik ki, de nem tart tovább pár napnál. Mindkét fertőzésre az alábbi tünetek utalhatnak:
- köröm körüli bőrpír
- köröm körüli bőrérzékenység
- gennyes hólyagok
- köröm alakjának, színének vagy textúrájának megváltozása
- a köröm leválása
A körömágy gyulladás diagnosztizálása
Sok esetben már maga a látvány is a diagnózis részét képezheti, hiszen a körömágy gyulladás tünetei szembetűnőek.
Azonban ha a kezelésre nem reagál a fertőzés, orvosa mintát küldhet a fertőzésből laboratóriumba, hogy meghatározzák a fertőző kórokozót. Ezáltal az Önnek legmegfelelőbb kezelésben részesülhet.
A körömágy gyulladás kezelése
Enyhe esetekben az otthoni kezelési módszerek is kiválóan alkalmasak lehetnek, például gennyes fertőzés esetén a fertőzött terület napi többszöri meleg vizes áztatás, majd alapos szárítás is megoldást jelenthet a problémára.
Emellett a körömágy gyulladás kezelése magába foglalhatja még az antibiotikumos kezelést is, amennyiben súlyos fertőzés áll fenn, vagy ha a fertőzés nem reagál az otthoni kezelésekre.
Ha a hólyagokat vagy tályogokat ki kell üríteni a gyorsabb gyógyulás céljából, mindenképp forduljon orvoshoz, hogy szakszerű kezelésben legyen része, ezzel elkerülhető a fertőzés terjedése. A kezelés során orvosa mintát vehet a fertőzésből, hogy megállapítsa annak okát.
Krónikus körömágy gyulladás esetén mindenképp az orvosi kezelést részesítse előnyben, mivel ez a fajta fertőzés nagy valószínűséggel nem fog reagálni az otthoni kezelési módszerekre. Erre a típusú körömágy gyulladásra a legvalószínűbb, hogy gombaellenes gyógyszert kell majd alkalmaznia. Emellett kiemelt fontosságú a fertőzött terület szárazon tartása is. Súlyosabb esetekben azonban műtétre is szükség lehet, hogy a köröm egy részét eltávolítsák.
A körömágy gyulladás megelőzése
Elsősorban fontos, hogy megteremtsük a megfelelő higiénikus környezetet annak érdekében, hogy a körömágy gyulladás ne alakuljon ki. Ennek elengedhetetlen tényezője a kezek és a lábak tisztántartása, így elkerülhető a baktériumok bejutása a körmök és a bőr közé. A köröm, vagy a köröm körüli bőr rágása szintén kerülendő, ha meg szeretnénk előzni az esetleges fertőzéseket.
A krónikus fertőzés megelőzése érdekében kerülje a túlzottan nedves környezetet, és tartsa a kezét és a lábát a lehető leszárazabban.
A hosszú távú kilátások
Akut körömágy gyulladás esetén a kilátások kiválóak, hiszen gyorsan fejlődik ki, és hamar el is múlik. Ilyen esetben a körömágy gyulladás kezelése egyszerű: otthoni módszerekkel (melegvizes áztatás, alapos szárítás) a fertőzés könnyedén kezelhető.
Krónikus fertőzés esetén azonban a gyulladás eltarthat akár hónapokig is. Ebben az esetben mindenképp konzultáljon orvosával a megfelelő kezelést illetően, lehetőleg a fertőzés korai szakaszában.