A körömgomba a lábköröm gombás fertőzésére utal, melynek legnyilvánvalóbb és legszembetűnőbb jele a köröm fehér, barna vagy sárga elszíneződése. Emellett a körmök megvastagodhatnak és berepedezhetnek, sőt, tovább is terjedhetnek a többi körömre. Mindegy, hogy az év milyen szakaszában járunk épp, a körömgomba látványa semmiképp sem nyújt esztétikus látványt, ám szerencsére számos módszer létezik a körömgomba kezelése érdekében.
A körömgomba kezelésére hagyományosan vényköteles orális gombaellenes szereket alkalmaznak. Ezek a kezelések hatékonynak bizonyulnak, de akár okozhatnak súlyos mellékhatásokat is, a gyomorrontástól és a szédüléstől a súlyos bőrproblémákig terjedhetnek az említett mellékhatások. Emiatt sokan inkább az otthoni gyógymódokat preferálják, mielőtt a drasztikus módszerekhez folyamodnának.
Cikkünkben bemutatunk pár egyszerű otthoni módszer a körömgomba kezelése érdekében.
1. Vicks VapoRub
A Vicks VapoRub-ot eredetileg köhögéscsillapításra tervezték, azonban hatóanyagai, a kámfor és az eukaliptuszolaj segíthetnek a körömgomba kezelésében. Ezt bizonyítja egy 2011-es tanulmány is, miszerint a Vicks VapoRub „pozitív klinikai hatást fejtett ki” a körömgomba ellen.
Használata egyszerű: naponta legalább egyszer vigyen fel egy kis mennyiséget a kenőcsből az érintett területre.
2. Teafaolaj
A teafaolaj gombaölő és antiszeptikus képességekkel rendelkező illóolaj. Egyes tanulmányok szintén bebizonyították, hogy a teafa olaj alkalmas lehet a körömgomba kezelésére. Vattacsomóra vigye fel a teafa olajat közvetlenül az érintett területre.
3. Oregánóolaj
Az oregánóolaj egy bizonyos timol nevű anyagot tartalmaz, amely egy 2016-os tanulmány szerint gombaellenes és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Éppen ezért a körömgomba kezelése érdekében megfelelő szer lehet, amennyiben naponta kétszer az érintett körömfelületre visszük fel egy kis vattacsomóval. Sokan együttesen használják a teafa- és oregánóolajat, de nem árt óvatosan használni a kettőt együtt, mivel mindkét termék erős és irritációt vagy allergiás reakciót okozhat.
4. Olíva levél kivonat
Az olívaolaj levélivonatáról úgy tartják, hogy gombaellenes, antimikrobiális és immunerősítő képességekkel rendelkezik.
A kivonatot közvetlenül a körömgombára kell alkalmazni, de akár kapszula formájában is hozzájuthatunk, ha úgy kényelmesebb. Egy tanulmány szerint amennyiben 1-3 db kapszulát fogyasztunk a különböző étkezések során naponta kétszer, hatékonyabb, mint a közvetlen használat a körömgomba kezelésében.
5. Ecet
A hagyományos ecet alapvetően rengeteg dologban a felhasználó segítségére lehet. Így van ez a körömgomba kezelésével is: használatához áztassa az érintett lábat egy rész ecetbe, két rész meleg vízbe, naponta 20 percig.
6. Listerine
A Listerine az alábbi hasznos összetevőket tartalmazza: mentol, timol, eukaliptusz. Ezek mind-mind antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkeznek.
Ezért meglepő módon akár a Listerine-t is alkalmazhatjuk körömgomba kezelésére. A használati javaslat a következő: az érintett lábat naponta 30 percig Listerine-be kell áztatni.
7. Fokhagyma
Megbízható forrásból tudjuk, hogy a fokhagyma bizonyos gombaellenes és antimikrobiális képességekkel rendelkezik. Így egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a fokhagymát körömgomba ellen vessük be, például, ha apróra vágott vagy összetört fokhagymagerezdeket tesz az érintett területre napi 30 percig.
Egy másik módszer, ha kapszula formájában kezeljük a problémát: kevésbé büdös megoldás.
8. Változtassa meg étrendjét
Sok esetben hangsúlyozzuk, hogy az étrend és az egészséges életmód közötti kapocs rendkívül fontos. Minél egészségesebben táplálkozunk, annál nagyobb az esély arra, hogy a test gond nélkül legyőz bármilyen fertőzést vagy betegséget, mint például a körömgomba.
Az alábbi tápanyagok fogyasztása kulcsfontosságú lehet:
- probiotikumokban gazdag joghurtok
- elegendő fehérje a köröm újratermelésének támogatásához
- elegendő mennyiségű vas a törékeny körmök megelőzése érdekében
- esszenciális zsírsavakban gazdag étrend
- kalciumban és D-vitaminban gazdag ételek, például alacsony zsírtartalmú tejtermékek
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
A legtöbb esetben a körömgomba megjelenése csupán kozmetikai/esztétikai problémának számít. Azonban nem érdemes sokáig várni, hiszen súlyos szövődményekkel is járhat. Ha cukorbetegségben szenved, a körömgomba lábfekélyhez vagy más lábproblémához vezethet. A krónikus körömgomba jelentős kockázati tényező a láb bakteriális cellulitiszében.
Amennyiben Ön cukorbeteg vagy legyengült az immunrendszere, semmiképpen se az otthoni módszerekkel próbálja orvosolni a problémát. Vegye fel a kapcsolatot a háziorvosával a megfelelő körömgomba kezelése érdekében.
A házi gyógymódokról
Összességében a házi gyógymódok sok esetben hatékonyabbnak bizonyulhatnak, mint a vényköteles gyógyszerek az enyhe vagy közepesen súlyos körömgomba kezelésében. Nagy hátránya azonban az otthoni gyógymódoknak, hogy kevés tudományos bizonyíték áll a rendelkezésünkre arról, hogy valóban működnek is, ám tény, hogy kevesebb mellékhatása van, mint a vényköteles gyógyszereknek.
A házi gyógymódok emellett hosszabb időt is vehetnek igénybe, mire a problémát teljes mértékben megoldják, mint a vényköteles gyógyszerek. Az is előfordulhat, hogy több hónapig eredménytelenül zajlik az otthoni kezelés vagy az ismételt fertőzés gyakori.
A házi gyógymódok és vényköteles gyógyszerek mellett léteznek még egyéb eszközök is, például lézeres körömgomba eltávolító eszközök, melyek lézeres besugárzással hatolnak be a fertőzött körömlemezre, és a kórokozókat célozzák meg a körömágyon.
A körömgomba kezelésénél számos tényező játszik szerepet, például a köröm behatolása, a fertőzés súlyossága és az általános egészségi állapot.
Miután a fertőzés megszűnt, tartsa a lábujjait szárazon, tisztán és jól vágva.
A körömgomba súlyos esetei fájdalmat és visszafordíthatatlan körömkárosodást okozhatnak, ezért mindenképp javasoljuk háziorvossal való konzultálást, amennyiben az otthoni kezelés nem működik, vagy mellékhatásokat váltanak ki.