Gluténérzékenység tünetei – 9 tipikus jel

A gluténérzékenység egy bizonyos immunválaszreakció, amely a glutén (a búzában, az árpában és a rozsban található fehérjét jelenti) fogyasztása miatt alakul ki a vékonybélben. Idővel ez a reakció károsítja a vékonybél bélését és megakadályozza bizonyos tápanyagok felszívódását.

A bélkárosodás gyakran hasmenést, súlycsökkenést, puffadást, fáradtságot, valamint vérszegénységet is okozhat – a gluténérzékenység tünetei így könnyedén felismerhetővé válnak. Fontos, hogy időben cselekedjünk, ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, mivel akár súlyos szövődményekhez is vezethetnek.

Gyermekek esetében ez a fajta válaszreakció befolyásolhatja a növekedést és a fejlődést.

Sajnos a gluténérzékenység nem gyógyítható, de a gluténmentes étrend betartása nagyban hozzájárul a tünetek kezeléséhez, és elősegíti a bél gyógyulását is.

A gluténérzékenység tünetei a következők lehetnek:

1. Hasmenés

A laza, víz állagú széklet egyike az első tüneteknek, amit gluténérzékenység esetén tapasztalhat. Egy kutatás során kiderült, hogy a gluténérzékenyek 79%-a számolt be hasmenésről a kezelés előtt, azonban kezelés után ez a szám drasztikusan csökkent: mindössze 17%-ánál fordult elő továbbra is krónikus hasmenés.

Ne felejtse el, hogy a hasmenésnek számos egyéb oka is lehet, például fertőzés, vagy egyéb intolerancia, esetleg más bélprobléma.

2. Puffadás

A puffadás szintén az egyik leggyakoribb tünet gluténérzékenység esetén. A gluténérzékenység magában foglalhatja az emésztőrendszeres gyulladását, amely puffadást és számos más káros problémát okozhat.

Ezt a problémát hamar lehet orvosolni, ha a glutént eltávolítja az étrendjéből.

3. Bélgáz

A felesleges gázképződés gyakori emésztőrendszeri probléma, amelyet a kezeletlen gluténérzékenyek tapasztalnak. A gluténérzékenység tünetei között ez is a leggyakoribbak között szerepel a kutatások alapján.

Fontos megjegyezni, hogy a gázképződésnek egyéb okai is lehetnek, például székrekedés, emésztési zavarok, valamint a laktóz intolerancia és az irritábilis bél szindróma is okozhatja a problémát.

4. Fáradtság

A csökkent energiaszint, következésképpen fáradtság gyakori tünetnek minősül, ha Ön gluténérzékeny. A betegség hatására jelentkezhetnek a súlyosabb kimerültséggel járó jellegzetes problémák, mint az alvásszavar.

Emellett a vékonybél károsodásának veszélye is fennáll, ha nem kezeljük időben a problémát, ami vitamin- és ásványi anyag-hiányokat okozhat. Ezek szintén fáradtsághoz vezethetnek.

A fáradtág egyéb lehetséges okai lehetnek: fertőzés, pajzsmirigyproblémák, depresszió és vérszegénység.

5. Súlycsökkenés

A hirtelen súlycsökkenés és súlymegtartás nehézsége a gluténérzékenység egyik korai intő jele lehet. Ennek oka az, hogy a szervezet képessége a tápanyagok felszívódására korlátozódik, ami potenciálisan alultápláltsághoz és fogyáshoz vezethet. Azonban a helyes étrend betartása segíthet ennek megakadályozásában, sőt, oly mértékben tud segíteni, hogy akár a súlygyarapodást is elindíthatja.

Érdemes felülvizsgálni, hogy mi más okozhat még súlycsökkenést, például cukorbetegség, rák, depresszió vagy pajzsmirigyproblémák is képesek befolyásolni testtömegünket.

6. Vashiányos vérszegénység

A gluténérzékenység ronthatja a tápanyagok felszívódását, és vashiányos vérszegénységhez vezethet, amelyet a vörösvértestek hiánya okozhat a szervezetben. Ebben az esetben az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

Azonban a gluténmentes diéta nagyban tud segíteni ezen problémák enyhítésében/megszüntetésében.

A vashiányos vérszegénységnek számos más oka is lehet, beleértve a rossz étrendet, a fájdalomcsillapítók, például aszpirin hosszú távú használatát, vagy az erős menstruációs vérzés során kialakult vérvesztést.

7. Székrekedés

Említettük, hogy a gluténérzékenység tünetei közül az egyik leggyakoribb a hasmenés. Azonban egyes esetekben éppen ellenkezőleg, székrekedést okozhat.

A vékonybélben található bélcsigákat a glután károsíthatja. Ennek következtében a tápanyagok felszívódásában adódhatnak nehézségek. Mivel az étel az emésztőrendszeren halad keresztül, a bélcsigák nem képesek teljes mértékben felszívni a tápanyagokat, és gyakran extra nedvességet tudnak felszívni a székletből, így az kevésbé lesz lágy.

A székrekedés elkerülése kissé nehezebb feladat gluténérzékenység esetén, mivel a gluténmentes étrend sok magas rosttartalmú ételt, például a gabonaféléket kiszorít, ami csökkent rostbevitelt és csökkent széklet-gyakoriságot eredményezhet. Emellett a székrekedés oka lehet a kiszáradás, a nem megfelelő élet, valamint a kevés testi aktivitás.

8. Depresszió

A gluténérzékenység tünetei nem csak fizikai, hanem pszichológiai tünetekben is jelentkezhetnek. A depresszió egy általános, ám súlyos jelenség a gluténérzékenyek között.

Azonban a kutatások során azt tapasztalták, hogy a gluténmentes étrend hosszú távú betartása a depressziós tünetek csökkent kockázatával jár.

A depressziónak azonban sok más lehetséges oka is lehet, beleértve a hormonszint ingadozását, a stresszt, a gyászt és akár a genetikai befolyást is.

9. Viszkető kiütés

A gluténérzékenység okozhat viszkető, hólyagos bőrkiütést, amely előfordulhat a könyökén, térdén vagy a fenékén is.

Előfordulhat olyan eset is, hogy kialakul a bőrkiütés anélkül, hogy más emésztési tünetek jelentkeznének.

A viszkető bőrkiütésnek a gluténérzékenység mellett egyéb lehetséges okai lehet az ekcéma, pikkelysömör, dermatitis és csalánkiütés.

A gluténérzékenység gyakrabban jelentkezhet az alábbi befolyásoló tényezők esetén:

  • a család kórtörténetében már előfordult ez a betegség, vagy a lisztérzékenység
  • I-es típusú cukorbetegség
  • Down-szindróma vagy Turner-szindróma
  • autoimmun pajzsmirigy betegség
  • vastagbélgyulladás
  • Addison-kór

A betegség kezelésének mellőzése során az alábbi komplikációk léphetnek fel:

  • Alultápláltság: Ez akkor fordul elő, ha a vékonybél nem képes elegendő tápanyagot felszívni. Ez vérszegénységhez és fogyáshoz vezethet. Gyermekekben az alultápláltság lassú növekedést és fejlődést okozhat.
  • A csontok gyengülése: A kalcium és a D-vitamin felszívódásának hiánya a csontok lágyulásához vezethet gyermekeknél, felnőtteknél pedig a csontsűrűség csökkenéséhez.
  • Meddőség és vetélés: A kalcium és a D-vitamin felszívódásának hiánya hozzájárulhat a reproduktív problémákhoz.
  • Laktóz intolerancia: A vékonybél károsodása hasi fájdalmat és hasmenést okozhat laktózt tartalmazó tejtermékek fogyasztása után. Amennyiben a vékonybél helyreállt, valószínűleg ismét képes lesz tejtermékeket fogyasztani mellékhatások nélkül.
  • Rák: A gluténmentes étrendet nem tartó betegek esetében nagyobb a kockázata a rák több fajtájának kialakulására.
  • Idegrendszeri problémák: Néhány gluténérzékenységben szenvedő betegnél olyan problémák fordulhatnak elő, mint rohamok vagy a kezek és lábak idegeinek betegsége (perifériás neuropathia).

Hogyan kezelhetők a gluténérzékenység tünetei

A gluténérzékenység egy egész életen át tartó, gyógyíthatatlan állapot, melyet hatékonyan tud kezelni a gluténmentes étrend betartásával. Ez azt jelenti, hogy a búzát, az árpát, a rozst vagy a tönkölyt tartalmazó termékeket (beleértve a zabot is) eliminálni kell az étrendünkből, beleértve a keresztszennyezett élelmiszereket is, kivéve, ha gluténmentes címkével vannak ellátva.

Mely ételek kerülendők?

  • tészta
  • kenyér
  • sütemények
  • pite
  • keksz
  • sör
  • öntetek
  • szószok
  • mártások

Szerencsére rengeteg tápláló és természetesen gluténmentes élelmiszer található a boltok polcain. Íme néhány élelmiszer, amely beilleszthető az egészséges gluténmentes étrendbe:

  • hús, baromfi és tenger gyümölcsei
  • tojás
  • tejtermékek
  • gyümölcsök
  • rizs, hajdina és köles
  • zöldségek
  • hüvelyesek
  • diófélék
  • egészséges zsírok
  • gyógy-és fűszernövények
1. kép – gluténmentes, tudatos táplálkozás

Ha fennáll a gluténérzékenység gyanúja, forduljon orvosához, hogy a megfelelő vizsgálatok alapján tudja bizonyítani a betegséget, és meg tudja határozni, szükség van-e gluténmentes étrendre az Ön számára.

Ügyeljen arra, hogy ne kezdjen el gluténmentes étrendet, amíg a vizsgálatra nem került sor, mivel ez torzíthatja a teszt eredményeit.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Gamma GT (Gamma-glutamil-transzpeptidáz) Teszt

csü júl 2 , 2020
Gamma-glutamil-transzpeptidáz (GGT) teszt A gamma gt (GGT) teszt a vérben a GGT enzim mennyiségét méri. Az enzimek olyan molekulák, amelyek szükségesek a test kémiai reakcióihoz. A GGT a testben szállító molekulaként működik, segítve más molekulák mozgatását a test körül. Jelentős […]
gamma gt

Ez is érdekelheti