A véres köhögés néhány gyakori oka köz a légúti fertőzések, az asztma, a hörghurut, a tüdőgyulladás vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD). Ha jelentős mennyiségű vért köhög fel, akkor azonnal forduljon segítségért.
Ha köhögés közben vért lát, az riasztó lehet, akár nagy, akár kis mennyiségben. A vér felköhögése gyakran valamilyen betegség tünete.
Az állapot súlyossága gyakran attól függ, hogy az illető mennyi vért köhög fel, és milyen gyakran teszi ezt.
A felköhögött vér a következő helyekről származhat:
- orr
- torok
- felső légutak
- tüdő
A vér felköhögésének orvosi szakkifejezése a hemoptízis.
Mikor kell orvost hívni vagy kórházba menni?
Fontos, hogy bármikor forduljon orvosához, ha vért köhög fel, mivel ez súlyos légúti betegség jele lehet.
Azonnali segítséget kérjen, ha:
- ha esés vagy mellkasi sérülést követően vért kezd felköhögni
- több mint néhány teáskanálnyi vért köhög fel
- a vizeletében vagy a székletében is vér van
- továbbá ha azt tapasztalja, hogy:
- mellkasi fájdalma van
- szédül
- lázas
- légszomja van
Mire kell figyelni, ha vért köhög fel?
A tüdőből vagy a légutakból származó vér gyakran buborékosnak tűnik. Ez azért van, mert a tüdőben keveredik a levegővel és a nyálkával.
A szín a rozsdaszíntől az élénkvörösig terjedhet. A nyálka lehet teljesen vérrel szennyezett, vagy csak csíkokban tartalmazhat nyálkával kevert vért.
A szájból történő vérzés (például vágás esetén) nem ugyanaz, mint a vér felköhögése. Ha a szájából vérzik, azt fogmosáskor vagy étkezés után veheti észre.
A véres köhögés lehetséges okai
Számos különböző probléma okozhatja azt, hogy valaki vért köhög fel, a torok irritációjától kezdve a tüdőrákig.
Gyakori okok
Ha valakinek légúti betegsége van vagy erősen köhög, az irritálhatja a légutakat, és vér köhögését okozhatja.
Egy 2015-ös kutatás szerint az orvosi rendelőben (ambuláns látogatás) előforduló, a vért felköhögő tünet leggyakoribb okai a következők:
- enyhe légúti fertőzések
- asztma
- krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD)
A kórházi környezetben (fekvőbetegeknél) a vért köhögő emberek nagyobb valószínűséggel szenvednek valamelyik következő betegségtől:
- bronchiectasis
- tüdőrák
- bronchitis
- tüdőgyulladás
A vérköhögés leggyakoribb oka azonban világszerte a tuberkulózis.
Ritka okok
A vér felköhögésének van néhány potenciálisan súlyos oka, melyek azonnali orvosi kezelést igényelnek. Ilyenek például a következők:
- a tüdő artériáinak sérülése
- súlyos szívelégtelenség
- kóros szöveti lerakódások
- cisztás fibrózis
- vérrög a tüdőben (tüdőembólia)
Bizonyos orvosi vizsgálatoknak és eljárásoknak is lehetnek olyan mellékhatásai, amelyek vérköhögéshez vezetnek. Ezek a vizsgálatok és eljárások a következők:
- bronchoszkópia
- spirometria
- laryngoszkópia
- mandulaműtét
- orrműtét
- felső légúti biopszia
Szükséges vizsgálatok véres köhögés esetén
Az orvos számos vizsgálatot végezhet annak megállapítására, hogy mi okozza a vér köhögését.
Az egészségügyi szakember elvégzi a kezdeti fizikai felmérést, hogy megállapítsa, hogy van-e közvetlen veszély. Ez magában foglalja a tünetek megbeszélését és a légzési képesség ellenőrzését. Az orvos az általános egészségi állapotát is megpróbálhatja megérteni azáltal, hogy megvizsgálja a:
- vérnyomását
- szívritmusát
- légzésszámát
- oxigéntelítettségét
Annak kiderítésére, hogy mi okozza a vér köhögését, az orvosok további vizsgálatokat rendelhetnek el, melyek a következők lehetnek:
- Röntgenfelvételek. A röntgenorvos ezekkel a felvételekkel kereshet károsodást vagy egyéb problémákat a mellkasban.
- CT-angiográfia. Ennél a vizsgálatnál a személy a CT-vizsgálat előtt intravénásan egy speciális festékanyagot kap. Ez a festék kontrasztos tónusként jelenik meg a CT-felvételeken. A szakemberek ezután meg tudják állapítani, hogy mi okozhat vérzést a tüdőben, és mennyire súlyos az állapot.
- Bronchoszkópia. Az orvos egy vékony, fénnyel ellátott csövet, úgynevezett bronchoszkópot vezet be a személy orrán vagy száján keresztül a légcsövön keresztül a tüdőbe. Az eszközön lévő kamera lehetővé teszi, hogy a vérzés látható jeleit keressék.
- Tüdőbiopszia. A tüdőbiopszia során a szakember eltávolít és megvizsgál egy szövetdarabot a tüdőből.
- Tüdő VQ-vizsgálat. Az orvosok a tüdő VQ-vizsgálatot használhatják a tüdő véráramlásának és légáramlásának értékelésére.
Hogyan kezeljük a tüneteket?
A vér felköhögését az okától függően többféleképpen lehet kezelni. Ha a bűnös a túlzott köhögés miatti egyszerű torokirritáció, akkor a vény nélkül kapható torokfertőtlenítők és köhögéscsillapítók elegendőek lehetnek.
A kezelés célja először a vérzés, különösen a nagy mennyiségű vérzés megállítása, majd a kiváltó ok kezelése. Ha fertőzés az ok, orvosa gyógyszeres kezelést írhat fel.
Súlyos vérzés esetén kórházba kell mennie. Az orvos ajánlhat egy endovaszkuláris embolizációnak nevezett eljárást, amely megállítja a vérzést, azonban az októl függően más eljárásokra vagy műtétekre is szükség lehet.
Véres köhögés – Hogyan lehet megelőzni?
A vér felköhögése gyakran valamilyen betegség vagy állapot tünete. A tünet figyelmen kívül hagyása lehetővé teheti a kiváltó ok súlyosbodását.
A megelőzés magában foglalja a probléma megfelelő kezelését. Néhány életmódbeli változtatás is hasznos lehet, például a dohányzásról való leszokás (vagy annak mellőzése), illetve a szabadban való tartózkodás elkerülése, amikor nagy a szennyezés és a szmog.
Ha tartósan köhög, ne hagyja figyelmen kívül. Ennek kezelése segíthet megelőzni a vér felköhögését.
Összefoglaló
A vér felköhögése súlyos állapot jele lehet, még akkor is, ha az orvos az okot esetleg kisebb dolognak diagnosztizálja. Az ilyen esetekben mindig forduljon szakemberhez.
Készüljön fel arra, hogy leírja a felköhögött vér megjelenését, beleértve annak színét és állagát.
Forduljon sürgősségi ellátásért, ha jelentős mennyiségű vért köhög fel, vagy ha egyéb tünetei vannak, például mellkasi fájdalom vagy légszomj, vagy ha esetleg a vérzés súlyosbodik.