A vakbélgyulladás egy olyan sürgősségi eset, mely szinte mindig műtéthez vezet. Gyulladás esetén a lehető leghamarabb el kell távolítani a vakbél féregnyúlványát. De nincs oka az aggodalomra, a féregnyúlvány nélkül továbbra is teljes életet tud élni, bármiféle következmény nélkül. Lássuk tehát, hogy mik lehetnek a vakbélgyulladás tünetei, következményei.
Bár az életkor bármely szakaszában előfordulhat vakbélgyulladás, a 2 évnél fiatalabb gyermekeknél igen ritka. Legvalószínűbb előfordulása 10-30 év között jellemző. A vakbélgyulladás kockázati tényezői a következők lehetnek:
- Életkor: leggyakrabban 10 és 30 év közötti embereket érinti.
- Nem: a férfiaknál gyakoribb, mint a nőknél.
- Kórtörténet: azoknak, akiknek családi kórtörténetében vakbélgyulladás merül fel, fokozott a kockázata annak kialakulására.
A vakbélgyulladás tünetei előtt nézzük át, hogy mi is az oka. A vakbélgyulladás némileg félrevezető megnevezés, hiszen a vakbél féregnyúlványa gyulladt. Sok esetben vakbélgyulladás pontos oka nem ismert. A szakértők úgy vélik, hogy akkor alakul ki, ha a féregnyúlvány egy része vagy teljesen elzáródik.
Számos tényező blokkolhatja a féregnyúlványt, mint például:
- székletmaradvány
- megnövekedett limfoid tüszők
- bélférgek
- traumás sérülés
- tumor
Ahogy a féregnyúlvány elzáródik, a baktériumok elszaporodnak benne. Ez duzzanathoz és gyulladáshoz vezethet, ami fájdalmas nyomást okozhat a hasban.
Mik a vakbélgyulladás tünetei? Hogyan ismerje fel, hogy baj van?
Az alábbiak lehetnek a vakbélgyulladás tünetei:
- fájdalom a has felső részén vagy a köldök körül
- fájdalom a has jobb alsó részén
- étvágytalanság
- emésztési zavar
- hányinger
- hányás
- hasmenés
- székrekedés
- hasi duzzanat
- láz vagy hőemelkedés
A vakbélgyulladás enyhe görcsökkel kezdődhet, mely idővel enyhül majd felerősödik. Előfordulhat, hogy a has felső részén vagy a köldök környékén kezdődik a fájdalom, még mielőtt a has jobb alsó negyedébe lépne.
Ha székrekedése van és gyanítja, hogy vakbélgyulladás állhat a háttérben, kerülje a hashajtók szedését vagy a beöntés alkalmazását! Azonnal forduljon orvoshoz, ha érzékenynek találja a has jobb oldalát, valamint, ha bármely vakbélgyulladásra utaló tünetet észlel ezzel együtt.
Hogyan történik a vakbélgyulladás tüneteinek vizsgálata?
Ha orvosa arra gyanakszik, hogy vakbélgyulladása van, vagy a vakbélgyulladás tüneteit produkálja, fizikai vizsgálatot fog végezni. Ebbe beletartozik, hogy orvosa ellenőrzi a has jobb alsó részén lévő érzékenységet, valamint duzzanatot, esetleg hasa keménységét fogja megvizsgálni. Azonban nincs egyetlen olyan teszt sem, ami diagnosztizálná a vakbélgyulladást. Ha orvosa minden más lehetőséget kizár, abban az esetben diagnosztizálhatja vakbélgyulladással.
- Teljes vérkép
A fertőzés jeleinek ellenőrzése érdekében orvosa rendelhet teljes vérképet. E vizsgálat elvégzéséhez a vérmintáját laboratóriumba küldik elemzés céljából, mivel a vakbélgyulladást gyakran bakteriális fertőzés kíséri. A húgyúti fertőzések vagy más hasi szervek is okozhatnak olyan tüneteket, amik összekeverhetők a vakbélgyulladás tüneteivel.
- Vizeletvizsgálat
Annak érdekében, hogy kizárja a húgyúti fertőzést vagy vesekövet a tünetek lehetséges okaként, orvosa vizeletvizsgálatot rendelhet el. A vizeletet szintén laboratóriumban vizsgálják meg.
- Terhességi teszt
A méhen kívüli terhesség összetéveszthető a vakbélgyulladással. Ez akkor fordul elő, amikor a megtermékenyített pete a méh helyett a petevezetékbe ágyazódik be. Ha méhen kívüli terhesség gyanúja áll fenn, orvosa terhességi tesztet fog elvégezni. A vizsgálat magában foglalhatja mind a vér-, mind a vizeletvizsgálatot, emellett ultrahangos vizsgálattal is kideríthetik a beágyazódás helyét.
- Medencevizsgálat
Nők esetében az orvos gyanakodhat petefészek cisztára, vagy más, a reproduktív szerveket érintő betegségek okozóira. A reproduktív szervek vizsgálatára orvosa medencevizsgálatot végezhet. A vizsgálat során a hüvelyt, a szeméremajkakat és a méhnyakot is megtekintik. Szükség esetén szövetmintát is vehetnek a további vizsgálatok miatt.
- Hasi képalkotó vizsgálatok
Ez a vizsgálat segíthet abban, hogy azonosítsák a tünetek egyéb lehetséges okait, például hasi tályogot.
A következő képalkotó teszteket végeztetheti el orvosa:
- hasi ultrahang
- hasi röntgen
- hasi CT vizsgálat
- hasi MRI vizsgálat
- Mellkasi képalkotó vizsgálatok
A tüdő jobb alsó lebenyében lévő tüdőgyulladás is okozhat olyan tüneteket, melyek a vakbélgyulladás tüneteire hasonlíthatnak. Ha orvosa úgy gondolja, hogy a tünetek inkább tüdőgyulladásra adhatnak okot, valószínűleg mellkasi röntgenfelvételt rendel el.
Kezelési lehetőségek
Állapotától függően az orvos által javasolt vakbélgyulladás kezelések közé az alábbiak sorolhatók:
- műtét a féregnyúlvány eltávolítása érdekében
- tűelvezetés vagy műtét a tályog ürítéséhez
- antibiotikumok
- fájdalomcsillapítók
- folyadék diéta
Ritka esetekben vakbélgyulladás műtét nélkül is javulhat, de a legtöbb esetben műtétre lesz szükség a féregnyúlvány eltávolításához.
Gyógyulási idő
A vakbélgyulladás gyógyulási ideje több tényezőtől függ, beleértve:
- általános egészségi állapot
- műtét során szövődmények alakulnak-e ki vagy sem
- a kapott kezelések konkrét típusa.
Laparoszkópos műtét esetén néhány órával a műtét befejezése után, vagy másnap is hazaengedhetik a kórházból. Ha nyitott műtéttel jár a féregnyúlvány eltávolítása, akkor valószínűleg több időt kell eltöltenie a kórházban, a heg gyógyulása érdekében. Mielőtt elhagyná a kórházat, az egészségügyi alkalmazottak tájékoztatást adnak, hogy kell a nyílt sebet kezelni, ápolni. Ezen kívül antibiotikumokat vagy fájdalomcsillapítókat is felírhatnak a helyreállítási folyamat támogatására. Az étrendváltozás is szerepelhet a gyógymódok között. Valószínűleg több hétbe fog telni, mire teljesen felépül a műtét után.
A következő tevékenységek segíthetik még a gyógyulást:
- sok pihenés
- megfelelő folyadékbevitel
- könnyű séta mindennap
- kerülje a fárasztó tevékenységeket és a nehéz tárgyak felemelését
- tartsa tisztán és szárazon a műtéti bemetszés helyét
Hogyan előzhető meg a vakbélgyulladás kialakulása?
A vakbélgyulladás tünetei sajnos nehezen megelőzhetőek, mivel nincsen konkrét meghatározás, hogy mi működik a leghatékonyabban. Bár további kutatásokra van szükség az étrend lehetséges szerepéről, ritkábban fordul elő azokban az országokban, ahol az emberek magas rosttartalmú ételeket fogyasztanak, mint például:
- gyümölcsök
- zöldségek
- lencse, hasított borsó, bab és egyéb hüvelyesek
- zabliszt, barna rizs, teljes kiőrlésű búza és egyéb teljes kiőrlésű gabonafélék
Összefoglalva, a vakbélgyulladás tünetei elsőnek gyengébb, majd felerősödve törhetnek rá a betegre. Miután kizártak minden más eshetőséget, csak akkor diagnosztizálhatják vakbélgyulladással. Noha ritka esetekben nincs szükség műtétre, a legtöbbször sebészeti úton távolítják el a féregnyúlványt. A felépülés hetekig is elhúzódhat.