Ahogyan idősödünk testünk egyre kevesebb kollagént termel, aminek köszönhetően bőrünk megereszkedik, ráncosabbak lesz, valamint az ízületeink elgyengülnek és a csontjaink törékenyebbé válnak. De mi is pontosan a kollagén? A kollagént úgy kell elképzelned, mint egy keretrendszert, ami struktúrát ad a sejtjeink számára, legfontosabb feladata, hogy mindent egyben tartson, ami a leglátványosabban a bőrünk esetében mutatkozhat meg.
Amennyiben nem fogyasztunk elengedő ásványi anyagot és vitamint, úgy testünk egyre kevesebb kollagént fog előállítani, aminek következtében az öregedési folyamatok felgyorsulnak. Sőt, a gyorsélelmiszerek, az alkohol, a dohányzás, illetve a stressz mind-mind hozzájárulhatnak a kollagéntermelés csökkenéséhez.
Szerencsére több olyan vitamin is létezik, amik bizonyítottan segíthetnek fokozni a testünk kollagéntermelését, így segítve megőrizni bőrünk feszességét és ízületeink rugalmasságát.
Cikkünkben, most pontosan 8 olyan vitamint gyűjtöttünk össze, amelyek neked is segítségedre lesznek, ha szeretnéd javítani tested kollagéntermelését. Fontos, hogy a cikkben a vitamint széleskörűen fogjuk értelmezni, így ide fogunk sorolni aminosavakat, antioxidánsokat és ásványi anyagokat is.
1. Kollagén peptid
Amennyiben szeretnéd fokozni szervezted kollagéntermelését, úgy napi 1-2 kanál kollagén peptid fogyasztása garantáltan segíteni fog. Ez a színtelen, szagtalan por, több mint 19 aminosavat tartalmazhat, amelyeket a testünk alapanyagként használ fel a kollagén előállításához a bőrünkben és ízületekben. A kollagén peptidet fogyaszthatod vízzel összekeverve vagy smoothie-k alapjaként vagy akár levesekhez is hozzáadhatod, mivel hatása nem sérül meleg hőmérséklet mellett sem.
2. C-vitamin
A 2. legfontosabb vitamin, ami bizonyítottan támogathatja a kollagén termelést nem más, mint a jól ismert C-vitamin. A C-vitamin egy komplex antioxidáns, amit mindenképpen érdemes naponta fogyasztanod, ha szeretnéd megőrizni egészséged és fiatalságodat. A legjobb természetes C-vitamin források között olyan zöldségeket és gyümölcsöket említhetünk, mint a paprika, kelkáposzta, zöldleveles zöldségek valamint a különböző bogyók.
Testünk a C-vitamin segítségével képes a nyers aminosavakat kollagénné alakítani, aminek köszönhetően hozzájárulhat bőrünk és ízületeink rugalmasságának megőrzéséhez. Sőt, a C-vitamin még a bőrünk védelmében is szerepet játszik azáltal, hogy csökkenti az oxidáció okozta sérüléseket, amelyek jellemzően felgyorsult öregedési folyamatokat eredményeznek.
Fontos, hogy kerüld az aszkorbinsav típusú C-vitaminokat, mivel ezek nem igaziak, helyettük inkább válassz olyan természetes megoldásokat, mint az acerola por.
3. A-vitamin
Az A-vitamin a C-vitaminhoz hasonlóan kiemelten fontos szerepet tölt be a kollagéntermelésben, különösen aktív formája a retinol. A retinol többek között olyan élelmiszerekben található, mint a tojássárgája, vaj, organikus húsok vagy csukamájolaj. Sokan öregedésgátló vitaminként is emlegetik és nem véletlenül. Kutatások már több alkalommal is bebizonyították, hogy az A-vitamin képes a testünkben azokat a géneket aktiválni, amelyek beindítják a kollagén szintézis folyamatát.
Sőt, olyan bőrproblémák kezelésében is segítségünkre lehet, mint az ekcéma vagy a különböző bőrirritációk, mivel képes szabályozni az a testünk olajtermelését a bőr külső és belső felületén.
Amennyiben a leghatékonyabb módon szeretnél gondoskodni A-vitamin mennyiséged pótlására, úgy javasoljuk, hogy fogyassz naponta 1 teáskanál csukamájolajat.
4. Koenzim Q10
Tudtad, hogy a tested minden egyes sejtje tartalmaz koenzim Q10-et? A koenzim Q10 egy erőteljes antioxidáns, ami sejtszint biztosít védelmet az oxidatív károsodásokkal szemben, aminek köszönhetően öregedésgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Többek között segíthet csökkenteni a bőrünk ráncosodását, hozzájárulhat a növekedési hormon megújulásához, és energizálhatja a sejtjeinket is.
A koenzim Q10 pótlására lehetőséged van táplálékkiegészítők segítségével vagy olyan élelmiszerek rendszeres fogyasztásával, mint az organikus vese, máj, szív és egyéb állati bensőségek.
5. E-vitamin
Az E-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, ami többek között megtalálható az avokádóban, napraforgó magban, olíva olajban és a mandulában. Az E-vitamin elképesztő öregedésgátló tulajdonságokkal rendelkezik, mivel képes hozzájárulni a hormonális egyensúly fenntartásához, sőt a menopauzán átesett nők esetében az E-vitamin hatékonyan segíthet megakadályozni a kollagéntermelés lelassulását is.
Nem utolsósorban az E-vitamin az egyik legfontosabb antioxidáns vitamin a bőrünk számára, mivel képes megakadályozni a ráncok megjelenését és megőrizni bőrünk nedvességtartalmát. Amennyiben szeretnéd az E-vitamint pótolni, úgy mindenképpen azt javasoljuk, hogy tokotrienol formájában keresd a drogériák és gyógyszertárak polcain, mivel ez képviseli a legmagasabb minőséget.
6. Réz
A réz neve gyakran nem merül fel, mint lehetséges ásványi anyag, ami segíthet a kollagéntermelésben, pedig szerepe kicsit sem elhanyagolható. A C-vitaminnal közösen vesz részt a kollagén előállításában, feladatai közé tartozik a bőrünk védelmének megerősítése az olyan külső hatásokkal szemben, mint a napsugárzás.
Sőt a réz még az ízületeink védelmében is fontos szerepet játszik, többek között támogatja az ínakat, porcokat és a csigolyákat is. Egy a közelmúltban végzett megfigyelése pedig azt is megerősítette, hogy a réz rendszeres fogyasztása még a hajunk őszülését is lelassíthatja. Amennyiben úgy döntesz, hogy szeretnéd a rezet természetes úton pótolni, úgy olyan élelmiszerek fogyasztását javasoljuk, mint a kagylók vagy a shiitake gomba.
7. Astaxanthin
Az astaxanthin egy olyan antioxidáns karotinoid, ami többek között felelős a lazac, krill vagy a garnélarák élénk, vörös színéért. Elképesztő hatásai között megemlíthető, hogy 6000-szer erőteljesebb antioxidáns, mint a C-vitamin, így kicsit sem meglepő, hogy az egyik legjobb öregedésgátló tulajdonságokkal rendelkező antioxidáns, amit jelenleg ismernek a kutatóvilágban.
Nem utolsósorban az astaxanthin rendszeres fogyasztása még a véráramlást is javíthatja a testünkben, illetve fokozhatja a kollagéntermelést is. Amennyiben szeretnéd pótolni ezt az elképesztő antioxidánst, úgy javasoljuk, hogy fogyaszd naponta krill olaj táplálékkiegészítő formájában.
8. Cink
A kollagén termelést fokozó vitaminok listánk utolsó eleme a cink lett. Amikor testünk valamilyen gyulladásban, betegségben vagy sérülésben érintett, úgy a rendelkezési álló cinket igyekszik felhasználni a gyógyulás elősegítéséhez. Azonban a cink nem csak a gyógyulásban játszik fontos szerepet, hanem a kollagéntermelésben is azáltal, hogy koenzimként működik a kollagén előállításában.
Ahogyan idősünk úgy egyre nagyobb eséllyel alakul ki testünkben valamilyen gyulladás, aminek köszönhetően a cink raktáraink folyamatosan elhasználódnak, így nem marad elegendő mennyiség, ami segíthetne fenntartani az egészséges kollagéntermelést. Pontosan ezért is fontos a cinkben gazdag ételek rendszeres fogyasztása, mint a kagylófélék, garnélarák vagy a tökmag, ha pedig táplálékkiegészítőként szeretnéd pótolni a cinket, úgy napi 30 mg cink-kelátot vagy cink-glicinátát javaslunk.
Most, hogy megismerted a top 8 vitamint, ami segíthet a kollagéntermelésed fokozásában, íme néhány további életmódbeli tanács, ami még hatékonyabbá teheti a felsorolt vitaminok hasznosulását:
- Kerüld a cukros ételek és italok fogyasztását, illetve a nem teljes kiőrlésű pékárut. Ezek az élelmiszerek bizonyítottan lassíthatják a C-vitamin felhasználást a szervezetedben, ráadásul az öregedési folyamatokat is felgyorsítják, mivel oxidatív károsodásokat okoznak.
- Amennyiben lehetőséged van rá próbáld ki az időszakos böjtöt. Az időszakos böjtnek több formája is létezik, elsőnek mindenképpen valamilyen rövidebb időszakot javaslunk például délelőttönként nem fogyasztasz semmi kalóriát. Az időszakos böjt olyan folyamatokat indít be a testünkben, aminek köszönhetően a régi sejtekből új sejtek keletkeznek, ami fokozhatja a kollagéntermelést is.
- Fogyassz sok zöldleveles zöldségeket, mivel ezeknek a zöldségeknek a fogyasztása hatékonyan javíthatja a kollagénszintézist.
- Végezz valamilyen testmozgást heti 3-4 alkalommal. A rendszeres testmozgás javíthatja a tested véráramlását, aminek köszönhetően a kollagén eljuthat oda, ahol a legnagyobb szükség van rá, például az ízületekhez.