Top 8 vitamin, ami erősíti és regenerálja a szemet

Szemeink egészségének megőrzése kiemelten fontos feladat és ahogyan idősödünk, úgy egyre nagyobb eséllyel alakulhatnak ki olyan betegségek, mint az makuladegeneráció, glaukóma vagy a szürkehályog. Sőt, sokan már fiatalabb korukban is olyan problémáktól szenvednek, mint a száraz vagy viszkető szemek és az irritáció.

Sajnos a mai világban egyre több olyan hatás éri szemeinket, amelyek felgyorsíthatják a látásromlás folyamatát, mint például a technikai eszközök képerőnyinek az egész napon át tartó bámulása. Amennyiben nem figyelünk szemeink egészségének megőrzésére, úgy a bennük megtalálható apró idegszálak megsérülhetnek, aminek következtében bekövetkezhet a látásromlás, illetve kialakulhatnak a már megemlített szembetegségek is.

Cikkünkben, most 8 olyan vitamint gyűjtöttünk össze, amelyek bizonyítottan regenerálhatják és megerősíthetik szemeinket, így biztosítva a hosszútávú látásmegőrzést és szemegészséget. Fontos, hogy a vitaminokat a cikkben széleskörűen fogjuk értelmezni, így ide fogjuk sorolni a különböző antioxidánsokat, ásványi anyagokat és enzimeket is.

1. Retinol

A retinol az A-vitamin aktív formája, ami többek között megtalálható a tojás sárgájában, vajban, sajtban és a csukamájolajban. A retinol az egyik legfontosabb szemerősítő és szemregeneráló vitaminiént van számon tartva, ami fokozhatja a könnytermelést, így biztosítva a szemszárazság elkerülését. Sőt, a retinol még az éjszakai látásunkat is erősítheti azáltal, hogy meggátolja az éles fények által okozott irritációt. Amennyiben a leghatékonyabb módon szeretnéd a retinolt pótolni, úgy javasoljuk, hogy fogyassz naponta 1 teáskanál organikus csukamájolajat.

2. Lutein és zeaxantin

A lutein az egyik legfontosabb növényi vegyület, ami segíti a retinának a fények és színek befogadását, illetve részt vesz az említett jelek agyba történő továbbításában is. Többek között ennek a folyamatnak köszönhetjük, hogy tiszta és éles képeket látunk a világról. Míg a lutein a retina egészségének megőrzésében lehet a segítségünkre, addig a zeaxantin segíthet megelőzni a makuladegeneráció és a látásvesztés kialakulását az életkor előrehaladtával.

Sőt, a testünk a zeaxantint a szemünk hátsó részében megtalálható fényszűrőnél is felhasználja, ami védelmet biztosít a szemünk számára a különböző UV sugarakkal szemben. A luteint és a zeaxantint olyan zöldségek rendszeres fogyasztásából pótolhatod, mint a kelkáposzta, paprika, brokkoli, saláta vagy a tojássárgája, ha pedig táplálékkiegészítő formájában szeretnéd pótolni, úgy javasoljuk, hogy fogyassz naponta 2 teáskanál bio moringa port. A moringa port szárított moringafa magból készítik, ami a lutein és a zeaxantin egyik legjobb forrása, így rendszeres fogyasztása garantáltan megerősítheti és megvédheti szemeink egészségét.

3. Cink

Tudtad, hogy a szemeid nagy mennyiségben tartalmaznak cinket? A cinket a testünk a retinában megtalálható vizuális pigmentek előállítására használja, aminek köszönhetően képesek vagyunk megkülönböztetni a színeket. Sőt, a cink még az A-vitamint is képes lehet aktiválni, ami jobb látást eredményezhet. A különböző betegségek és gyulladásos állapotoknál a testünk a rendelkezésre álló cink raktárakat fogja felhasználni a gyógyuláshoz.

Ahogy öregszünk, úgy ezek a cink raktárak fokozatosan kiürülhetnek és ha nem gondoskodunk a pótlásáról, úgy végső soron a szemünk egészsége is sérülhet hiányának köszönhetően. Továbbá kutatások már azt is bebizonyították, hogy a tartós cinkhiány még a makuladegeneráció kialakulásának a kockázatát is növelheti.

Amennyiben szeretnéd pótolni a cinket, úgy olyan élelmiszerek fogyasztását javasoljuk, mint a kagylók, garnélarák vagy a tökmag,  ha pedig táplálékkiegészítővel pótolnád a szükséges mennyiséget, akkor napi 30 milligramm cink-kelátot javaslunk.

4. B1-vitamin

Amennyiben túl sok cukrot vagy finomított lisztet fogyasztunk, úgy a vércukorszintünk megemelkedhet, ami nagyobb ütemben használja fel a B1-vitamin készleteinket. Amennyiben a testünkben nem áll rendelkezésre elengedő B1-vitamin, úgy az idegeken megtalálható védőréteg vagy másnéven myelin megsérülhet.

Top 8 vitamin, ami erősíti és regenerálja a szemet
1. kép – Top 8 vitamin, ami erősíti és regenerálja a szemet

A szemeink több, mint 1.7 millió idegrostot tartalmaznak, így ezek után kicsit sem meglepő, hogy a rossz étkezései szokások milyen gyorsan tönkre tehetik az egészségüket. Végső soron a túl hosszú ideig fennálló magas vércukorszint a diabéteszes retinopátia állapotához vezethet, ami nagyobb eséllyel alakul ki, ahogy idősönük, illetve ha vércukorral kapcsolatos problémákban vagyunk érintettek.

Ha szeretnéd Te is helyreállítani a szemeidben megtalálható idegeket, úgy javasoljuk, hogy fogyassz napi 300 mg B1-vitamint.

5. B2 és B3-vitamin

A B2 és B3-vitaminok elképesztő hatásokkal rendelkeznek, amelyek bizonyítottan támogathatják a szem egészségét és segíthetik a sérült idegszálak regenerációját. Például, a B3-vitamin kutatások alapján segíthet a glaukóma kialakulásának a megelőzésében, ami egy gyakori szemprobléma, főleg az idősebb korosztály esetében, míg a B2-vitamin a szürkehályog és a makuladegeneráció kialakulásának esélyei csökkentheti.

Ha Te is szeretnéd pótolni az említett vitaminokat, úgy javasoljuk, hogy fogyassz naponta 1-2 evőkanál étkezési élesztőt vagy olyan élelmiszereket, mint a lazac, leveles zöld zöldségek és a tojás.

6. Emésztő enzimek

Az epét a májunk és az epehólyagunk állítja elő, ami segítségünkre lehet az ételekben megtalálható zsírok megemésztésében, illetve a különböző zsírban oldódó vitaminok felszívódásában, mint például az A-vitamin, lutein vagy zeaxantin. Ha olyan egészségügyi állapotokban vagyunk érintettek, mint a zsírmáj, reflux vagy más, emésztési zavarok, úgy a testünk nem fog elengedő epét előállítani, aminek köszönhetően az említett zsírban oldódó vitaminok nem fognak felszívódni, ami akár a szemeink egészségét is károsíthatja.

Amennyiben szeretnéd fokozni a tested epeelőállítását, úgy javasoljuk, hogy fogyassz naponta emésztő enzimeket étkezéseid előtt.

7. Csukamájolaj

Amennyiben hatékonyan szeretnéd regenerálni a tested, úgy különösen fontos lehet, hogy gondoskodj a megfelelő omega-3 mennyiségről. Az omega-3 bizonyítottan segíthet az agyunk, szemünk és idegrendszerünk egészségének megőrzésében, mivel képes megvédeni a szerveinket az oxidatív stressz által okozott károsodásoktól.

Már több rendelkezésre álló tanulmány is megerősítette, hogy a különböző halolajak rendszeres fogyasztása akár 45%-kal csökkentheti a különböző szemmel kapcsolatos problémák kialakulásának a kockázatát. Ha Te is szeretnéd biztosítani a szervezeted számára szükséges omega-3 mennyiséget, úgy javasoljuk, hogy fogyassz olyan halakat, mint a lazac, szardínia vagy a makréla, illetve a legjobb választás a napi 1 teáskanál izlandi csukamájolaj lehet.

8. C-vitamin

A C-vitamin a legszélesebb körben kutatott komplex antioxidáns, amelynek jótékony hatásait szinte mindenki ismeri, különösen az immunrendszerrel kapcsolatban. A C-vitamin a testünk minden pontján képes védelmet biztosítani az oxidatív károsodásokkal szemben, és pontosan ezért lehet hasznos szemünk egészségében is.

Rendelkezésre álló megfigyelések már bebizonyították, hogy a napi C-vitamin fogyasztás jelentősen csökkentheti az idő előrehaladtával összefüggő makuladegeneráció és látásvesztés megjelenését. Ha táplálékkiegészítő formájában szeretnéd pótolni a C-vitamint, úgy kizárólag az olyan termékek fogyasztását javasoljuk, mint az acerola por, ami a C-vitamin leghatékonyabb formáját tartalmazza.

A bemutatott 8 szemerősítő és szemvédő vitamin után, végezetül még íme néhány jó tanács, ami hozzájárulhat szemeid egészségének megőrzéséhez.

  • Használj kék fény szűrő applikációt a telefonodon, illetve a számítógépeden. A modern készülékek kijelzői káros kékfényt bocsátanak ki, amik akár a retina állapotát is károsíthatják, ezért is fontos, hogy minél jobban csökkentsd a mennyiségüket.
  • Legalább naponta egy alkalommal sétálj a szabadban. Ez idő alatt próbálj minél távolabbi objektumokra fókuszálni, így segíthetsz a szemeidben megtalálható izmok ellazulásában a gyulladások kialakulásának megelőzésében.
  • Fogyassz sok vizet, mivel a megfelelő hidratáció fontos szerepet játszik a természetes könnytermelésében.
  • Kerüld a finomított, növényi olajok fogyasztását, mivel ezek növelhetik a makuladegeneráció megjelenésének a kockázatát. Helyettük inkább válassz olyan egészséges olajokat, mint a kókuszolaj vagy az organikus extra szűz olívaolaj.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Zsíros máj diéta – így fogja támogatni májad egészségét!

pén máj 17 , 2024
Vajon mitől lesz sikeres a zsíros máj diéta? Egyáltalán mi az a zsíros máj? A modern életmód egyik árnyoldala a zsíros máj, ami az egyik legelterjedtebb májbetegségé vált világszerte. Az elhízás, az egészségtelen táplálkozás és az ülő életmód mellett genetikai […]
Zsíros máj diéta – így fogja támogatni májad egészségét!

Ez is érdekelheti