Amennyiben viszkető, égető vagy szúró fájdalmat tapasztalsz a lábaidban vagy a kezeidben, úgy elképzelhető, hogy valamilyen idegkárosodásban vagy érintett. Az idegek elektromos jeleket szállítanak az idegrendszerünkön keresztül, amelyek az agyunkból vagy a gerincvelőnkből érkeznek. Jellemzően az idegszálak a végükön hajlamosok megsérülni és amint ez bekövetkezik, úgy megtapasztalhatod az említett érzéseket, amik először az ujjbegyekben vagy a lábujjakban jelentkezhetnek.
Súlyosabb esetekben zsibbadást vagy izomgyengeséget is érezhetsz, amik akár az úgynevezett perifériás neuropátia típusú idegsérülés meglétét is jelezheti. Kialakulása hátterében olyan egészségügyi állapotok lehetnek, mint a magas vérnyomás vagy vércukorszint, tápanyag hiány vagy a túlzott alkoholfogyasztás.
Szerencsére több olyan jótékony vitamin is létezik, amelyek bizonyítottan segíthetnek a sérült idegpályák regenerálásában. Cikkünkben a vitamin fogalmát széles körűen értelmezzük, így ide fogjuk sorolni az antioxidánsokat, ásványi anyagokat és fitotápanyagokat.
1. Alfa-liponsav
Ha szeretnéd az idegkárosodásaid helyreállítani, úgy javasoljuk, hogy fogyassz napi 3 alkalommal 600 mg alfa-liponsavat. Ez a típusú sav egy természetes antioxidáns, amit a testünk is előállít és gyakran alkalmazzák idegpályákkal kapcsolatos problémák kezelésére.
Az alfa-liponsav úgy fejti ki hatását, hogy fokozza az idegpályák vérellátását, így támogatva azok regenerációját az oxidatív károsodásokkal szemben. Sőt, az alfa-liponsav még az elektromos jelek továbbítását is támogatja az agy és az idegpályák között.
Amennyiben természetes módon szeretnéd pótolni az alfa-liponsav-at, úgy megteheted az olyan élelmiszerek rendszeres fogyasztásával, mint a vörös és szervhúsok.
2. B1-vitamin
A B1-vitamin az egyik legjobb vitamin, amit a sérült idegeid helyreállításához használhatsz. A különböző idegkárosodások gyakran a rosszul megválasztott élelmiszerek fogyasztásából erednek, aminek következtében túl sok cukor lesz a vérünkben. A magas vércukorszint gyulladásokat és oxidatív károsodásokat okozhat a véredényekbe, amelyek közvetlenül csatlakoznak az idegekhez.
Végső soron ez azt eredményezi, hogy az idegek nem lesznek képesek megfelel üzeneteket küldeni az agyunkba, ami a már említett égető, zsibbadó, szúró érzéseket fogja kiváltani. Sőt, a B1-vitamin még a szorongás okozta tüneteket enyhítésében is a segítségedre lehet, azáltal, hogy képes megnyugtatni az idegeket és fokozni a koncentrációt.
Ha B1-vitaminnal szeretnéd regenerálni ideg károsodását, úgy javasoljuk, hogy fogyassz belőle 300 mg-ot napi 2 alkalommal ha pedig természetes módon pótolnád, úgy fogyassz olyan élelmiszereket, mint a napraforgó mag, tojás vagy a spárga.
3. Extra szűz csukamájolaj
Az idegek regenerálásában fontos szerepet tölthetnek be az olyan élelmiszerek, amelyek gazdagok omega-3-ban. Különösen a DHA típusú omaga-3 olaj lehet előnyös az agyunk és az idegpályáink egészségének szempontjából, mivel a testünk ezt az olajat használja fel új neuronok és idegsejtek létrehozására, ráadásul a legnagyobb mennyiségben található meg az agyunkban.
Az extra szűz csukamájolajat olyan ételek fogyasztásával pótolhatod, mint a lazac, szardínia vagy a makréla, ha pedig koncentrált formájában próbálnád ki, akkor az izlandi csukamájolajat javasoljuk.
4. Étkezési élesztő
Az étkezési élesztő 2-3 evőkanállal történő napi fogyasztása elképesztő egészségügyi hatásokat eredményezhet a testünkön. Az étkezési élesztő rendkívül gazdag B1, B3, B5 és B6 vitaminokban, amelyek mind-mind fontos szerepet játszanak az idegek egészségének megőrzésében. Kutatások pedig már bebizonyították, hogy az étkezési élesztő rendszeres fogyasztása segíthet a vércukorszint szabályozásában és visszafordítani a neuropátiát.
5. Kurkuma
A kurkumát több, mint 4000 éve alkalmazzák a fájdalom és a gyulladások csillapítására. A kurkuma általában curryk-ben jelenhet meg, illetve italok ízesítésére is használják, sajnos a magyar konyhaművészetben ritkán kap szerepet, pedig egy valóban elképesztően egészséges fűszer, ami szinte bármilyen idegpályákkal kapcsolatos gyulladást és fájdalmat hatékonyan enyhíthet.
Amennyiben a lehető leghatékonyabb formájában szeretnéd élvezni a kurkuma jótékony hatásait, úgy javasoljuk, hogy keverd össze fekete borssal, mivel a borsban megtalálható jótékony vegyületek, akár 200%-kal fokozhatják a kurkuma felszívódását a testünkben.
6. Cink
A cink egy létfontosságú ásványi anyag, amelyet testünk neuronok, hormonok és neurotranszmitterek előállításához is használ. A felsoroltak mindegyiket alapvető szerepet játszik az idegrendszerünk egészségében. Rendelkezésre álló tanulmányok pedig már azt is megerősítették, hogy a cink rendszeres fogyasztása kifejezetten előnyös lehet a szemünkben megtalálható idegek regenerálásában, különösen azoknál, akik cukorbetegségben érintettek.
Amennyiben szeretnél több cinket bevinni a szervezetedbe, úgy bátran ajánljuk az olyan élelmiszerek fogyasztását, mint a kagylók, rák, májak, hínár vagy a tökmag. Alternatívaként pedig tudjuk javasolni a cink-kelát napi 30 mg-ban történő fogyasztását, ami bizonyítottan támogathatja a vércukorszint szabályozását, így biztosítva védelmet az idegeknek a különböző sérülésekkel szemben
7. B12-vitamin
Nagyon sok ember érintett a B12-vitamin hiányban különösen az idősek és azok, akik főként növényi alapú élelmiszereket fogyasztanak. A B12-vitamin rendkívül fontos szerepet játszik az idegpályáink védelmében és egészségében köszönhetően annak, hogy részt vesz az őket körülölelő védőburkok kialakításában.
A B12-vitamint pótolhatod olyan természetes forrásokból, mint a kagylófélék, tenger gyümölcsei, vörös húsok vagy a tojás. Amennyiben pedig táplálékkiegészítő mellett döntenél, úgy naponta javasoljuk, hogy fogyassz belőle 1800 mg-ot.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy az idegkárosodást helyreállító vitaminok pótlására több lehetőség is rendelkezésre áll. Fontos azonban megértened, hogyha tartós javulást szeretnél elérni, akkor nem elég csupán a cikkünkben felsorolt vitaminok valamelyikét beépíteni az étrendedbe, hanem életvitellel kapcsolatos változtatásokat is eszközölnöd kell. Íme néhány jó tanács, ami felgyorsíthatja az idegkárosodások gyógyulását, illetve kialakulásuknak megelőzését.
- Kerüld a gyulladásokat okozó növényi olajok fogyasztását, mint a kukorica, szója vagy a feldolgozott olívaolaj.
- Próbálj legalább heti két alkalommal tenger gyümölcseit fogyasztani. Szinte bármilyen finomság szóba jöhet, mint az olajos halak és a kagylófélék. Ezen élelmiszerek mindegyike gazdag omega-3 zsírsavban, ami nagy mértékben hozzájárulhat a gyulladások csökkentéséhez és agyunk egészségéhez.
- Iktasd be az időszakos böjtöt az életedbe. A böjtölés bizonyítottan segíthet stimulálni az autofágia folyamatát, amelynek során a szervezetünk megszabadul az elhasználódott fehérjéktől és felhasználva azokat, új fehérjéket hoz létre. Amennyiben a testünkben az autofágia rosszul működik, úgy hamarabb öregszünk, illetve nagyobb eséllyel alakulnak ki betegségek is.
- Végezz valamilyen fizikai aktivását legalább heti 2 alkalommal. Szinte bármilyen sport szóba jöhet, sőt akár a séta is jó döntés lehet. A rendszeres testmozgás hozzájárulhat a megfelelő vérkeringés fenntartásához, ami csökkentheti az idegkárosodások megjelenését.