Mi a tej-alkáli szindróma?
A tej-alkáli-szindróma a magas kalciumszint kialakulásának lehetséges következménye. Ha a véráramban túl sok kalcium van, azt hiperkalcémiának nevezik.
A kalcium lúgos anyaggal történő bevitele a szervezet sav-bázis egyensúlyát is lúgosíthatja.
Ha túl sok kalcium van a vérben, az szerkezeti és funkcionális károsodást okozhat a vesében. Ez olyan tüneteket válthat ki, mint a túlzott vizelés és fáradtság.
Idővel ez súlyos szövődményekhez vezethet. Például olyan problémákat okozhat, mint a veséken keresztüli csökkent véráramlás, a diabetes insipidus, veseelégtelenség, és ritka esetekben a halál.
Az állapot általában javul, ha csökken a savlekötők vagy a nagy dózisú kalcium-kiegészítők fogyasztása.
A tej-alkáli szindróma tünetei
Ez az állapot gyakran nem jár azonnali és specifikus tünetekkel. Amikor a tünetek jelentkeznek, általában kapcsolódó veseproblémák kísérik őket.
Az említett tünetek a következők lehetnek:
- magas vizeletkibocsátás
- fejfájás és zavartság
- fáradtság
- hányinger
- fájdalom a hasában
A tej-alkáli szindróma okai
A tej-alkáli szindróma egykor a nagy mennyiségű tej vagy tejtermékek, valamint lúgos porokat tartalmazó savlekötők fogyasztásának gyakori mellékhatása volt.
Ma ezt az állapotot általában a túl sok kalcium-karbonát fogyasztása okozza. A kalcium-karbonát egy étrend-kiegészítő. Akkor szokták szedni, ha nincs elegendő kalcium az étrendben, gyomorégésre panaszkodnak, vagy a csontritkulást szeretnénk megelőzni.
A kalcium kiegészítők főként kétféle formában állnak rendelkezésre: karbonát és citrát formájában.
A National Institutes of Health’s Office of Dietary Supplements (NIHODS) szerint a kalcium-karbonát szélesebb körben elérhető. Olcsóbb is, de étkezés közben nagyobb mennyiségben szívódik fel.
Ha ezek közül a kalciumtípusok közül a kalcium-citrát megbízhatóan felszívódik, függetlenül attól, hogy étkezés közben veszik-e be vagy sem.
Sok vény nélkül kapható savkötők bizonyos formái, kalcium-karbonátot is tartalmaznak.
A tej-alkáli szindróma gyakran akkor következik be, amikor az emberek nem veszik észre, hogy túl sok kalciumot fogyasztanak kalcium-karbonátot tartalmazó étrend-kiegészítővel vagy gyógyszer szedésével együtt.
Tej-alkáli szindróma diagnosztizálása
A kezelőorvos általában teljes anamnézissel, fizikális vizsgálattal és vérvizsgálattal diagnosztizálhatja ezt az állapotot. A tüneteket mindenképp meg kell osztani az orvossal, amennyiben erre a szindrómára gyanakszunk.
Fontos megadni azokat a gyógyszereket és étrend kiegészítőket amiket szedünk. Ha nem adjuk meg az összes meg a gyógyszeres kezelés teljes történetét, előfordulhat, hogy orvosa rosszul diagnosztizálja a tüneteit.
Kezelőorvosa valószínűleg vérvizsgálatot fog elrendelni, hogy ellenőrizze a nem korrigált kalciumszintet a vérben. A normál mennyiség 8,6 és 10,3 milligramm között van a vérben deciliterenként. A magasabb szint tej-alkáli szindrómát jelezhet. Valószínűleg a vér bikarbonát- és kreatininszintjét is ellenőrizni fogják.
Ha nem kezelik, ez az állapot kalciumlerakódásokhoz és a vesék károsodásához vezethet. Orvosa további vizsgálatokat rendelhet el a vese szövődményeinek ellenőrzésére. Ezek a tesztek a következők lehetnek:
- CT-vizsgálatok
- röntgensugarak
- ultrahang
- további vesefunkciós vérvizsgálat
A korai diagnózis és kezelés megakadályozhatja a vese maradandó károsodását.
A tej-alkáli szindróma szövődményei
A tej-alkáli szindróma szövődményei közé tartoznak a vesékben lévő kalciumlerakódások, amelyek közvetlenül károsíthatják a veseszövetet, és csökkehet a veseműködés.
Ha nem kezelik, az állapot veseelégtelenséghez és ritka esetekben halálhoz is vezethet.
Tej-alkáli szindróma kezelése
A kezelés célja a kalcium mennyiségének csökkentése az étrendben, ezért a kalcium kiegészítők és az antacidok csökkentése gyakran a legjobb kezelési módszer. A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is segít a hidratáltság megőrzésében.
A szövődményeket, például a vesekárosodást és a metabolikus acidózist szintén kezelni kell.
Ha jelenleg kalcium kiegészítőket vagy antacidokat szed egy adott betegség miatt, tájékoztassa kezelőorvosát. Kérdezze meg őket, hogy van-e alternatív kezelés, amelyet kipróbálhat.
Megelőzés
A tej-alkáli szindróma kialakulásának elkerülése érdekében:
- Korlátozza vagy szüntesse meg a kalcium-karbonátot tartalmazó antacidumok használatát.
- Kérdezze meg orvosát az antacid alternatívákról.
- Korlátozza az egyéb lúgos anyagokat tartalmazó kiegészítő kalcium adagját.
- A folyamatos emésztési problémákat jelentse orvosának.
A kalcium ajánlott étrendi mennyisége
A NIHODS a következő ajánlásokat adja a napi kalciumbevitelre vonatkozóan milligrammban (mg):
- 0-6 hónapos korig: 200 mg
- 7-12 hónapos korig: 260 mg
- 1-3 éves korig: 700 mg
- 4-8 év: 1000 mg
- 9-18 éves korig: 1300 mg
- 19-50 év: 1000 mg
- 51-70: 1000 férfiaknál és 1200 mg nőknél
- 71 év felettiek: 1200 mg
Ez az az átlagos kalciummennyiség, amelyet a legtöbb egészséges embernek naponta el kell fogyasztania.
Hosszú távú kilátások
Ha a tej-alkáli szindróma kialakul, akkor a kalcium és a lúg csökkentésével vagy kiiktatásával jó kilátások vannak a jövőre tekintve. A kezeletlen tej-alkáli szindróma súlyos szövődményekhez vezethet, mint például:
- kalcium lerakódását a szervezet szöveteiben
- vesekárosodás
- veseelégtelenség
Ha ezen szövődmények bármelyikét diagnosztizálták, kérdezze meg kezelőorvosát a kezelési lehetőségekről.