Mi a Sandifer-szindróma?
A Sandifer-szindróma egy ritka rendellenesség, amely általában 18–24 hónapos gyermekeket érint. Szokatlan mozgásokat okoz a gyermek nyakában és hátában, amelyek néha úgy néznek ki, mintha rohamot szenvednének. Ezeket a tüneteket azonban általában súlyos savas reflux vagy gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) okozza.
Sandifer-szindróma – Melyek a tünetek?
A Sandifer-szindróma fő tünetei a torticollis és a dystonia. A torticollis a nyak akaratlan mozgására utal. A dystonia az ellenőrizetlen izomösszehúzódások miatti vonagló és csavaró mozgások neve. Ezek a mozdulatok gyakran arra késztetik a gyermeket, hogy a hátukat összehúzzák ívben.
A Sandifer-szindróma és a GERD további tünetei a következők lehetnek:
- akaratellenes fejbólintások
- gargalizáló hangok
- köhögés
- alvászavar
- állandó ingerlékenység
- gyenge súlygyarapodás
- fulladás
- lassú étkezés
- visszatérő tüdőgyulladás
Sandifer-szindróma – Mi okozza?
Az orvosok nem biztosak a Sandifer-szindróma kialakulásának pontos okában. Azonban ez szinte mindig összefügg a gyomorba vezető az alsó nyelőcső problémájával, vagy pedig egy esetleges rekeszsérvvel. Mind a két eset későbbi GERD betegséghez vezet.
A GERD gyakran okoz mellkasi fájdalmat és torokban felmerülő kellemetlenséget, és a tanulmányok azt sugallják, hogy a Sandifer-szindrómával járó mozgások egyszerűen a gyermek reakciója a fájdalomra vagy pedig ezeknek a kellemetlenségek enyhítésére szolgálnak.
Sandifer-szindróma – Hogyan diagnosztizálják?
A Sandifer-szindróma néhány tünetét nehéz megkülönböztetni egy neurológiai problémától, például az epilepsziától. A gyermek orvosa elektroencefalogrammal (EEG) vizsgálhatja az agy elektromos aktivitását.
Ha az EEG nem mutat semmi szokatlant, az orvos pH-mérést végezhet egy kis cső behelyezésével a gyermek nyelőcsőjébe. Ez 24 órán keresztül ellenőrzi a gyomorsav esetleges jeleit a nyelőcsőben. A szonda éjszakai kórházi tartózkodást igényelhet.
Emellett naplót is lehet vezetni az etetési időkről, mely során feljegyezzünk a különböző tüneteket. Ez segíthet a gyermek orvosának abban, hogy van-e valamilyen minta, ami megkönnyítheti a Sandifer-szindróma diagnosztizálását.
Hogyan kezelik?
A Sandifer-szindróma kezelése magában foglalja a GERD tüneteinek csökkentését. Sok esetben előfordulhat, hogy csak változtatni kell az etetési szokásokon.
A kezelések a következők lehetnek:
- a túl etetés megszüntetése
- etetés után fél óráig a gyermek függőleges tartása
- hidrolizált fehérje formula használata, amennyibe tápszer adása történik a gyermeknek. Emellett ki kell zárni az összes tejterméket az étrendből, ugyanis előfordulhat, hogy a gyermeknek tejfehér érzékenysége van.
- a cumisüvegben lévő 56g tápszerhez legfeljebb 1 evőkanál rizs gabonát adunk
Ha ezek a változások nem járnak sikerrel, az orvos a következő gyógyszereket javasolhatja:
- H2 receptor blokkolók, például ranitidin
- savkötők
- protonpumpa-gátlók, például lansoprazol
Ezen gyógyszerek mindegyikének lehetnek mellékhatásai, és nem mindig csökkentik a tüneteket. Kérdezze meg orvosát a csecsemő számára ajánlott gyógyszer kockázatairól és előnyeiről.
Ritka esetekben a gyermeknek szükség lehet Nissen fundoplikációnak nevezett műtéti beavatkozásra. Ez magába foglalja a gyomor tetejének az alsó nyelőcső köré való fonását. Ez meghúzza az alsó nyelőcsövet, ami megakadályozza a sav bejutását a nyelőcsőbe ami a fájdalmat okozza.
Mi a kilátás?
Gyermekeknél a GERD általában önmagában elmúlik, körülbelül 18 hónapos koruk után, amikor a nyelőcső izmaik kifejlődnek. A Sandifer-szindróma szintén elmúlik, amennyiben ez bekövetkezik. Bár gyakran nem súlyos állapot, fájdalmas lehet és táplálkozási problémákhoz vezethet, amelyek befolyásolhatják a növekedést. Tehát, ha lehetséges tüneteket észlel, keresse fel gyermeke orvosát.