A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan állapot, amely befolyásolja a nők hormonszintjét.
A PCOS-ben szenvedő nők a normálisnál nagyobb mennyiségben termelnek férfihormonokat. Ez a hormon az egyensúlyhiány miatt arra készteti a női testet, hogy kihagyja a menstruációt, és megnehezíti a teherbe esés folyamatát
A policisztás ovárium szindróma megnövekedett mennyiségű szőrnövekedést okoz a testen és az arcon, illetve kopaszodást is okoz. Valamint hozzájárulhat olyan hosszú távú egészségügyi problémákhoz, mint a cukorbetegség és a szívbetegségek.
A fogamzásgátló tabletták és a cukorbetegség elleni gyógyszerek (amelyek leküzdik az inzulinrezisztenciát, ami egy policisztás ovárium szindróma tünet) segíthetnek a hormon egyensúlyhiányának helyreállításában és a tünetek javításában.
Jelen írás bővebben kifejti a policisztás ovárium szindróma lehetséges okait és a női testre gyakorolt hatásait.
Mi az a policisztás ovárium szindróma?
A PCOS egy a hormonokkal kapcsolatos probléma okozója, amely a nőket terhesség alatt (15–44 éves korukban) érinti. Ebben a korosztályban a nők 2,2 és 26,7 százaléka között van jelen a PCOS.
Sok nőnek van PCOS-ja, de nem mindig van róla tudomása. Egy tanulmány szerint a PCOS-ben szenvedő nők akár 70 százalékát nem is diagnosztizálták.
A policisztás ovárium szindróma befolyásolja a nő petefészkeit, az ösztrogént és progeszteront termelő reproduktív szerveket – a menstruációs ciklust szabályozó hormonokat. A petefészkek kis mennyiségű hímhormont is termelnek, az úgynevezett androgéneket.
A petefészkek felszabadítják a petesejteket annak érdekében, hogy azok megtermékenyüljenek emberi hímivarsejtekkel. A petesejtek havi szintű felszabadulását ovulációnak nevezzük.
Az agyalapi mirigyben termelődő follikulus-stimuláló hormon (FSH) és a luteinizáló hormon (LH) ellenőrzi az ovulációt.
Az FSH stimulálja a petefészket egy tüsző előállítására, majd az LH elindítja a petefészket egy érett petesejt felszabadítására.
A PCOS egy „szindróma”, vagy a tünetek egy csoportja, amely befolyásolja a petefészkeket és az ovulációt. Három fő jellemzője van, ami megfigyelhető azoknál, akik ezzel a szindrómával rendelkeznek:
- ciszták a petefészkekben
- a férfihormonok magas szintje
- szabálytalan vagy kihagyott időszakok
A policisztás ovárium szindróma során sok, folyadékkal töltött zsák nő a petefészekben. A „policisztás” szó jelentése: „sok ciszta”.
Ezek a zsákocskák valójában tüszők, amelyek mindegyike éretlen petesejtet tartalmaz. A petesejtek soha nem érnek meg annyira, hogy kiváltsák az ovulációt.
Az ovuláció hiánya megváltoztatja az ösztrogén, a progeszteron, az FSH és az LH szintjét. A progeszteron szintje alacsonyabb a szokásosnál, míg az androgén szintje magasabb.
Az extra férfi hormonok megzavarják a menstruációs ciklust, ezért a PCOS-ben szenvedő nők kevesebb periódust kapnak, mint máskor.
A Policisztás ovárium szindróma nem egy újkori jelenség. Antonio Vallisneri olasz orvos először 1721-ben írta le a tüneteit (3).
ÖSSZEFOGLALÓ
A policisztás petefészek-szindróma (PCOS) a nők csaknem 27 százalékát érinti gyermekvállalási éve alatt. Ez magában foglalja a petefészkek cisztáit, a magas férfihormonszintet és a szabálytalan periódusokat.
Policisztás ovárium szindróma – Mi okozza?
Az orvosok nem tudják pontosan, mi okozza a policisztás ovárium szindróma kialakulását. Úgy vélik, hogy a magas férfihormonszint megakadályozza a petefészkek hormontermelését és a normális petesejtetek kialakulását.
A gének, az inzulinrezisztencia és a gyulladás mind összefüggenek a túlzott androgéntermeléssel.
Gének
Tanulmányok azt mutatják, hogy a policisztás ovárium szindróma jelen van családon belül.
Valószínű, hogy nem csak egy, hanem több gén is hozzájárul az állapot kialakulásához (6).
Inzulinrezisztencia
A PCOS-ben szenvedő nők akár 70 százaléka inzulinrezisztens, ami azt jelenti, hogy sejtjeik nem tudják megfelelően használni az inzulint.
Az inzulin egy olyan hormon, amelyet a hasnyálmirigy termel, hogy segítse a testet az élelmiszerekből származó cukor energiává való felhasználására.
Amikor a sejtek nem tudják megfelelően használni az inzulint, nő a szervezet inzulinigénye. A hasnyálmirigy több inzulint termel a kompenzáció érdekében. Az extra inzulin arra készteti a petefészkeket, hogy több férfihormont termeljenek.
Az elhízás az inzulinrezisztencia egyik fő oka. Az mind a két állapot egyaránt növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
Gyulladás
A PCOS-ben szenvedő nők testében gyakran fokozott a gyulladás. A túlsúly a gyulladáshoz is hozzájárulhat. Tanulmányok a felesleges gyulladást a magasabb androgénszinttel kapcsolják össze.
ÖSSZEFOGLALÓ
Az orvosok nem tudják pontosan, mi okozza a PCOS-t. Úgy vélik, hogy olyan tényezők okozzák, mint a genetika, az inzulinrezisztencia és a gyulladás magasabb szintű jelenléte a testben.
A policisztás ovárium szindróma gyakori tünetei
Néhány nő az első menstruáció idején kezdi látni a tüneteket. Mások csak akkor fedezik fel, hogy PCOS-re utaló jelek vannak jelen, miután többletsúlyt szednek fel, vagy gondjaik voltak a teherbe eséssel.
A policisztás ovárium szindróma leggyakoribb tünetei a következők:
- Szabálytalan menstruációs időszakok. Az ovuláció hiánya megakadályozza a méhnyálkahártya minden hónapban történő leválását. Néhány PCOS-ben szenvedő nő évente nyolcnál kevesebb alkalommal menstruál. Egyes esetekben pedig egyáltalán nem fordul elő a ciklikus folyamat.
- Erős vérzés. A méhnyálkahártya hosszabb ideig épül fel, ezért az ciklusok során sokkal erősebb vérzés tapasztalható.
- Szőrnövekedés. Az ilyen betegségben szenvedő nők több mint 70 százaléka szőrt növeszt az arcán és a testén – beleértve a hátát, a hasat és a mellkast is. A túlzott szőrnövekedést hirsutizmusnak nevezzük.
- Pattanás. A férfihormonok zsírosabbá tehetik a bőrt, mint általában, és pattanások megjelenését okozhatják olyan területeken, mint az arc, a mellkas és a hát felső része.
- Súlygyarapodás. A PCOS-ben szenvedő nők 80 százaléka túlsúlyos vagy elhízott.
- Férfi kopaszság. A fejbőrön található haj elvékonyodik és kihullhat.
- A bőr sötétedése. Sötét bőrfoltok képződhetnek olyan testráncokban, mint a nyakon, az ágyékban és a mell alatt.
- Fejfájás. A hormonváltozások egyes nőknél fejfájást válthatnak ki.
ÖSSZEFOGLALÓ
A policisztás ovárium szindróma megzavarhatja a menstruációs ciklust, kevesebb mennyiségű periódushoz vezethet évente. A pattanások, a szőr növekedése, a súlygyarapodás és a sötét bőrfoltok az állapot további tünetei.
Hogyan befolyásolja a policisztás ovárium szindróma a testet?
A normálnál magasabb androgénszint befolyásolhatja termékenységét és egészségi állapotot.
Meddőség
A teherbe eséshez szükség van peteérésre. Azok a nők, akiknél nem fordul elő rendszeresen ovuláció, nem termelnek annyi petesejtet, hogy azokat képesek legyenek megtermékenyíteni. A policisztás ovárium szindróma a meddőség egyik fő oka a nők körében.
Metabolikus szindróma
A PCOS-ben szenvedő nők akár 80 százaléka is lehet elhízott vagy túlsúlyos. Az elhízás és a policisztás ovárium szindróma egyaránt növeli a következő tünetek kialakulásának a kockázatát:
- magas vércukorszint
- magas vérnyomás
- alacsony HDL „jó” koleszterinszint
- magas LDL „rossz” koleszterinszint
Ezeket a tényezőket együttesen metabolikus szindrómának nevezzük, és az alábbi betegségeknek növelik a kockázatát:
- szívbetegség
- cukorbetegség
- stroke
Alvási apnoe
Ez az állapot olyan légzési szüneteket okoz alvás során, melyek megszakítják az alvást, ezzel rontva az alvás minőségét.
Az alvási apnoe gyakrabban van jelen a túlsúlyos nőknél – különösen, ha PCOS-szal is rendelkeznek. Az alvási apnoe kockázata 5-10-szer nagyobb azoknál a nőknél, akik elhízottak és policisztás ovárium szindrómban szenvednek, mint azoknál akiknél nincs jelen a szindróma.
Endometrium rák
Az ovuláció során a méh belső fala leválik. Ha nem történik ovuláció minden hónapban, akkor ez fel tud halmozódni.
A megvastagodott méhnyálkahártya növelheti az endometrium rák kialakulásának kockázatát.
Depresszió
A hormonális változások és az olyan tünetek, mint a nem kívánt szőrnövekedés, negatívan befolyásolhatják az érzelmeket. Sok PCOS-ben szenvedő ember depressziót és folyamatos szorongást tapasztal amikor a tüneteiről beszél.
ÖSSZEFOGLALÓ
A hormon egyensúlyhiánya sok szempontból befolyásolhatja a nők egészségét. A policisztás ovárium szindróma növelheti a meddőség, a metabolikus szindróma, az alvási apnoe, az endometrium rák és a depresszió kockázatát.
Hogyan diagnosztizálják a PCOS-t?
Az orvosok általában olyan nőknél diagnosztizálják a PCOS-t, akiknél a három következő tünet közül, legalább kettő jelen van:
- magas androgénszint
- szabálytalan menstruációs ciklusok
- ciszták a petefészkekben
Az orvosnak azt is meg kell kérdeznie, hogy voltak-e olyan tünetek, mint túlzott pattanások megjelenése, szőr növekedés az arcon vagy jelentős súlygyarapodás.
A kismedence vizsgálata során a petefészkekkel vagy a reproduktív traktus más részeivel kapcsolatos problémákat keresik. E vizsgálat során az orvos tapintással ellenőrzi a petefészkek vagy a méh esetleges növekedését a hüvelyen keresztül.
A vérvizsgálatok visszajelezhetik a normálisnál magasabb férfihormonszintet.
Lehet, hogy vérvizsgálatok elvégzésére is szükség lesz. A tesztek során a koleszterin-, inzulin- és trigliceridszint ellenőrzése fog megtörténni, mellyel olyan kapcsolódó betegségeket tudnak kiszűrni, mint például a szívbetegségek s cukorbetegség.
Ultrahangos vizsgálattal megkeresik a kóros tüszőket és egyéb olyan problémákat, melyek a petefészkekkel és a méhével lehetnek kapcsolatba.
ÖSSZEFOGLALÓ
Az orvosok akkor diagnosztizálják a PCOS-t, ha a nőknek a három fő tünet közül legalább kettő van – magas androgénszint, szabálytalan periódusok és ciszták a petefészkekben. Kismedencei vizsgálat, vérvizsgálatok és ultrahang képes igazolni a diagnózist.
Terhesség és policisztás ovárium szindróma
A policisztás ovárium szindróma megszakítja a normális menstruációs ciklust, és megnehezíti a teherbe esést. A PCOS-ben szenvedő nők 70-80 százaléka termékenységi problémákkal küzd.
Ez az állapot növelheti a terhességi szövődmények kockázatát is.
A PCOS-ben szenvedő nők esetében kétszer nagyobb a köraszülés valószínűségé, mint azoknál a nőknél, akiknél nincs jelen ez az állapot. Ezenkívül nagyobb a vetélés, a magas vérnyomás és a terhességi cukorbetegség kockázata is.
A PCOS-ben szenvedő nők azonban teherbe eshetnek az ovulációt javító termékenységi kezelésekkel. A fogyás és a vércukorszint csökkentése javíthatja az egészséges terhesség esélyeit.
ÖSSZEFOGLALÓ
A policisztás ovárium szindróma megnehezítheti a teherbe esést, és növelheti a terhességi szövődmények és a vetélés kockázatát. A fogyás és más kezelések javíthatják az egészséges terhesség esélyeit.
Diéta és életmódra a policisztás ovárium szindróma kezelésére
A policisztás ovárium szindróma kezelése általában életmódbeli változásokkal kezdődik, mint a fogyás, az étrend átalakítása és a testmozgás.
A testtömeg mindössze 5-10 százalékának elvesztése elősegítheti a menstruációs ciklus szabályos lefolyását és javíthatja a policisztás ovárium szindróma tüneteit. A súlycsökkenés továbbá:
- javítja a koleszterinszintet
- alacsonyabb inzulinszintet eredményez
- csökkenti a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatát
Bármely diéta, amely segít a fogyásban, segíthet az állapoton is. Egyes étrendeknek azonban további előnyei lehetnek másokkal szemben.
A policisztás ovárium szindróma étrendjét összehasonlító vizsgálatok azt találták, hogy az alacsony szénhidráttartalmú étrend mind a fogyás, mind az inzulinszint csökkentése szempontjából hatékony.
Az alacsony glikémiás indexű (alacsony GI) étrend, amely a legtöbb szénhidrátot gyümölcsökből, zöldségekből és teljes kiőrlésű gabonákból nyeri, segít jobban szabályozni a menstruációs ciklust, mint egy rendszeres fogyókúrás étrend.
Néhány tanulmány megállapította, hogy heti 3 alkalommal történő, 30 perces, közepes intenzitású testmozgás segít PCOS-ben szenvedő nők fogyásában. A testmozgással történő fogyás szintén javítja az ovulációt és az inzulinszintet.
A testmozgás még előnyösebb, ha egészséges étrenddel kombinálják. A diéta és a testmozgás jobban segít a cél elérésében, mint bármelyik beavatkozás önmagában, és csökkenti a cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát.
Van néhány bizonyíték arra, hogy az akupunktúra segíthet a policisztás ovárium szindróma javításában, de további kutatásokra van szükség.
ÖSSZEFOGLALÓ
A policisztás ovárium szindróma kezelése életmódbeli változásokkal kezdődik, mint például az étrend és a testmozgás. Ha a fogyás során csupán 5-10 százalékát adja le, az már javíthat a tüneteken.
Gyakori orvosi kezelések policisztás ovárium szindróma esetén
A fogamzásgátló tabletták és más gyógyszerek segíthetnek a menstruációs ciklus szabályozásában és a policisztás ovárium szindróma tünetek, például a haj növekedésének és a pattanások kezelésében.
Fogamzásgátló
A progesztin napi bevétele:
- segít helyreállítani a normális hormonegyensúlyt
- szabályozza az ovulációt
- enyhíti a tüneteket, például a szőr felesleges növekedését
- véd az endometrium rák ellen
Ezek a hormonok pirulában, tapaszban vagy hüvelygyűrűben találhatóak meg.
Metformin
A metformin egy 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszer. Az inzulinszint javításával kezeli a PCOS-t is.
Egy tanulmány megállapította, hogy a metformin szedése az étrend és a testmozgás megváltoztatása közben javítja a fogyási folyamatot, csökkenti a vércukorszintet és jobban helyreállítja a normális menstruációs ciklust, mint egyedül a diéta és a testmozgás.
Klomifén
A klomifén egy termékenységi gyógyszer, amely elősegítheti a PCOS-ben szenvedő nők teherbe esését.
Fontos megjegyezni, hogy a családtervezés során ne feledje, hogy a klomifen növeli az ikrek és más többszülések esélyét.
Szőreltávolító gyógyszerek
Néhány kezelés segíthet megszabadulni a nem kívánt szőrtől, vagy megakadályozhatja annak további növekedését.
Az eflornitin krém vényköteles gyógyszer, amely lassítja a haj növekedését. A lézeres szőrtelenítés és az elektrolízis eltünteti a nem kívánt szőrt az arcon és a testen.
Sebészet
A műtét lehet egy lehetőség a termékenység javítására, ha más kezelések nem működnek. A petefészek megfúrás olyan eljárás, amely apró lyukakat hoz létre a petefészekben lézerrel vagy vékony fűtött tűvel a normális peteérés helyreállítása érdekében.
ÖSSZEFOGLALÓ
A fogamzásgátló tabletták és a metformin cukorbetegség-gyógyszer segíthetnek a normális menstruációs ciklus visszaállításában. A klomifen és a műtét javítja a termékenységet a PCOS-ben szenvedő nőknél. A szőrtelenítő gyógyszerek segíthetnek a nőknek a nem kívánt szőr eltávolításában.
Mikor kell orvoshoz fordulni
Keresse fel orvosát, ha:
- a ciklusok kimaradnak, és nem terhes
- policisztás ovárium szindróma tünetei vannak, például szőrnövekedés az arcon és a testen
- több mint 12 hónapja próbál teherbe esni, de nem járt sikerrel
- cukorbetegség tünetei vannak, például túlzott szomjúság vagy éhség, homályos látás vagy megmagyarázhatatlan fogyás
Ha a menstruáció már rendszertelen vagy hiányzik, és teherbe akarunk esni, ne várjunk 12 hónapot, hogy felkeressük az erre specializálódott szakembert.
Ne feledjük továbbá, hogy ha nem szeretnénk teherbe esni, akkor a szabálytalan vagy hiányzó időszakok önmagukban nem jelentenek fogamzásgátlást.
Még ilyen körülmények között is van esély a teherbe esésre. A legjobb, ha ebben az esetben a fogamzásgátlást használja, még akkor is, ha PCOS-ja van.
Ha policisztás ovárium szindróma jelenléte áll fenn, tervezzen rendszeres látogatásokat az elsődleges orvosával. Rendszeres vizsgálatokra lesz szüksége a cukorbetegség, a magas vérnyomás és más lehetséges szövődmények ellenőrzésére.
ÖSSZEFOGLALÓ
Keresse fel orvosát, ha azt tapasztalja, hogy kihagyott periódusai, vagy egyéb policisztás ovárium szindróma tünetei vannak, például szőr növekedés az arcon vagy a testen. Akkor is keressen fel egy orvost, ha 12 hónapja vagy annál hosszabb ideje próbál sikertelenül teherbe esni.
Policisztás ovárium szindróma – Röviden
A policisztás ovárium szindróma megzavarhatja a nő menstruációs ciklusait, és megnehezítheti a teherbeesést. A magas férfihormonszint olyan nem kívánt tünetekhez is vezet, mint a nem kívánatos szőrnövekedés az arcon és a testen.
Az életmódbeli beavatkozások az első kezelések, amelyeket az orvosok javasolnak a policisztás ovárium szindróma esetén, és ezek gyakran jól működnek.
A súlycsökkenés képes kezelni a policisztás ovárium szindróma tüneteit és javíthatja a teherbeesés esélyét. A diéta és az aerob testmozgás a fogyás két hatékony módja.
A gyógyszeres kezelés akkor lehetséges, ha az életmódváltás nem működik. A fogamzásgátló tabletták és a metformin egyaránt helyreállíthatják a normálisabb menstruációs ciklust, és enyhíthetik a policisztás ovárium szindróma tüneteit.