A paradicsom egy igazán finom és tápláló gyümölcs, amit hazánkban is nagyon nagy előszeretettel fogyasztanak a családok. De álljunk meg egy pillanatra, hogy lenne már gyümölcs a paradicsom? Botanikai jellemzői alapján valóban gyümölcsnek minősül, mivel a növény húsos részei körül veszik annak magjait.
Azonban táplálkozási és kulturális okokból és különleges íze miatt a paradicsomot mai napig zöldségnek hiszik a legtöbben. Hívhatjuk zöldségnek, hívhatjuk gyümölcsnek – a lényeg, hogy nagyon egészséges és tápláló, cikkünkben pedig most 7 jótékony élettani hatása kerül bemutatásra.
1. Segíthet megvédeni az agy egészségét
Csak Amerikában a 65 év feletti lakosság közel 10%-a szenved Alzheimer-kórban. Ez a betegség befolyásolja a memóriát, a gondolkodást és a viselkedést is, a demencia egy olyan formája, amely idővel súlyosbodik és egyelőre nem gyógyítható.
A paradicsom agyunkkal kapcsolatos kutatásai még igen korlátozottak, azonban egyre több kutató gondolja úgy, hogy a benne megtalálható likopin nevezetű antioxidáns valóban segítséget nyújthat az olyan neurodegeneratív betegségekkel szemben is, mint az Alzheimer-kór.
Egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy a kognitív funkciók lassabb hanyatlása volt megfigyelhető azoknál a 70 év feletti résztvevőknél, akik rendszeresen, naponta fogyasztottak nagy mennyiségű likopint.
Tehát a kezdeti eredmények valóban ígéretesek ezen a területen, azonban még további kutatásokra lesz szükség.
2. Segíthet a metabolikus szindrómák leküzdésében
A metabolikus szindrómák olyan állapotok, amelyek növelik a szívbetegség, cukorbetegség, stroke és más, egyéb egészségügyi problémák kockázatát. A metabolikus szindrómák jellemzői lehetnek:
- nagy derékvonal
- magas vérnyomás
- magas vércukorszint
- magas triglicerid vagy vérzsír
- alacsony jó (HDL) koleszterin szint
Jelen becslések alapján, nagyjából minden 3. embernek metabolikus szindrómája van. Jó hír azonban, hogy egyes tanulmányok azt találták, hogy a paradicsomban megtalálható likopin kedvezően hathat a szindróma különböző tüneteire.
Egy 2018-as megfigyelés során 15 résztvevő 2 hónapon keresztül fogyasztott minden nap paradicsom levet, meghatározott mennyiség nélkül. Annak ellenére, hogy hiányzott a paradicsom húsos része, mégis a kutatásban résztvevők közel 80%-nál jelentősen csökkent a rossz koleszterinszint illetve javult az éhgyomori inzulinszint.
3. Támogathatja a szív egészségét
A paradicsomban gazdag étrendeket gyakran összefüggésbe hozzák a szívbetegségek kockázatának csökkenésével és nem is véletlenül. Több publikált tanulmány is bebizonyította, hogy a paradicsomban megtalálható likopin magas bevitele akár 15%-al csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
Érdekességként megemlíthető, hogy a paradicsom leginkább akkor fejtette ki jótékony hatását, amikor olívaolajjal kombinálták, ami valószínűleg annak volt köszönhető, hogy az olaj képes fokozni a likopin felszívódást.
4. Segíthet megelőzni a székrekedést
A nem megfelelő folyadék és rost bevitel nagy valószínűséggel székrekedéshez vezethet. Szerencsére a paradicsom mindkét feltételt biztosítja, így rendszeres fogyasztása igazoltan képes megelőzni a székrekedések gyakoriságát.
A paradicsomban megtalálható víztartalom és élelmi rostok köztudottan támogathatják a hidratációt és a belek egészséges mozgását. Gazdag oldható és oldhatatlan rostokban – az oldható rostok többek között visszatartják a vizet, míg az oldhatatlan rostok ömlesztik a székletet, így elősegítve az egészséges széklet kialakulást miközben támogatják a belek egészségét.
5. Segíthet megelőzni a 2-es típusú cukorbetegséget
Korai tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy a paradicsomban megtalálható likopin antioxidáns akár a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében is szerepet játszhat. Ez leginkább annak köszönhető, hogy a likopin segíthet megvédeni a sejteket a különböző károsodásoktól, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik és felerősítheti a szervezet védekező mechanizmusát is.
Sőt, a paradicsom rostja már rendelkezésre álló kutatásokra hivatkozva, akár a cukorbetegség elleni védekezésben is fontos szerepet játszhat.
6. Javíthatja a regenerációt
Az intenzív edzések károsíthatják a fehérjéket a szervezetben, azonban egyre több kutató véli úgy, hogy a paradicsomban megtalálható antioxidánsok segíthetnek ellensúlyozni a fizikai aktivitások ilyen jellegű hatásait.
Egy 2017-ben sportolókon végzett tanulmány megállapította, hogy a 2 hónapig naponta elfogyasztott 3.5 dl paradicsomlé jelentősen javította a sportolók felépülését az intenzív edzéseket követően. Egy másik megfigyelés pedig azt találta, hogy a paradicsomlé elfogyasztását követően, a károsodást igazoló vérmarkerek szignifikánsan alacsonyabbak voltak, szemben azokkal, akik nem fogyasztottak paradicsomlevet.
7. Támogathatja a férfiak termékenységét
Egy tanulmány során meddőségben szenvedő férfiak 2 dl paradicsomlevet fogyasztottak 12 héten keresztül. A vizsgálat végén bebizonyosodott, hogy a paradicsomlé jelentősen megnövelte a vizsgálatban résztvevők likopinszintjét és a spermiumok mozgását is, ami a termékenység egyik mutatója.
A kezdeti eredmények igen ígéretesek ezen a területen is, azonban még további kutatásokra lesz szükség, hogy jobban megértsük a paradicsom férfi termékenységre gyakorolt pozitív hatását.
Összegzés
A paradicsom egy rendkívül népszerű zöldség, ami a magyar konyhában is számos ételben kap fontos szerepet. Nem csupán íze nagyszerű, de egészségügyi hatásai is – többek között támogathatja agyunk egészségét, szívünk védelmét vagy akár a székrekedés megelőzésében nyújthat segítséget.