Mi az a pánikroham? Mik lehetnek a pánikroham tünetei?
A pánikroham egy olyan intenzív félelmi állapot, amely súlyos fizikai reakciókat válthat ki az érintetteknél és nem áll mögötte valós veszély vagy nyilvánvaló ok. A pánikroham tünetei igen változatosak lehetnek, sokan az első élménynél szívinfarktushoz hasonló tünetekről számolnak be mint a heves szívverés, ájulás közeli állapot vagy a mellkasi szorítás.
A legtöbb embernek általában 1-2 pánikrohama van élete során és a probléma önmagától megoldódik, amint a stressz helyzet véget ér. Azonban ha Ön rendszeresen ismétlődő pánikrohamokat tapasztal, akkor a pánikbetegségnek nevezhető állapota lehet.
A pánikbetegség tünetei alapvetően nem veszélyeztetik az érintettek életét, azonban ijesztőek lehetnek és nagyban befolyásolhatják az életminőséget.
A pánikroham tünetei
A pánikrohamok általában hirtelen, figyelmeztetés nélkül kezdődnek és bármikor megjelenhetnek a mindennapok során legyen szó autóvezetésről, üzleti találkozóról vagy teljes nyugalmi állapotról. A pánikrohamoknak sokféle változata létezik, azonban a többségnél a tünetek pár percen belül tetőznek. A rohamot követően fáradnak érezheti magát.
A pánikroham tünetei az alábbiak lehetnek:
- megsemmisülés érzése
- félelem az irányítás elvesztésétől
- halálfélelem
- gyors, lüktető pulzus
- remegés vagy reszketés
- izzadás
- légszomj vagy szorító érzés a torokban
- hidegrázás
- hőhullámok
- hányinger
- hasgörcs
- mellkasi fájdalom
- fejfájás
- szédülés, szédelgés
- zsibbadás vagy bizsergés
- elhatárolódás érzése (az érintettek úgy érzik, mintha nem lennének valóságosak)
A felsorolt tünetek tapasztalása után az érintettek hajlamosak lehetnek egyfajta félelem spirálban találni magukat, aminek köszönhetően folyamatosan aggódnak azon, hogy mikor tapasztalnak egy újabb rohamot. Súlyosabb esetekben ez akár bizonyos helyzetek elkerülését is eredményezheti, például kerülni fogják a zsúfolt helyszíneket.
Mikor érdemes orvoshoz fordulnia?
Amennyiben Önnek pánikroham tünetei vannak, úgy érdemes felkeresnie kezelőorvoshát a lehető leghamarabb. Bár a pánikroham alapvetően nem veszélyes, azonban megfelelő kezelés nélkül a tünetek súlyosbodhatnak.
A pánikroham tünetei továbbá más egészségügyi problémákra is hasonlítanak, mint például a szívroham, így mindenképpen indokolt kivizsgáltatnia magát, hogy a hasonló tünetekkel rendelkező betegségek kizárásra kerüljenek.
A pánikroham tüneteinek kialakulásának okai
Pontos nem ismert, hogy mi okozza a pánikrohamokat, azonban az alábbi tényezők szerepet játszanak a megjelenésében:
- genetika
- feszített, stresszes életmód
- a negatív érzelmekre hajlamosabb temperamentum
- bizonyos változások az agyi működésben
A pánikrohamot egyes kutatások a szervezet természetes „üss vagy fuss” reakciójához hasonlítják, ami akkor kapcsol be, amikor valós veszélyt tapasztalatunk. A veszély következtében a pulzus és a légzés felgyorsul, a test felkészül az adott kihívásra. A pánikrohamok esetében pontosan ugyan ez történik, de az említett valós veszélyforrás jelenléte nélkül.
A pánikrohamok megjelenésének kockázati tényezői
A pánikroham tünetei általában a tinédzser kor végén, a korai felnőtt korban kezdődnek és több nőt érintenek, mint férfit. A pánikrohamok kialakulásának kockázatát növelő tényezők az alábbiak lehetnek:
- pánikrohamok vagy pánikbetegségek jelenléte a családtörténetben
- hirtelen jelentkező stressz (közeli hozzátartozó elvesztése, betegsége)
- traumatikus események
- jelenős változások az életében (újszülött születése, válás)
- dohányzás vagy túlzott koffeinbevitel
- gyermekkori bántalmazások
A pánikrohamok lehetséges komplikációi
A kezelés nélküli pánikrohamok bizonyos esetekben súlyosbodhatnak, ami az érintettek életminőségét nagyban ronthatja. A folyamatos félelem következében az alábbi komplikációk léphetnek fel:
- bizonyos fóbiák megjelenése például félelem a vezetéstől vagy hogy elhagyja az otthonát
- rendszeres, gyakori orvosi ellátásokat vesz igénybe, annak ellenére, hogy nem rendelkezik szervi problémákkal
- bizonyos szociális szituációk elkerülése
- depresszió, szorongás és más pszichiátriai rendellenességek megjelenése
- öngyilkos gondolatok megjelenése
- alkohol és egyéb szerek rendszeres fogyasztásának kialakulása
Ahogyan Ön is láthatja a pánikroham tünetei igen rémisztők lehetnek, azonban a megfelelő tudatosággal és orvosi segítséggel a rohamok megfelelően kezelhetők.