Mik lehetnek az övsömör tünetei?
Az övsömör egy vírusos fertőzés, amely fájdalmas kiütéseket okozhat, leggyakrabban a törzs bal vagy jobb oldalán jelenik meg egyetlen hólyagcsík formájában. Az övsömör tüneteinek kialakulása mögött a varicella-zoster vírus áll, ami ugyan az a vírus, ami a bárányhimlőért felelős.
Az övsömör nem egy egészen életen át tartó állapot, azonban igen fájdalmas lehet. A megfelelő oltások segíthetnek csökkenteni az övsömör kialakulásának esélyeit, illetve annak lefolyását is lerövidíthetik. A betegség leggyakoribb szövődménye a posztherpetikus neuralgia, amely hosszú ideig még fájdalmat okozhat, miután kitisztultak a hólyagok.
Az övsömör tünetei
Az övsömör tünetei jellemzően a test egyik oldalán, kis részen jelentkeznek. A tünetek az alábbiak lehetnek:
- fájdalom az említett részen
- égető, zsibbadó, bizsergő érzések
- piros kiütések, amelyek néhány nappal a fájdalmat követően jelentkeznek
- folyadékkal töltött hólyagok a fájdalmas területen
- viszketés
Néhányan az alábbi tüneteket is tapasztalhatják:
Az övsömör tünetei között általában a fájdalom jelenik meg legelőször, ami egyesek számára igen intenzív lehet. A fájdalom helyétől függően a tünetek néha összetéveszthetők szívet, tüdőt vagy vesét érinti problémákkal. Néhány ember akár övsömör által okozott fájdalmakat tapasztalhat kiütések nélkül is, ritkább esetben pedig a kiütések akár megjelenhetnek a szem, nyak és az arc egyik oldalain.
Az övsömör tüneteinek kialakulása
Az övsömört a varicella-zoster vírus okozza, ami a bárányhimlőért is felelős. Az övsömör akár azoknál is kialakulhat, akik korábban átestek a bárányhimlő tüneten, mivel a vírus a himlő lefolyását követően bejut az idegrendszerben és akár évekig tünetmentesen szunnyadhat.
Végül a vírus újra aktiválódhoz és az idegpályákon haladva eljuthat a bőrhöz, ahol megjelenhet az övsömör. Természetesen nem minden ember esetében alakulnak ki automatikusan a tünetek ha átesett a bárányhimlőn.
Az övsömör kialakulása pontosan nem ismert, a kutatások jelen állása szerint valószínűleg kialakulásának esélyei összefüggésbe hozhatók a csökkent szervezeti immunitással (ezért is fordul elő gyakrabban a 60 év felettieknél).
Rizikó faktorok az övsömör kialakulásával kapcsolatosan
A bárányhimlő korábbi megléte már önmagában is növeli az övsömör kialakulásának kockázatát. További az alábbi faktorok is szerepet játszhatnak az övsömör tüneteinél:
- Idősebb mint 50 év: az övsömör kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával egyenes arányosan növekszik.
- Bizonyos betegségek megléte: az immunrendszert gyengítő betegségek szintén növelik az övsömör kialakulásának lehetőségét (HIV, AIDS, bizonyos rákos megbetegedések)
- Gyógyszeres kezelések: Az átültetett szervek kilökődésének megakadályozására tervezett gyógyszerek növelhetik az övsömör kockázatát – akárcsak a szteroidok, például a prednizon hosszan tartó használata.
Az övsömör tüneteinek kezelése
Az övsömörre nincs gyógymód, azonban a különböző vényköteles gyógyszerek felgyorsíthatják a gyógyulási folyamatot, illetve csökkenthetik a további szövődmények kialakulását. Legtöbbször az alábbi gyógyszerek segíthetnek a tünetek kezelésében:
- Aciklovir (Zovirax)
- Famciklovir
- Valaciklovir (Valtrex)
Az övsömör általában 2-6 hétig tart és az érintettek nagy része életében kizárólag egyszer tapasztalja meg, azonban előfordulnak olyan esetek is, amikor akár két-három alkalommal is átesnek rajta az emberek.