A csontleves egy igazán nagy népszerűségnek örvendő étel, különösen az egészségtudatos egyének körében. Ennek oka egyszerű: számos egészségügyi előnnyel járhat a fogyasztása.
Bár magáról a csontlevesről korlátozott kutatás áll rendelkezésre, rengeteg bizonyíték van arra, hogy a fogyasztása hasznos lehet a szervezet számára.
Cikkünkben ezt a remek, a magyarok körében is elterjedt levest vizsgáltuk.
De mi is az a csontleves?
Legfőbb jellemzője, hogy a csontleves az állatok csontjainak és kötőszöveteinek párolásával készül. Ezt a rendkívül tápláló alaplevet általában levesekhez, szószokhoz és mártásokhoz használják, azonban a közelmúltban egészségügyi italként is népszerűvé vált.
A csontleves a történelem előtti időkre nyúlik vissza, amikor a vadászó-gyűjtögetők az egyébként ehetetlen állati részeket, például a csontokat, a patákat és a csülköket iható húslevessé alakították.
Szinte bármilyen állat csontjából elkészíthető: sertés-, marha-, borjú-, pulyka-, bárány-, bölény-, bivaly-, szarvas-, csirke- vagy hal formájában is megállja a helyét a konyhában.
1. Sok fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz
Általában véve elmondható, hogy a csontleves egy tápláló étel, azonban a tápanyagtartalma a felhasznált összetevőktől függ.
Az állatcsontok gazdagok kalciumban, magnéziumban, káliumban, foszforban és más nyomelemekben, ezenkívül a halcsont jódot is tartalmaz, ami elengedhetetlen a pajzsmirigy egészséges működéséhez és anyagcseréjéhez.
A kötőszövet glükózamint és kondroitint biztosít, amely a porcokban található természetes vegyületeket. Ezekről ismert, hogy támogatják az ízületek egészségét.
A csontvelő A-vitamint, K2-vitamint, ásványi anyagokat, például cinket, vasat, bórt, mangánt és szelént, valamint omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaz.
Emellett ezek az állati részek, amelyekből a csontleves készül, kollagén fehérjét is tartalmaznak, amely főzéskor zselatinná alakul, és számos fontos aminosavat eredményez.
Ahogy az összetevők forrnak, tápanyagaik olyan formában kerülnek a vízbe, amelyet a szervezet könnyen fel tud venni, ezért ha úgy érzi, hogy kevés tápanyagot tud természetes módon elfogyasztani, mindenképp jó választás lehet egy adag finom csontleves elfogyasztása.
Azonban a tápanyagok pontos mennyiségét nehéz meghatározni, mert minden csontleves más és más módon készülhet.
2. Előnyös lehet az emésztőrendszer számára
Az emberi test általános egészségi állapota nagymértékben függ a bélrendszer egészségétől. A csontleves esetében ez azért érdekes, mert nemcsupán egy könnyen emészthető ételről van szó, hanem segíthet más élelmiszerek emésztésében is.
A csontlevesben található zselatin vonzza és megtartja a folyadékokat, ezért a megfelelően elkészített csontleves megdermed a hűtőben tárolva.
A zselatin az emésztőrendszerben lévő vízhez is kötődhet, ami elősegíti, hogy az élelmiszerek könnyebben mozogjanak a bélrendszerben. Sőt, patkányokon végzett kísérletek során azt is kimutatták, hogy védi és gyógyítja az emésztőrendszer nyálkahártyáját. A vizsgálatok alapján a kutatók úgy gondolják, hogy valószínűleg az emberekre is ugyanezen hatással van a csontleves, de természetesen szükség lesz még további kutatásokra ennek bizonyítására.
A zselatinban található aminosav, az úgynevezett glutamin segít fenntartani a bélfal működését, és ismert, hogy megelőzi és gyógyítja a „szivárgó bél” néven ismert állapotot. A szivárgó bél nevezetű jelenség akkor fordul elő, ha a bélrendszer és a véráram közötti gát megsérül. Ennek hatására az olyan anyagok, amelyeket szervezete általában véve nem enged át a véráramba, gyulladáshoz és egyéb problémákhoz vezethetnek.
Mindezen okok miatt a csontleves fogyasztása előnyös lehet az ilyen probléma esetén, sőt, az irritábilis bélszindrómában vagy gyulladásos bélbetegségben szenvedők körében is érdemes lehet fontolóra venni ennek az ételnek az elkészítését.
3. Segíthet a gyulladás elleni küzdelemben
A csontlevesben található aminosavak erős gyulladáscsökkentő hatással bírnak, ezen belül is az arginin különösen előnyös lehet a krónikus gyulladások leküzdésében.
Állatkísérletek során kiderült, hogy az asztmás egereknek szájon át adott arginin csökkentette a légúti gyulladást és javult az asztma tünetei is. Ezenfelül egy másik vizsgálat azt sugallja, hogy az arginin-kiegészítés segíthet a gyulladás elleni küzdelemben elhízott egyéneknél, viszont ennek alátámasztására embereken végzett kutatásokra is szükség lesz.
A krónikus gyulladás számos súlyos betegséghez vezethet, mint például a szívbetegség, a cukorbetegség, a metabolikus szindróma, az Alzheimer-kór, az ízületi gyulladás és a rák számos típusa, ezért fontos, hogy sok gyulladáscsökkentő ételt fogyasszunk.
4. Javítja az ízületek egészségét
A kollagén a csontokban, inakban és szalagokban található fő fehérje, így ezen részek főzése során a kollagén egy másik fehérjévé, a zselatinná bomlik.
A zselatin fontos aminosavakat tartalmaz, amelyek támogatják az ízületek egészségét. Többek között tartalmaz prolint és glicint, amelyeket a szervezet saját kötőszövetének felépítésére használ fel. Ez magában foglalja az inakat, amelyek összekötik az izmokat a csontokkal, és az ínszalagokat, amelyek összekötik a csontokat egymással.
Emellett a csontleves glükózamint és kondroitint is tartalmaz, amelyek a porcokban található természetes vegyületek. Számos tanulmány kimutatta, hogy ezen vegyületek segíthetnek csökkenteni az ízületi fájdalmat és az osteoarthritis tüneteit.
5. Támogatja a fogyást
A csontleves általában véve nagyon alacsony kalóriatartalmú étel, ezzel szemben az éhséget kitűnően tudja csillapítani.
Tanulmányok során bebizonyosodott, hogy a rendszeres levesfogyasztás növelheti a teltségérzetet, és összefüggésbe hozható a testtömeg és a hasi zsír csökkenésével. Ezenfelül a csontleves magas fehérjetartalmának köszönhetően még az étvágyszabályzást is javíthatja, növelheti a súlycsökkenést és fenntarthatja a sovány izomtömeget is.
6. Javíthatja az alvást és az agyműködést
A csontlevesben található glicin aminosav segíthet ellazulni, így segítheti a pihentető alvást is.
Egy vizsgálat során kiderült, hogy 3 gramm glicin lefekvés előtti bevétele jelentősen javította az alvási nehézségekkel küzdő egyének alvásminőségét. Miben segített még a glicin a vizsgálatban résztvevőknek?
Többek között segítette a gyorsabb elalvást és a mélyebb alvás fenntartását, sőt, az érintetettek kevesebbszer riadtak fel az éjszaka folyamán.
Ez a tanulmány azt is megállapította, hogy a glicin csökkenti a nappali álmosságot, és javítja a mentális funkciókat és a memóriát, ezért a csontleves fogyasztása hasonló előnyökkel járhat.
Összességében elmondható, hogy a csontleves sok fontos tápanyagot tartalmaz, amelyek némelyike hihetetlen egészségügyi előnyökkel jár. Habár a csontlevesre vonatkozó tanulmányok még igen korlátozottak, a benne megtalálható alapanyagokról számos kutatás igen bíztató eredményeket mutat.
Az bizonyos, hogy a csontleves rendkívül tápláló, és fogyasztásával számos egészségügyi előnyt biztosíthatunk szervezetünk számára.