Mi az a méhsüllyedés? A méh egy olyan izomszerkezet, amelyet a medence izmai és szalagjai tartják a helyükön. Azonban, ha ezek az izmok vagy szalagok megnyúlnak vagy elgyengülnek, akkor beszélhetünk méhsüllyedésről. Ez akkor fordul elő, ha a folyamat során a méh megereszkedik vagy kicsúszik normál helyzetéből a hüvelybe (a szülőcsatornába).
Beszélhetünk teljes vagy hiányos méhsüllyedésről is. A hiányos méhsüllyedés akkor fordul elő, ha a méh csak részben ereszkedik a hüvelybe. A teljes méhsüllyedés során ezzel szemben a méh oly mértékben leereszkedik, hogy bizonyos szövetek a hüvelyen kívülre kerülhetnek.
Honnan ismerhetjük fel a méhsüllyedést?
A kisebb méhsüllyedés sok esetben tünetmentes. Ellenben a közepes vagy súlyos méhsüllyedés jelei a következők:
- hüvelyi vérzés
- fokozott váladékozás
- problémák a nemi érintkezéssel
- a hüvelyből kiálló méh vagy méhnyak
- húzó vagy nehéz érzés a medencében
- székrekedés vagy székletürítési nehézség
- visszatérő hólyagfertőzések vagy hólyagürítési nehézségek
Amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz, hogy a megfelelő kezelésben részesüljön. A kezeletlen méhsüllyedés károsíthatja a bélrendszert, a hólyagot és a szexuális aktust.
Mik a kockázati tényezők?
A méhsüllyedés kockázata idősebb korban nagyobb, hiszen idővel csökken az ösztrogénszint. Az ösztrogén az a hormon, amely segít megőrizni a medence izmainak erősségét. Emellett a kismedencei izmok és szövetek károsodása a terhesség és a szülés során szintén méhsüllyedést okozhatnak. Következésképpen több hüvelyi szülés után nagyobb a kockázata annak, hogy a jelenség kialakuljon.
Sőt, minden olyan tevékenység, amely nyomást gyakorol a medenceizmokra, növelheti a méhsüllyedés kockázatát. Az alábbi tényezők szintén kockázati tényezőnek számítanak:
- elhízottság
- krónikus köhögés
- krónikus székrekedés
Hogyan diagnosztizálható ez az állapot?
Kismedencei vizsgálat során orvosa könnyedén diagnosztizálhatja a méhsüllyedést. A vizsgálat során egy tükörnek nevezett eszközt helyeznek be, amelynek köszönhetően a hüvely belseje feltérképezhető, így képesek megvizsgálni a hüvelycsatornát és a méhet.
Hogyan kezelhető a méhsüllyedés?
Nem minden esetben van szükség kezelésre méhsüllyedés során. Súlyos esetekben azonban indokolt a kezelése.
A nem sebészeti kezelésekhez a következők tartoznak:
- Fogyás a medencei struktúrák nyomásának levezetésére.
- Kerülje a nehéz tárgyak emelését.
- Kegel-gyakorlatok végzése: olyan medencefenéki gyakorlatok ezek, amelyek segítenek megerősíteni a hüvelyizmokat.
- pesszárium viselése: olyan eszköz, amelyet a hüvelybe helyeznek a méhnyak alá. Ez segíthet felnyomni és stabilizálni a méhet és a méhnyakot.
A sebészeti kezelések magukban foglalják a még felfüggesztését vagy annak eltávolítását. A méh felfüggesztése során a sebész visszahelyezi a méhet az eredeti pozíciójába. Ezt kétféleképpen teheti meg: kismedencei szalagok visszacsatolásával vagy sebészeti anyagok használatával. Méheltávolítás során a hason vagy a hüvelyen keresztül távolítják el a méhet.
A műtét, habár hatékony, mégsem ajánlják azon nők számára, akik még gyermeket terveznek. A terhesség és a szülés hatalmas terhelést jelenthet a medenceizmokra nézve, ami a méh sebészi javítását érvénytelenítheti.
Megelőzhető a méhsüllyedés?
A méhsüllyedés sajnos a legtöbb esetben nem megelőzhető állapot. A kockázat csökkentése érdekében azonban az alábbiakat teheti:
- rendszeres testmozgás
- egészséges testsúly fenntartása
- Kegel-gyakorlatok végzése
- köhögés mérséklése