Magas Vérnyomás Tünetei – Mire érdemes odafigyelni?

A magas vérnyomás tünetei nem mindig egyértelmű, ám vérnyomásmérés során a vérnyomás mérő készülék figyelembe veszi, hogy mennyi vér áramlik át az ereken, és mennyi ellenállással találkozik a vér, miközben a szív pumpál.

A keskeny artériák növelik az ellenállást, ami azt jelenti, hogy minél keskenyebbek az artériái, annál magasabb lesz a vérnyomása is. Hosszú távon a magas vérnyomás tünetei súlyosbodhatnak, valamint egészségügyi problémákat okozhatnak, beleértve a különféle szívbetegségeket is.

A magas vérnyomás általában hosszú évek során alakul ki, és ahogy említettük, a magas vérnyomás tünetei sem mindig észrevehetőek. Azonban ettől függetlenül tünetmentesen is károsodhatnak az erek és a szervek, különösen az agy, a szív, a szem, illetve a vesék.

Azonban a magas vérnyomás okozta következményeket megakadályozhatjuk azzal, ha időben szembesülünk a problémával. Ebben a rendszeres vérnyomásmérés segíthet: amennyiben magas vérnyomást tapasztal, orvosa néhány héten keresztül ellenőrizheti a vérnyomását, hogy megnézze, az értékek emelkednek, stagnálnak, vagy visszaesnek.

A magas vérnyomás kezelése sok esetben a vényköteles gyógyszerekkel és életmódváltással orvosolható. Ezzel szemben, ha nem kezelik az állapotot, sokféle egészségügyi problémához vezethet, súlyosabb esetben akár szívrohamot vagy agyvérzést is okozhat.

Mi okozhat magas vérnyomást?

A magas vérnyomás kialakulásának kétféle típusa létezik:

Elsődleges magas vérnyomás

A legtöbb ember ebbe a kategóriába esik, akiknél magas vérnyomást tapasztalnak. Ez a fajta magas vérnyomás idővel alakul ki, lassan emelkedő tendenciával. A kutatók még mindig vizsgálják, hogy miért alakul ki, viszont nagy mértékben az alábbi tényezők játszhatnak szerepet:

  • Genetika: sokan genetikailag hajlamosak a magas vérnyomásra.
  • Fizikai változások: ha a testben valami megváltozik, elkezdhet különféle problémát generálni. A magas vérnyomás is a következménye lehet ezeknek a változásoknak.
  • Környezeti tényezők: az egészségtelen életmód, például a fizikai aktivitás hiánya vagy a helytelen étrend is vezethet magas vérnyomáshoz. A túlsúly vagy az elhízás növelheti a magas vérnyomás kockázatát.

Másodlagos magas vérnyomás

A másodlagos magas vérnyomás súlyosabb problémákat okozhat, mint az elsődleges változata. Ez általában nem idővel, hanem hirtelen jelenik meg, valamint az alábbi állapotok is kiválthatják:

  • vesebetegség
  • obstruktív alvási apnoe
  • veleszületett szívhibák
  • pajzsmirigy problémák
  • gyógyszerek mellékhatásai
  • illegális drogok használata
  • alkoholfogyasztás
  • mellékvese problémák
  • bizonyos endokrin daganatok

Mik lehetnek a magas vérnyomás tünetei?

A magas vérnyomás tünetei sok esetben észre sem vehetőek. Sok beteg egyáltalán nem tapasztal semmilyen tünetet. Az állapot súlyosságágának nyilvánvalóvá válása évekbe vagy akár évtizedekbe is telhet.

A súlyos magas vérnyomás tünetei lehetnek:

A fent említett tünetek azonnali orvosi ellátást igényelnek.

1. kép – a magas vérnyomás egyik legjellemzőbb tünete a fejfájás

Nem érdemes várni, míg a magas vérnyomás tünetei jelentkeznek: a rendszeres vérnyomásmérés segítségével könnyedén elkerülhetők a további, súlyos következmények.

A magas vérnyomás diagnosztizálása

A legtöbb esetben egy rutinlátogatás során is kiderülhet, ha valaki magas vérnyomástól szenved. Ha magas vérnyomást tapasztalnak a mérés során, orvosa kérheti, hogy néhány nap vagy hét alatt többször is ellenőrizze az értéket. Erre azért lehet szükség, mert bizonyos környezeti tényezők is befolyásolhatják a pillanatnyi értéket, mint a stressz.

Azonban ha a vérnyomása továbbra is magasnak bizonyul, a következő teszteket is elvégeztethetik a beteggel:

  • vizeletvizsgálat
  • koleszterin szűrés és egyéb vérvizsgálatok
  • szívének elektromos aktivitásának tesztelése elektrokardiogrammal (EKG)
  • a szív vagy a vesék ultrahangja

Ezek a vizsgálatok segíthetnek azonosítani a magas vérnyomást okozó tüneteket. Emellett megvizsgálhatják a magas vérnyomás szerveire gyakorolt ​​hatásait is.

A magas vérnyomás kezelési lehetőségei

A magas vérnyomás kezelése előtt hatalmas segítséget jelenthet orvosának, ha fény derült az okokra.

Elsődleges magas vérnyomás kezelési lehetőségek

Ebben az esetben az életmódváltás nagyban segítheti a vérnyomás csökkentését. Sok esetben a helyes táplálkozás vagy a megfelelő testmozgás önmagában is segíthet a problémán, ám ha ez sem segít, orvosa felírhat különféle vérnyomás csökkentő gyógyszert.

Másodlagos magas vérnyomás kezelési lehetőségek

Ha sikerült diagnosztizálni a magas vérnyomás mögött álló problémát, általában a gyökérok állapotára kell összpontosítani. Ezalatt értendő, ha például olyan gyógyszert kapott a probléma javítására, amely vérnyomásfokozó hatással bír, valószínűleg másfajta gyógyszereket kell majd kipróbálni.

A magas vérnyomás házi kezelési lehetőségei

Az egészséges életmód segíthet a magas vérnyomást okozó tényezők kordában tartásában. Íme néhány a leggyakoribb otthoni gyógymódok közül.

Egészséges étrend

Az egészséges étrend létfontosságú, ha a magas vérnyomást szeretnénk megszüntetni.

A szív-egészséges étrend olyan ételeket hangsúlyoz, amelyek tartalmaznak:

  • gyümölcsöket
  • zöldségeket
  • teljes kiőrlésű gabonákat
  • sovány fehérjéket (hal)

Fizikai aktivitás

Ahhoz, hogy elérjük az egészséges testsúlyt, a fizikai aktivitás elengedhetetlen. Amellett, hogy megszabadulhat a felesleges kilóktól, a testmozgás hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez, a vérnyomás természetes csökkentéséhez és a szív- és érrendszer erősítéséhez.

A legeredményesebbek akkor lehetünk, ha legalább heti öt alkalommal 30 percet aktív mozgással töltünk.

Stresszkezelés

Ahogy említettük, a testmozgás rendkívül sokat segíthet a stressz kezelésében. Azonban más tevékenységek is hasznosnak bizonyulnak, mint például:

  • meditáció
  • mély lélegzés
  • masszázs
  • izomlazítás
  • jóga vagy tai chi

Diéta magas vérnyomás esetén

A megfelelő étkezés nagyban hozzájárulhat a magas vérnyomás enyhítéséhez vagy megszüntetéséhez. Emellett elkerülhetjük a magas vérnyomással járó nem kívánt szövődményeket is.

Kevesebb hús, több növény

A növényi étrend egyszerű módja a rostok mennyiségének növelésére, valamint a tejtermékekből és húsból bevitt nátrium és egészségtelen telített és transzzsírok mennyiségének csökkentésére. Növelje a zöldségek és gyümölcsök, valamint a teljes kiőrlésű gabonák számát. Vörös hús helyett válassza a sovány fehérjéket, mint a hal vagy baromfifélék.

Csökkentse a nátriumbevitelt

Ezalatt értendő a friss ételek gyakrabban történő elkészítése. Kerülje az éttermi ételek vagy előre csomagolt ételek fogyasztását. Ezek a típusú ételek nagyon magas nátriumtartalmúak. Csökkentse a nátriumbevitelt napi 1500-2300 milligrammra.

Nincs több édesség

A cukros ételek és italok üres kalóriákat tartalmaznak, és nincs tápanyagtartalmuk. Ha édességre vágyna, inkább friss gyümölcsöt vagy egy kis étcsokoládét fogyasszon. Kutatások bebizonyították, hogy az étcsokoládé is hatással van a vérnyomás csökkentésére.

Milyen hatással van a magas vérnyomás a szervezetre?

A magas vérnyomás egy néma állapot, amely évekig tünetmentesen károsítja szervezetét. Ha a magas vérnyomást nem kezelik, súlyos, akár végzetes komplikációkkal is szembesülhet.

A szövődmények közé az alábbiak sorolhatók.

Sérült artériák

Az egészséges artériák rugalmasak és erősek. A vér szabadon és akadálytalanul tud áramolni az artériákon és vérereken keresztül.

Viszont a magas vérnyomás miatt az artériák feszesebbé, rugalmatlanabbá válnak. Ez a folyamat megkönnyíti a zsírok lerakódását az artériákban, amik még jobban blokkolják az egészséges véráramlást. Ez a károsodás megnövekedett vérnyomást, súlyosabb esetekben akár szívrohamot és szélütést is okozhat,

Szívproblémák

A magas vérnyomás hatására a szív egyre keményebben dolgozik, hogy a megfelelő vérellátást biztosítani tudja. Az erek megnövekedett nyomása arra kényszeríti a szívizmait, hogy gyakrabban és nagyobb erővel pumpáljanak.

Ennek következtében kialakulhat a megnagyobbodott szív, amely a következők kockázatát növelheti:

  • szívelégtelenség
  • szívritmuszavarok
  • hirtelen szívhalál
  • szívroham

Agykárosodás

Az agy a megfelelő működés érdekében oxigénben gazdag vér egészséges ellátására támaszkodik. A magas vérnyomás csökkentheti az agy vérellátását:

  • Az agy véráramlásának ideiglenes elzáródása.
  • A véráramlás jelentős elzáródása miatt az agysejtek elpusztulnak.

A kontrollálatlan magas vérnyomás befolyásolhatja a memóriát, a tanulást, a beszédkészséget és az értelmi képességeket. A magas vérnyomás kezelése gyakran nem tudja törölni vagy visszafordítani a magas vérnyomás hatásait. Csökkenti azonban a jövőbeni problémák kockázatát.

Tippek a magas vérnyomás megelőzéséhez

  • Adjon hozzá egészséges ételeket étrendjéhez.
  • Vegyen vissza a cukorbevitelből.
  • Fogalmazzon meg fogyási célokat.
  • Rendszeresen ellenőrizze a vérnyomását.

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Hasnyálmirigy Rák Lelki Okai – Ezekre a jelekre érdemes odafigyelnie!

csü febr 4 , 2021
A hasnyálmirigy rák az egyik legritkább rák típus, ami igen agresszív, gyors lefolyású és gyakran csak késői stádiumban kapható el, emiatt igen magas a halálozási aránya. Sajnos a tudomány jelenlegi állása nem nagyon tud megbirkózni a rák ezen típusával, így […]
1. kép - A hasnyálmirigyrák lelki okai akár fizikai tüneteket is produkálhatnak

Ez is érdekelheti