A lökéshullám terápia egy olyan kezelési módszer, amely során egy készülék segítségével sokkhullámokat irányítanak a kezelendő testrészre. Az utóbbi időben rengeteg tudományos kutatást végeztek a lökéshullám terápiával kapcsolatban, az elemzések pedig alátámasztották a terápia pozitív hatásait.
A fájdalmas sportsérülések, esetleg a lágyrész- vagy csontproblémák által okozott fájdalom lehet legyengítő, nehezen kezelhető, így sok stresszt és idegességet okoz. Ezek a körülmények nagy mértékben befolyásolhatják az életminőséget, és egyúttal azt is eredményezheti, hogy a beteg képtelen edzeni, vagy olyan tevékenységeket elvégezni, amely előtte nem okozott gondot.
Az ilyen élethelyzetekben a beteg fájdalomcsillapítók felé fordul, amely egy idő után nem fog segíteni, hiszen nem az okot, csak a tünetet kezeli, így egy idő után a fájdalom már elviselhetetlen is lehet. Néha a műtét merülhet fel egyetlen lehetőségnek, hogy a panasz eltűnjön, ám ez sokszor félelmetes és kockázatokkal is járhat szélsőséges esetekben.
A lökéshullámok a fájdalomérzékelők hiperstimulációjával csökkentik a fájdalmat, a csontok, ízületek, izmok, inak és szalagok specifikus fájdalmait célozza meg. A test maga regenerálja az érintett szöveteket, ami a következő hatásokat eredményezi:
- Javult véráramlás és neovaszkularizáció.
- Több mesenchymalis őssejt.
- Az anyagcsere stimulálása.
Emellett a lökéshullám terápia csökkentheti a meszesedést és a fibrózist is. A kezelés maga rövid ideig tart (8-10 perc), viszont elég intenzív. Érdemes ezt a fajta terápiát kombinálni edzéssel, manuálterápiával vagy más fizioterápiás technikákkal, amelyeket a beteg otthon is elvégezhet.
Mely panaszok esetén alkalmazzák sikeresen a lökéshullám terápiát?
Számos panasz esetén segítséget nyújthat az említett kezelési módszer. A panaszokat ebben az esetben 5 kategóriába lehet sorolni:
- Inak: kezelhető a Achilles-ín, a patellaris ín, a supraspinatus és az oldalsó (tenisz) könyök.
- Csontok: leggyakoribb csontbetegségek a mediális tibialis stressz szindróma (sípcsont-sín) és a nagyobb trochanterikus fájdalom-szindróma.
- Neurológiai rendellenességek: a lökéshullám segítségével az izmokban található görcsöket ellazíthatja, tehát sikeres a görcsök izomkezelésében, mind a hemiplegiában szenvedő felnőttek, mind az agyi bénulásban szenvedő gyermekek esetében.
- Izmok: izomfájdalom és izomlás kezelése.
- Kötőszövetek: alkalmazható plantáris fasciopathia kezelésére.
Leggyakrabban a lökéshullám terápiát a következő állapotok kezelésére alkalmazzák:
- Achilles-tendinopathia (fájdalom az ínben, amely összeköti a lábfej hátsó részét a borjúizommal)
- Plantáris fasciitis (fájdalom a láb alsó részén)
- Tenisz könyök (fájdalom a könyök külső oldalán)
- Golfkönyök (fájdalom a könyök belső oldalán)
- Patellofemoral szindróma
- Iliotibialis szalag szindróma vagy ITBS (futás és kerékpározás által okozott fájdalom, amely a csípő külsejétől a combján át a térd külső részéig terjedhet)
- Mediális tibialis stressz szindróma (sípcsont-sín)
- Sarkantyú
Hogyan zajlik a kezelés?
A lökéshullám terápiához nélkülözhetetlen a lökéshullám terápiás eszköz. Ez az eszköz jelentős mértékben egyszerűsítheti a gyógytornász kezelési módjait. A legjobb ilyen eszközök már tartalmaznak különféle kezelési szinteket is, hogy a beteg panaszához és állapotához a legjobban tudjon alkalmazkodni.
A lökéshullám terápia folyamatos fejlődésben van, még napjainkban is, ezért nagyon előnyös, ha a kezelési szoftver a legfrissebb rendelkezésre álló ismeretek alapján frissíthető a készülékben.
Léteznek hordozható eszközök is, így bárhol és bármikor, korlátok nélkül elvégezhető a kezelés. Kompakt kialakításuknak köszönhetően akár a táskánkban is elférhet, könnyen szállítható és használható.
Ha azonban egyetlen helyen végzi(k) a terápiát, érdemesebb lehet egy nagyobb készülékbe fektetni, így gyors és specifikus kezelési módszerrel segíthetünk a problémán, teljesen a páciensre szabva, előre beprogramozva.
A lökéshullám terápia során közvetlenül az érintett területet fogják kezelni. Ez a fajta fájdalomcsillapító terápia alacsony energiájú vagy akusztikus hullámokat használ, nem pedig elektromos hullámokat. Ezek a hullámok könnyedén behatolhatnak a bőrbe, és miután átjutnak, sokkhullámként sugároznak át az érintett izomban, ízületben vagy ínben.
A hullámok serkentik a vér áramlását a területre, és kis mennyiségű lokalizált gyulladást is okoznak. A kezelés után így nem meglepő, hogy a test azon fog dolgozni, hogy meggyógyítsa önmagát, azaz a terület gyulladt lesz, de ezzel serkenti a sejtek helyreállítását és regenerálódását. A serült szövetek ezután helyreállnak, és csökken a fájdalom.
A lökéshullám terápia előnyei
Ez a fajta kezelési módszer számos előnnyel járhat azoknak a betegeknek, akik évek óta valamilyen krónikus panasszal küzdenek. Az előnyei a következők lehetnek:
- az okot kezeli, nem a tüneteket
- 80% -os sikerarány
- átlagosan csupán 6 – 8 kezelésre van szükség
- gyors kezelés munkamenetenként (8-10 perc)
- korlátozott mellékhatások, csak némi bőrpír vagy duzzanat alakulhat ki
- fájdalomcsillapítás és gyógyulás gyakran néhány nap után
- megbízható és tudományosan bizonyított terápia számos panasz esetén
A terápia biztonságos, hatékony kezelés, ha professzionális körülmények között történik, de vannak olyan körülmények, amikor nem ajánlott. Ez a fajta kezelés nem megfelelő, ha:
- Véralvadási rendellenessége van és / vagy vérhígító vagy antikoaguláns gyógyszereket szed, mint például aszpirin (napi 75 mg) vagy warfarin.
- Idegbetegsége van.
- Amennyiben Ön terhes.
- Önnek bármilyen csontrákja van vagy volt.
- Önnek olyan fertőzése van a területen, amely kezelést igényel.
- Fém csapok vagy lemezek vannak a területen, amelyet kezelni kell.
- Az elmúlt 12 hétben szteroid injekciót kapott ugyanabból a problémából kifolyólag.
- Bármilyen okból bevett bármilyen nem-szteroid gyulladáscsökkentőt, például ibuprofent az elmúlt két hétben.
Mielőtt otthoni használatra vásárol készüléket, mindenképp egyeztessen szakorvosával a kezelést illetően.
Mennyi ideig tarthat a felépülés?
A kezelés befejezése után azonnal visszatérhet a normál kerékvágásba, a napi rutinok elvégzéséhez. Kerülje azonban a nagyobb testmozgást, például a futást vagy a teniszezést a kezelés után az első 48 órában.
Ha bármilyen fájdalmat érez, kerülje a nem szteroid gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapító, például az ibuprofen szedését, mivel ez ellensúlyozza a kezelést.
A lökéshullám terápiát követő napokban duzzanat és bőrpír jelentkezhet a kezelt területen, így a fájdalom súlyosabb lehet, ám ez a gyógyulási folyamat része, teljesen normális, és kb. 2 nap elteltével alábbhagy.