Az első kérdés, ami felmerülhet az emberben kullancs csípés esetén, hogy vajon veszélyes-e, és ha esetleg igen, milyen problémák merülhetnek fel? A kullancsokat főleg a természetben találhatjuk meg, mint például:
- fűben
- fákon
- cserjéken
- leveleken
Főleg az emberek és a négylábúak a főbb célpontjaik, de nem okoz nehézséget nekik a kettő között „ingázni”. Ha már töltött kint a szabadban több órát (márpedig ez biztos), akkor nagy valószínűséggel Ön is találkozott már kullanccsal.
A kullancs csípés a legtöbb esetben veszélytelen, és nem is jár különösebb tünetekkel sem. Ugyanakkor a kullancs csípés allergiás reakciókat is kiválthat, ezenfelül különféle betegségeket is terjeszthetnek nem csak az emberek, hanem négylábú kedvenceik között is. Ezek a betegségek pedig jelentős veszéllyel bírnak, akár még halálosak is lehetnek, így mindenképp érdemes tanulmányozni az esetleges mellékhatásokat, illetve kivizsgáltatni a megfelelő szakorvossal.
A második jelentős kérdés kullancs csípés esetén, hogy felismerjük, valóban kullanccsal van-e dolgunk? A kullancs általában véve egy apró, vérszívó bogár, habár mérete néhány esetben eltérhet. Nyolc lába van, így valamilyen szinten a pókok családjába tartozik. A különféle kullancsok színe a barnától a vörösesbarnáig és a feketéig terjedhet. Mérete annál nagyobb, minél több vért szívott magába. Miután elegendő tápanyagot gyűjtött a gazdaszervezettől, zöldeskék színűvé válnak.
A kullancsok a meleg, nedves területeket részesítik előnyben, így a hajlatokban fordulhatnak elő leggyakrabban – hónalj, ágyék, haj mind-mind kellemes terület lehet a kullancsok számára. Amint megtalálta a megfelelő pozíciót, a bőrébe harap, és megkezdi a vérszívást. Sok más élőlénnyel szemben a kullancs a csípést követve nem engedi el a bőrfelszínt, megkönnyítve ezzel a megtalálásukat. Körülbelül 10 nap elteltével a kullancs leválik a bőrfelszínről, miután elegendő tápanyagot gyűjtött.
Mik a kullancs csípés tünetei?
Ahogy azt említettük, a kullancs csípés a legtöbb esetben veszélytelen és nem jár tünetekkel. Amennyiben Ön allergiás a kullancs csípésre, az alábbi tüneteket tapasztalhatja magán:
- fájdalom vagy duzzanat a csípés helyén
- kiütés
- égő érzés a csípés helyén
- hólyagok
- légzési nehézség (súlyosabb esetben)
Néhány kullancs akár betegségeket is terjeszthet, amit a csípéssel terjesztenek. Ezek a betegségek viszont már többféle tünetet produkálhatnak:
- vörös folt vagy kiütés a csípés helyén
- teljes testkiütés
- nyaki merevség
- fejfájás
- hányinger
- gyengeség
- izom- vagy ízületi fájdalom
- láz
- hidegrázás
- duzzadt nyirokcsomók
Ha kullancs csípést tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz, hogy az esetleges negatív következményeket elkerülje.
A kullancsok által terjesztett betegségek rendkívül veszélyesek lehetnek. A legtöbb jel vagy tünet akár a kullancs csípést követő néhány napban vagy hétben jelentkezhet, így kulcsfontosságú lehet, hogy azonnal orvoshoz forduljunk, ha kullancs csípést látunk magunkon, még akkor is, ha nem jár tünetekkel a jelenség.
Például, ha olyan területen él vagy járt, ahol a Lyme-kór jellemző betegség, akkor mindenképp javasolt, hogy a betegség ellen minél előbb megkapja a megfelelő kezelést a tünetek megjelenése előtt. Orvosa egy alapos kórtörténeti elemzést, vizsgálatokat és teszteket fog elvégezni annak érdekében, hogy a fertőzések lehetőségét kizárja. Az alábbi fertőzések veszélye áll fenn kullancs csípés esetén:
- Lyme-kór
- nyúlpestis
- ehrlichiosis
Hogyan kezelhető a kullancs csípés?
Az első és legfontosabb dolog, ha kullancs csípést észlel, maga a kullancs szakszerű eltávolítása. Habár nem ajánlott magunknak eltávolítani, egy kis csipesszel képesek lehetünk a megfelelő eltávolításra. Az alábbi lépéseket kövesse a biztonságos eltávolítás érdekében:
- Fogja meg a kullancsot, amennyire csak lehetséges a bőr felületéhez.
- Folyamatos nyomással húzza egyenesen felfelé és távol a bőrtől. Ne hajlítsa meg vagy csavarja el a kullancsot.
- Ellenőrizze a harapás helyét, hogy nem szakadt-e bele a bőrfelületbe a feje vagy a szívókája. Ha igen, távolítsa el azokat.
- Tisztítsa meg a harapás helyét szappannal és vízzel.
- Miután eltávolította a kullancsot, merítse bele alkoholba, hogy megbizonyosodjon arról, hogy elpusztult. Helyezze lezárt tartályba.
Az eltávolítás után mindenképp egyeztessen orvosával az esetleges kezelési lehetőségekről. Régiónként változhat, hogy milyen fertőzés veszélye áll fenn.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
- Ha nem tudja megfelelően eltávolítani a kullancsot. Minél tovább marad a kullancs a bőrben, annál nagyobb az esély az esetleges fertőzések kockázatának.
- Ha a kiütés nagyobb lesz. A kullancs csípés helyén természetes, ha egy kis vörös dudor jelenik meg, ám ha a dudor növekszik/terjeszkedik a Lyme-kór jele is lehet. A kiütés általában 3-14 napon belül jelentkezik.
- Ha influenza–szerű tüneteket tapasztal. Láz, hidegrázás, fáradtság, izom- és ízületi fájdalom, valamint fejfájás kísérheti a kiütést.
- Ha úgy gondolja, a kullancs csípés elfertőződött. A bőrpír és gennyedzés a tünetek között szerepelhet.
- Ha szarvas-kullancs csípte meg. Ebben az esetben antibiotikum-kezelésre lehet szükség.
Akkor is keressen fel egy szakorvost, amennyiben a tünetek maguktól elmúlnak, mert tünetmentesen is képes a fertőzés fennmaradni. A kullancs csípés által okozott betegség átterjedésének kockázata attól függ, hogy hol él vagy merre utazik, mennyi időt tölt erdei és füves területeken, és mennyire védi magát.
Elkerülhető a kullancs csípés?
Természetesen van módja a fertőzés megelőzésének:
- Viseljen hosszú ujjú felsőt és nadrágot, amikor erdőben vagy a füves területeken sétál, ahol a kullancsok gyakoriak lehetnek.
- Használjon kullancsriasztót.
- Kezelje a ruházatot és a felszerelést 0,5% permetrinnel.
- Vegyen egy fürdőt vagy zuhanyt két órán belül a szabadban tartózkodástól számítva.
A kullancsra hajlamos területeken, különösen a karok alatt, a fülek mögött, a lábak között, a térd mögött és a hajban, ellenőrizze a bőrt.