A köpölyözés hatása előtt érdemes lehet tudni, hogy pontosan mi az a köpölyözés, mikor és ki alkalmazhatja. A köpölyözés egy alternatív, Kínából származó terápia. A kezelni kívánt bőrfelületre kis csészéket helyeznek, melyek vákuumot képeznek, így a szívás által megkönnyíthető a gyógyulás a véráramlással.
Kínában sokan hisznek abban, hogy a köpölyözés segíthet egyensúlyba hozni a yin és a yang, vagyis a negatív és pozitív energiaáramlást a testben. A két véglet egyensúlyának helyreállítása elősegítheti a test kórokozókkal szembeni ellenállását, valamint a véráramlás növelésére és a fájdalom csökkentésére való képességét.
A köpölyözés növeli a vérkeringést azokon a felületeken, ahol a csészéket elhelyezték. Ez enyhítheti az izomfeszültséget, mely pozitív hatással van az általános véráramlásra, ezen kívül elősegíti a sejtek helyreállítását is, mely az új kötőszövetek kialakításában és új erek létrehozásában játszhat kulcsfontosságú szerepet.
Melyek a köpölyözés különböző típusai?
Eredetileg a köpölyözést állatszarvakkal végezték, később bambuszból készített csészéket, majd kerámia csészéket alkalmaztak a kezelésre. A szívás hő felhasználásával történt elsősorban: a csészéket tűzzel hevítették, majd a bőrre helyezték. Ahogy a csészék hűlni kezdtek, összehúzták a bőrt.
Napjainkban a köpölyözés általában üveggömbökkel történik, melyek egyik végükön nyitottak.
A köpölyözésnek két fő kategóriája létezik:
- Száraz köpölyözés: csak hagyományos szívó módszerrel történik.
- Nedves köpölyözés: szívással és kontrollált vérzéssel járhat.
Egészségi állapota és preferenciái segíthetnek eldönteni, mely módszer a legalkalmasabb Ön számára. Emellett a köpölyözés megkezdése előtt érdemes lehet orvosával is konzultálni.
Mire számíthat köpölyözés során?
Ahogy említettük, a bőrre csészéket helyeznek el az eljárás során, melyeket felmelegítenek használat előtt. A csészéket gyakran tűzzel hevítik alkohol, gyógynövények vagy közvetlenül a csészébe helyezett papír használatával. Miután a tűzforrást eltávolították, a fűtött csésze nyitott oldalát közvetlenül a bőrre helyezik.
A modern köpölyözés azonban már gumiszivattyúval, vagy erre kialakított köpölyöző géppel is történhet a hagyományos hőkezelési módszerek nélkül.
Amikor a forró csésze a bőrre kerül, a csészében lévő levegő hűlni kezd. Ez vákuumot hoz létre, amely a bőrt és az izmokat felfelé vonzza a csészébe. A köpölyözés hatása magában foglalja a bőr elvörösödését, amikor az erek reagálnak a nyomásváltozásra.
Száraz köpölyözés során a csészéket 5-10 percig is a kezelt felületen hagyhatják. Azonban a nedves köpölyözés alkalmazásával csupán néhány percig marad a csésze a bőrfelületen, és ezután történik a bemetszés a vérvételhez.
A csészék eltávolítása után különféle kenőccsel vagy kötszerrel segíthető a gyógyulás, valamint az esetleges fertőzések elkerülése. Emellett véraláfutások is megjelenhetnek a kezelt területeken. Ezek általában 10 napon belül nyomtalanul eltűnnek.
A legjobb eredmény elérése érdekében érdemes lehet köpölyözés előtt böjtölni, vagy csak könnyű ételeket fogyasztani.
Milyen állapotokra alkalmazható a köpölyözés?
A köpölyözés hatása a szervezetre sokféle betegség esetében pozitív irányt mutat. Különösen hatékony lehet olyan állapotok enyhítésében, amelyek izomfájdalmakkal járnak.
Mivel a csészék nagyobb akupresszúrás pontokra is alkalmazhatók, az emésztési problémákra és a bőrproblémákra is jótékony hatással lehet. A köpölyözés nem csupán placebo hatást ér el. Különféle kutatások alapján az alábbi állapotokra jelentősen pozitív hatással volt a kezelés:
- övsömör
- arcbénulás
- köhögés és nehézlégzés
- ágyéki porckorongsérv
- nyaki meszesedés
Azonban nem árt félretenni az elfogultságot sem, hiszen a valódi hatékonyság felméréséhez még további vizsgálatokra van szükség, hogy 100% bizonyossággal ki lehessen jelenteni: ez valóban nem placebo.
A köpölyözés mellékhatásai
A köpölyözés kevés mellékhatással jár: az említett mellékhatások már általában a kezelés során, vagy közvetlenül a kezelés után jelentkeznek.
Kezelés során előfordulhat, hogy szédülés vagy émelygés jelentkezik. Emellett izzadás vagy hányinger is könnyen előfordulhat.
A kezelés után a csésze pereme körüli bőr irritálódhat, valamint kör alakú (általában vörös) foltok jelenhetnek meg a kezelés helyén.
Egyéb kockázati tényezők:
- a bőr hegesedése
- haematoma (véraláfutás)
Ha bármilyen egyéb mellékhatást észlel a kezelés után, azonnal forduljon orvoshoz!
Mire érdemes odafigyelni?
Fontos tudni, hogy a köpölyözés nem helyettesít semmilyen orvosi kezelést, éppen ezért csak kiegészítő kezelésként szokták javasolni. Emellett a köpölyözés sem ajánlott mindenki számára, az alábbi csoportokkal szemben különös óvatossággal kell eljárni:
- Gyermekek: 4 évesnél fiatalabb gyermekek esetében nem alkalmazható köpölyözés. Az ennél idősebb gyermek is csak nagyon rövid ideig tartó kezelést kaphat.
- Idősek: Bőrünk az életkor előrehaladtával érzékenyebbé válik. Bármely gyógyszer, amelyet esetleg szed, szintén hatással lehet egészségi állapotára.
- Terhesség: amennyiben Ön terhes, kerülje a has és a hát alsó részének kezelését.
- Menstruáció során nem javasolt a kezelést.
Kérjük, ne használjon köpölyözést, amennyiben vérhígítókat használ. Kerülje a köpölyözést, ha az alábbiak valamelyike fennáll:
- napégés
- seb a bőrfelületen
- bőrfekély
- nemrégiben szenvedett traumát
- belső szervi rendellenesség
Felkészülés a köpölyözés hatásaira
A köpölyözés egy régóta alkalmazott kezelés, amely megkönnyíthet némely egészségi állapot tüneteit. Mint sok más alternatív gyógymód esetében is, a köpölyözés is csak kiegészítő kezelésként szolgál.
Érdemes az alábbi tényezőket figyelembe venni, ha ezt a kezelési módszert választja:
- Milyen körülmények között szakosodott a kezelést végző szakember?
- Milyen módszert alkalmaz a kezelést végző szakember?
- Van-e a kezelőnek képesítése?
- valóban oka van arra, hogy a köpölyözés mellett döntsön?
Mielőtt bármilyen alternatív terápiát elkezdene, ne felejtse el tájékoztatni orvosát a kezelésekről.