A kimerültség jelei leginkább akkor érezhetők, mikor egy fárasztó nap után nem vagyunk semmi másra csak arra, hogy végre bedőljünk a saját ágyunkba. Azonban, a folyamatosan fennálló, tartós kimerült akár testi és szellemi tüneteket is okozhat.
Általában a testi és szellemi tünetek együttesen jelentkeznek, azonban ez egyénenként eltérő lehet. Vannak, akik kizárólag fizikai fáradtságot éreznek, míg mások a szellemi feladatok elvégzését érzik megterhelőnek.
Cikkünkben most megmutatjuk, mik lehetnek a kimerültség különböző tünetei az említett területeken.
1. A szellemi kimerültség jelei
A szellemi kimerültség jelei általában lassan alakulnak ki, azonban jellemzően hirtelen jelentkeznek egy-egy stresszes pillanatban, amikor az agynak keményebben kell dolgoznia a végbemenő történések miatt.
A szellemi kimerültség egyik leggyakoribb tünete a nehézkes összpontosítás illetve az éberség hiánya. Ezek a tünetek nem kizárólag a komolyabb agyi aktivitást jelentő feladatok esetében jelentkeznek, hanem egyszerű, rutin tevékenységek során is.
Egyéb tünetek lehetnek még:
- depressziós gondolatok jelentkeznek
- tartós szomorúság vagy levertség
- elhúzódó szorongás
- nehezére esik bármivel is komolyabb foglalkozni, törődni
- folyamatos dühkitörések, ingerlékenység, harag
- cinizmus és pesszimizmus jelenik meg kommunikációjában
- az érzelmek feldolgozás nehézkessé válik
- halálfélelem, rettegés
- produktivitás csökkenése, motiváció elvesztése
- az emlékezés nehézkessé válik
2. A fizikai kimerültség jelei
A szellemi kimerültség igen gyakran tovább gyűrűzik és akár fizikai tüneteket is okozhat. Ezek a tünetek a legkülönbözőbbek lehetnek és gyakran semmilyen összefüggés nem áll a különböző tünetek között.
Nem ritka, hogy az egyének úgynevezett „vándorló fájdalom”-ról számolnak be, mivel a tünetek nem egy kimondott helyre korlátozódnak, hanem a testen belül vándorolnak és más-más helyeken jelennek meg, akár egyidejűleg is.
Ilyen fizikai fájdalmak lehetnek:
- fejfájás
- gyomorrontás
- emésztési problémák
- alvási problémák (álmosság, kialvatlanság)
- az étvágyban vagy testtömegben bekövetkező változások
- legyengült immunrendszer, aminek következében gyakoribbak a megbetegedések például megfázás vagy influenza
- általános rossz közérzet, úgynevezett „fáj mindenem” érzés
3. A magatartásban bekövetkező változások
A hosszan tartó kimerültség jelei akár az egyének magatartását is megváltoztathatja. Nem ritka, hogy az érintettek problémáit nem is ők maguk, hanem családjuk vagy közeli hozzátartozóik veszik észre először megváltozott viselkedésük miatt.
A tartós kimerültség miatt az alábbi magatartásban megjelenő változások jelentkezhetnek:
- azt veszi észre, hogy folyamatosan halogatja feladatait az iskolában, munkahelyén vagy otthonában
- jelentős teljesítményromlást tapasztal feladataival kapcsolatban (lassabban készül el, csúszik a határidőkkel, hiányosak maradnak a feladatok stb.)
- kerülni kezdi azokat az embereket, akikkel korábban szívesen töltött időt
- egyre rendszeresebben fogyaszt alkohol vagy más tudatmódosító szereket
- nehézségei akadnak a felelősség kezelésében
- ingerlékenynek, zavarodottnak érzi magát mások környezetében
Mi a különbség a kimerültség és a stressz között?
Szinte mindannyiunk életében vannak stresszes pillanatok, amelyeket új, ismeretlen vagy ijesztő események váltanak ki. A stressz kialakulása egy természetes válaszreakció a szervezetünktől, ami felkészíti a testünket és elménket arra, hogy a helyzetnek megfelelően tudjunk gyorsan reagálni. Miután a stressz helyzet elmúlik, úgy a szervezet hormonjai visszatérnek a normális szintre.
A kimerültség jelei akkor jelentkeznek, amikor a szervezetünk beleragad az említett stresszes állapotba és a hormonok nem állnak vissza a normális szintre. A krónikus kimerültségben szenvedőknél jellemzően magasabb az adrenalin vagy kortizol szint, a testünk úgynevezett „folyamatos vészhelyzetben” áll.
Végül pedig a túl magas kortizolszint megzavarhatja a szervezet természetes folyamatait például az emésztést, alvást vagy az immunrendszer megfelelő működését is. Ezért is fontos, hogy mindig megfelelően kipihenjük magunkat, figyeljünk oda a testünk jeleire és ne hajszoljuk túl magunkat.